W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f... Stowarzyszenie Godność o emeryturach esbeków » Oświadczenie Stowarzyszenia Godność w sprawie przywrócenia uprawnień funkcjonariuszom aparatu PRL.No...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
piątek, 24 listopada 2023 21:53
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
Po 16 latach Arka wygrała w lidze z Lechią. W Gdyni gospodarze
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 27 września 2023 16:22

W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie wojennym wydawały wyroki z naruszeniem niezawisłości sędziowskiej.


Wyrok ten uchyla immunitety sędziom i prokuratorom wojskowym, co daje możliwość postawienie ich przed sądami za wydawanie drakońskich wyroków za obronę praw pracowniczych i obywatelskich.


Stowarzyszenie Godność powstało 13 grudnia 1993 r. pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. Domagaliśmy się osądzenia winnych za masakrę robotników Wybrzeża w 1970 r. i w stanie wojennym. Żądaliśmy usunięcia z wymiaru sprawiedliwości sędziów i prokuratorów, którzy w okresie PRL wydawali wyroki z naruszeniem niezawisłości sędziowskiej. Przez 30 lat przy pomniku Poległych Stoczniowców powtarzaliśmy nasze postulaty. Oto dziś dowiadujemy się, że Sąd Najwyższy spełnia jeden z nich.


W 1994 r na spotkaniu w sali Akwen w Komisji Krajowej NSZZ Solidarność prof. Adam Strzembosz zapewniał nas, że "sędziowie się sami oczyszczą". Jak się oczyścili widzimy to na co dzień. Nie wiem co by nam na ten temat powiedział dziś Pan Profesor.


Niektórzy z nas byli już przesłuchani przez prokuratorów IPN na temat zachowania się podczas procesów sędziów i prokuratorów. Mamy nadzieje, że procesy niebawem ruszą jeżeli wybory wygra Zjednoczona Prawica. Jeżeli wygra Platforma Obywatelska należy się spodziewać, że takie procesy się nie odbędą. Ponadto PO obiecała przywrócić przywileje emerytalne byłym esbekom co jest złym prognostykiem. Oczywistym błędem jest, że wyrok nie dotyczy sądów powszechnych. Mimo iż sądy powszechne w stanie wojennym były mniej represyjne, to jednak wyroki wydawano także z rażącym z naruszeniem niezawisłości sędziowskiej.


Znając przewlekłość postępowania przed sądami obawiamy się, że procesy w tych sprawach będą toczyć się latami podobnie jak np. procesy gen. Jaruzelskiego, czy gen. Kiszczaka. Dlatego też Zjednoczona Prawica po zwycięskich wyborach winna przystąpić do radykalnych zmian w polskim sądownictwie, które przyspieszą orzekanie wyroków oraz wyegzekwują konstytucyjny zakaz działalności politycznej sędziów nie dający się pogodzić z zasadami niezależności i niezawisłości (art. 178 ust. 3 Konstytucji RP).
My, byli działacze "Solidarności", więźniowie sumienia represjonowani w PRL idąc do wyborów 15 października doskonale pamiętamy dokonania rządu Donalda Tuska z lat 2007 – 2015 i wszystko to czego dokonał dla Polski i Polaków.

Zarząd Stowarzyszenia "Godność"


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież