Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało... Jaworski pyta Karnowskiego o emigrantów w Sopocie » - Wybory i Referendum mają odpowiedzieć na bardzo ważne pytania na temat bezpieczeństwa - powiedział... Gołębie pocztowe na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego » Wiceminister kultury Jarosław Sellina ogłosił wpisanie „Hodowli i lotu gołębi pocztowych” na Krajową...
Reklama
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
sobota, 16 września 2023 20:03
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
AP Orlen wygrała trzeci mecz z rzędu. Tym razem gdańszczankom
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
piątek, 15 września 2023 16:11
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
II LIGA E-WINNER
W Stężycy Olimpia Grudziądz poniosła
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 18 września 2023 13:49

List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.


Szanowna Pani Prezydent
W roku 2016 zainaugurowałem autorski projekt krajobrazowy „SPOJRZENIE NA GDAŃSK”. Jego idea zrodziła się przed wieloma laty, jeszcze w trakcie moich studiów Master na Politechnice Barcelońskiej. Już wówczas owa idea oraz formuła mojego projektu wzbudziły uznanie wybitnych twórców w dziedzinie architektury krajobrazu. Między innymi Bet Figueras, profesor na wspomnianych studiach, ceniona w Europie twórczyni w dziedzinie architektury krajobrazu uznała „Spojrzenie na Gdańsk” jako bardzo nowatorski projekt krajobrazowy. Projekt konsultowałem z tak wybitnymi osobistościami jak Pierre Cardin, Juan Luis Buñuel, czy Carmen Año Feliu, którym zawdzięczam cenne wsparcie co do krajobrazowej, scenograficznej i artystycznej formuły przedsięwzięcia.

Po nadaniu mojej osobie profesorskiego tytułu Academico (najwyższego wyróżnienia akademickiego w Europie) formułę projektu omawiałem również z koleżankami i kolegami z mojej rodzimej Królewskiej Katalońskiej Akademii Sztuk Pięknych w Barcelonie, w tym z prof. Juanem Bassegodą Nonell.

Projekt „SPOJRZENIE NA GDAŃSK” zainaugurowałem na terenie Nadleśnictwa Gdańsk, gdzie spotkałem się z życzliwością i wsparciem. Moim pragnieniem było rozwijanie projektu przede wszystkim na obszarach administrowanych przez Gminę Miasta Gdańska. Stopniowo odzyskiwałem oraz starałem się zagospodarowywać dla mieszkańców naszego miasta zdegradowane przestrzenie o potencjale rekreacyjnym, cennym przyrodniczo i krajobrazowo oraz rewaloryzować dawne tereny parkowej zieleni komponowanej, w tym między innymi Górę Jana, tereny Biskupiej Gorki, Winnej Góry jak też pasma gdańskich wzgórz morenowych, otwierając tam nowe miejsca widokowe. Na potrzeby projektu „Spojrzenie na Gdańsk” zaprojektowałem i wdrożyłem system oznakowania, opisów oraz identyfikacji miejsc widokowych.

alt


Każdemu otwarciu kolejnego miejsca widokowego towarzyszył w całości zrealizowany oraz wyreżyserowany, jak też prowadzony przeze mnie, spektakl artystyczny z udziałem trójmiejskich artystów.

Wyjątkowo uroczysty charakter miało otwarcie Widoku XVI na siedleckiej Winnej Górze w dniu 20 września 2020r. Tradycyjnie, jako „Pan na Widokach” nadałem widokowi imię patrona - Macieja Kosycarza. Oprawę artystyczną, którą przygotowałem z tej okazji uświetniło kilkudziesięciu artystów z Trójmiasta! Będąc reżyserem i scenarzystą spektaklu, wielodniowe próby przed występem prowadziłem z artystami na terenie Akademii Muzycznej oraz Gdańskiej Szkoły Artystycznej. W otwarciu widoku „Macieja” wzięła udział liczna reprezentacja Miasta oraz instytucje miejskie Gdańska z prezydentem Piotrem Grzelakiem. Swoją obecnością otwarcie widoku „Macieja” zaszczyciła pani prezydent Miasta Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała, obecni byli też burmistrzowie oraz przedstawiciele pomorskich miast. Przybyły wybitne postaci świata społeczno-gospodarczego Trójmiasta, artyści oraz liczni mieszkańcy Gdańska.

alt


W owym dniu, 20 września 2020r. na Winnej Górze, na tym symbolicznym „Dachu Gdańska”, zapowiedziałem otwarcie mojego nowego projektu krajobrazowego pod nazwą „Gdańskie Szlaki Krajobrazowe z Muzyką i Sztuką”, projektu oczekiwanego przez mieszkańców naszego miasta. Jego realizacja dałaby też szansę wyjątkowej projekcji miasta Gdańska w Europie. Wkrótce po tym wydarzeniu ówczesny kierownik Działu Zieleni GZDiZ (gdzie realizowałem swoje projekty krajobrazowe) oświadczył, że postanowieniem Dyrekcji nowy projekt nie będzie realizowany…

Jednocześnie pod różnymi pretekstami starano się utrudniać mi realizację istniejącego projektu, w tym otwierania nowych miejsc widokowych, jak też doposażania już istniejących. Wielokrotnie informowałem osoby decyzyjne o postępującej degradacji infrastruktury tych miejsc, zarastaniu widoków, zniszczeniach. Ignorowano moją często ponawianą propozycję oraz gotowość do administrowania tym zasobem. Jedyną reakcją decyzyjnych urzędników GZDiZ był ostracyzm, pomówienia oraz naciski, bym zrezygnował z pracy w tej instytucji.

Niech swoistym obrazem przedstawionego stanu presji na moją osobę będzie fakt, że Dział Komunikacji i Promocji GZDiZ zmienił na swojej stronie internetowej istniejące wcześniej informacje związane z projektem „Spojrzenie na Gdańsk”, eliminując moje nazwisko zarówno w opisach samego projektu jak też pozostałych treści dotyczących otwarcia kolejnych miejsc widokowych. Owa tragikomiczna postawa konkretnych urzędników GZDiZ ma jednak swój aspekt oraz konsekwencje prawne.
Projekt „SPOJRZENIE NA GDAŃSK” posiada świadectwo ochronne Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej: PRAWO OCHRONNE NR 354478.
Ochronie prawnej podlegają: nazwisko autora, nazwa „SPOJRZENIE NA GDAŃSK”, znak graficzny, organizacja imprez kulturalnych i artystycznych.

alt


Określeni urzędnicy GZDiZ nie tylko wykazali swoją małość, ale też brak poszanowania dla prawa, naruszając w sposób ewidentny moje dobra osobiste. Nieukrywany w stosunku do mojej osoby ostracyzm, pomówienia, zawiść oraz naciski konkretnych urzędników Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni doprowadziły do problemów kardiologicznych, uszczerbku na zdrowiu jakiego doznałem. W stanie zagrożenia życia przyjęto mnie do Klinicznego Oddziału Ratunkowego w Gdańsku. Musiałem poddać się intensywnemu i kosztownemu leczeniu, które trwa do dnia dzisiejszego. Sytuację  tę wykorzystał Dyrektor GZDiZ rozwiązując ze mną umowę o pracę…

Tak oto zła wola niektórych, ich porażający brak kompetencji, zawiść urzędnicza, działanie na szkodę gdańszczan jak też władz miasta, doprowadziły do upadku unikatowego w skali europejskiej projektu realizowanego dla pożytku nas wszystkich, projektu mogącego zaoferować niezwykłą promocję oraz pozytywny wizerunek naszego miasta, jego władz, a także GZDiZ, w którym większość z grona pracowników tej instytucji to osoby kompetentne i przyjazne.

Otwarte miejsca widokowe przedstawiają obraz zatracenia, proszę spojrzeć na załączone zdjęcia! Zaniedbane, opuszczone, zdegradowane technicznie, z pozarastanymi widokami…, a szczególnie mi bliska tzw. „Luneta Prezydencka”, oś widokowa odsłaniająca nieznany widok na gdańskie wieże z Biskupiej Górki, widok który z trudem „odzyskałem” dedykując jednocześnie panu prezydentowi Piotrowi Grzelakowi - już nie istnieje!.

Pani Prezydent Miasta Gdańska
Wobec powyższych faktów oświadczam, że zamykam z dniem 1 września 2023 r. moją współpracę z Gminą Miasta Gdańska i podległymi jej Instytucjami takimi jak: GZDiZ, DRMG, BRG oraz innymi, w obszarze moich projektów krajobrazowych. Nie wyrażam zgody na używanie nazwy „SPOJRZENIE NA GDAŃSK”, znaku graficznego tego projektu oraz jego formuły realizacyjnej w planowanych działaniach Miasta w tej dziedzinie.


Z poważaniem,
prof. dr inż. arch. Witold Burkiewicz
Academico de la Real Academia Catalana de Bellas Artes de Barcelona, scenograf przestrzeni.

W Gdańsku, dnia 1 września, 2023r.


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież