Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie...
Reklama
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
niedziela, 09 czerwca 2024 20:15
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 18 września 2023 13:49

List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.


Szanowna Pani Prezydent
W roku 2016 zainaugurowałem autorski projekt krajobrazowy „SPOJRZENIE NA GDAŃSK”. Jego idea zrodziła się przed wieloma laty, jeszcze w trakcie moich studiów Master na Politechnice Barcelońskiej. Już wówczas owa idea oraz formuła mojego projektu wzbudziły uznanie wybitnych twórców w dziedzinie architektury krajobrazu. Między innymi Bet Figueras, profesor na wspomnianych studiach, ceniona w Europie twórczyni w dziedzinie architektury krajobrazu uznała „Spojrzenie na Gdańsk” jako bardzo nowatorski projekt krajobrazowy. Projekt konsultowałem z tak wybitnymi osobistościami jak Pierre Cardin, Juan Luis Buñuel, czy Carmen Año Feliu, którym zawdzięczam cenne wsparcie co do krajobrazowej, scenograficznej i artystycznej formuły przedsięwzięcia.

Po nadaniu mojej osobie profesorskiego tytułu Academico (najwyższego wyróżnienia akademickiego w Europie) formułę projektu omawiałem również z koleżankami i kolegami z mojej rodzimej Królewskiej Katalońskiej Akademii Sztuk Pięknych w Barcelonie, w tym z prof. Juanem Bassegodą Nonell.

Projekt „SPOJRZENIE NA GDAŃSK” zainaugurowałem na terenie Nadleśnictwa Gdańsk, gdzie spotkałem się z życzliwością i wsparciem. Moim pragnieniem było rozwijanie projektu przede wszystkim na obszarach administrowanych przez Gminę Miasta Gdańska. Stopniowo odzyskiwałem oraz starałem się zagospodarowywać dla mieszkańców naszego miasta zdegradowane przestrzenie o potencjale rekreacyjnym, cennym przyrodniczo i krajobrazowo oraz rewaloryzować dawne tereny parkowej zieleni komponowanej, w tym między innymi Górę Jana, tereny Biskupiej Gorki, Winnej Góry jak też pasma gdańskich wzgórz morenowych, otwierając tam nowe miejsca widokowe. Na potrzeby projektu „Spojrzenie na Gdańsk” zaprojektowałem i wdrożyłem system oznakowania, opisów oraz identyfikacji miejsc widokowych.

alt


Każdemu otwarciu kolejnego miejsca widokowego towarzyszył w całości zrealizowany oraz wyreżyserowany, jak też prowadzony przeze mnie, spektakl artystyczny z udziałem trójmiejskich artystów.

Wyjątkowo uroczysty charakter miało otwarcie Widoku XVI na siedleckiej Winnej Górze w dniu 20 września 2020r. Tradycyjnie, jako „Pan na Widokach” nadałem widokowi imię patrona - Macieja Kosycarza. Oprawę artystyczną, którą przygotowałem z tej okazji uświetniło kilkudziesięciu artystów z Trójmiasta! Będąc reżyserem i scenarzystą spektaklu, wielodniowe próby przed występem prowadziłem z artystami na terenie Akademii Muzycznej oraz Gdańskiej Szkoły Artystycznej. W otwarciu widoku „Macieja” wzięła udział liczna reprezentacja Miasta oraz instytucje miejskie Gdańska z prezydentem Piotrem Grzelakiem. Swoją obecnością otwarcie widoku „Macieja” zaszczyciła pani prezydent Miasta Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała, obecni byli też burmistrzowie oraz przedstawiciele pomorskich miast. Przybyły wybitne postaci świata społeczno-gospodarczego Trójmiasta, artyści oraz liczni mieszkańcy Gdańska.

alt


W owym dniu, 20 września 2020r. na Winnej Górze, na tym symbolicznym „Dachu Gdańska”, zapowiedziałem otwarcie mojego nowego projektu krajobrazowego pod nazwą „Gdańskie Szlaki Krajobrazowe z Muzyką i Sztuką”, projektu oczekiwanego przez mieszkańców naszego miasta. Jego realizacja dałaby też szansę wyjątkowej projekcji miasta Gdańska w Europie. Wkrótce po tym wydarzeniu ówczesny kierownik Działu Zieleni GZDiZ (gdzie realizowałem swoje projekty krajobrazowe) oświadczył, że postanowieniem Dyrekcji nowy projekt nie będzie realizowany…

Jednocześnie pod różnymi pretekstami starano się utrudniać mi realizację istniejącego projektu, w tym otwierania nowych miejsc widokowych, jak też doposażania już istniejących. Wielokrotnie informowałem osoby decyzyjne o postępującej degradacji infrastruktury tych miejsc, zarastaniu widoków, zniszczeniach. Ignorowano moją często ponawianą propozycję oraz gotowość do administrowania tym zasobem. Jedyną reakcją decyzyjnych urzędników GZDiZ był ostracyzm, pomówienia oraz naciski, bym zrezygnował z pracy w tej instytucji.

Niech swoistym obrazem przedstawionego stanu presji na moją osobę będzie fakt, że Dział Komunikacji i Promocji GZDiZ zmienił na swojej stronie internetowej istniejące wcześniej informacje związane z projektem „Spojrzenie na Gdańsk”, eliminując moje nazwisko zarówno w opisach samego projektu jak też pozostałych treści dotyczących otwarcia kolejnych miejsc widokowych. Owa tragikomiczna postawa konkretnych urzędników GZDiZ ma jednak swój aspekt oraz konsekwencje prawne.
Projekt „SPOJRZENIE NA GDAŃSK” posiada świadectwo ochronne Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej: PRAWO OCHRONNE NR 354478.
Ochronie prawnej podlegają: nazwisko autora, nazwa „SPOJRZENIE NA GDAŃSK”, znak graficzny, organizacja imprez kulturalnych i artystycznych.

alt


Określeni urzędnicy GZDiZ nie tylko wykazali swoją małość, ale też brak poszanowania dla prawa, naruszając w sposób ewidentny moje dobra osobiste. Nieukrywany w stosunku do mojej osoby ostracyzm, pomówienia, zawiść oraz naciski konkretnych urzędników Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni doprowadziły do problemów kardiologicznych, uszczerbku na zdrowiu jakiego doznałem. W stanie zagrożenia życia przyjęto mnie do Klinicznego Oddziału Ratunkowego w Gdańsku. Musiałem poddać się intensywnemu i kosztownemu leczeniu, które trwa do dnia dzisiejszego. Sytuację  tę wykorzystał Dyrektor GZDiZ rozwiązując ze mną umowę o pracę…

Tak oto zła wola niektórych, ich porażający brak kompetencji, zawiść urzędnicza, działanie na szkodę gdańszczan jak też władz miasta, doprowadziły do upadku unikatowego w skali europejskiej projektu realizowanego dla pożytku nas wszystkich, projektu mogącego zaoferować niezwykłą promocję oraz pozytywny wizerunek naszego miasta, jego władz, a także GZDiZ, w którym większość z grona pracowników tej instytucji to osoby kompetentne i przyjazne.

Otwarte miejsca widokowe przedstawiają obraz zatracenia, proszę spojrzeć na załączone zdjęcia! Zaniedbane, opuszczone, zdegradowane technicznie, z pozarastanymi widokami…, a szczególnie mi bliska tzw. „Luneta Prezydencka”, oś widokowa odsłaniająca nieznany widok na gdańskie wieże z Biskupiej Górki, widok który z trudem „odzyskałem” dedykując jednocześnie panu prezydentowi Piotrowi Grzelakowi - już nie istnieje!.

Pani Prezydent Miasta Gdańska
Wobec powyższych faktów oświadczam, że zamykam z dniem 1 września 2023 r. moją współpracę z Gminą Miasta Gdańska i podległymi jej Instytucjami takimi jak: GZDiZ, DRMG, BRG oraz innymi, w obszarze moich projektów krajobrazowych. Nie wyrażam zgody na używanie nazwy „SPOJRZENIE NA GDAŃSK”, znaku graficznego tego projektu oraz jego formuły realizacyjnej w planowanych działaniach Miasta w tej dziedzinie.


Z poważaniem,
prof. dr inż. arch. Witold Burkiewicz
Academico de la Real Academia Catalana de Bellas Artes de Barcelona, scenograf przestrzeni.

W Gdańsku, dnia 1 września, 2023r.


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież