100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 25 września 2023 15:07

W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdowało się laboratorium niemieckiego profesora Rudolfa Spannera, który dokonywał tam makabrycznych eksperymentów, m.in. z ludzkich zwłok wytwarzał mydło. - Chcemy, żeby w miejscu gdzie były przeprowadzane eksperymenty została stworzona izba pamięci - powiedział poseł Kacper Płażyński.


- Będziemy poruszać temat trudny dla Polaków, ale jeszcze chyba trudniejszy dla Niemców - powiedział poseł Kacper Płażyński. - Stoimy w miejscu wyjątkowym, w miejscu, w którym w czasie II wojny światowej dokonywano potwornych zbrodni, które były przeciw całokształtowi cywilizacji, którą udało się stworzyć do tego czasu, cywilizacji europejskiej. Profesor Rudolf Spanner, członek NSDAP, odznaczany przez Hitlera za swoją działalność, na obiektach Uniwersytetu Medycznego w Wolnym Mieście Gdańsku prowadził eksperymenty pseudomedyczne, a nawet z ciał zabitych Polaków, jeńców niemieckiego obozu zagłady Stutthof, Królewca, szpitala psychiatrycznego z Kocborowa, robił mydło. To nam dziś może wydawać się najgorszym koszmarem, ale tak rzeczywiście było. Nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła. Szczególnie obserwując to co dzieje się na świecie. Obserwując relatywizm historyczny, który przez wiele lata uprawiały czy uprawiają władze Gdańska. My musimy o tym pamiętać z jednej strony przez szacunek dla ofiar, a z drugiej strony pamiętać, aby ludzie więcej sobie nawzajem takiego losu nie zgotowali. Teren, na którym się znajdujemy obecnie należy do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który z tymi zbrodniami nie ma nic wspólnego. Gdański Uniwersytet Medyczny słusznie stworzył muzeum o swoich dziejach, ale udokumentowana jest tam historia od roku 1945. My uważamy, że należy to muzeum uzupełnić o dodatkową ekspozycję. Postulujemy stworzenie izby pamięci, która wyraźnie będzie ukazywać, że nie było tu odpowiedzialności naszych polskich lekarzy. Izby, która będzie świadectwem zbrodni, których naród polski odczuł ze strony niemieckiego okupanta czy władz Wolnego Miasta Gdańska. Wysłałem w tej sprawie list do rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego profesora Marcina Gruchały i do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

altInne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież