Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 27 września 2023 16:22

W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie wojennym wydawały wyroki z naruszeniem niezawisłości sędziowskiej.


Wyrok ten uchyla immunitety sędziom i prokuratorom wojskowym, co daje możliwość postawienie ich przed sądami za wydawanie drakońskich wyroków za obronę praw pracowniczych i obywatelskich.


Stowarzyszenie Godność powstało 13 grudnia 1993 r. pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. Domagaliśmy się osądzenia winnych za masakrę robotników Wybrzeża w 1970 r. i w stanie wojennym. Żądaliśmy usunięcia z wymiaru sprawiedliwości sędziów i prokuratorów, którzy w okresie PRL wydawali wyroki z naruszeniem niezawisłości sędziowskiej. Przez 30 lat przy pomniku Poległych Stoczniowców powtarzaliśmy nasze postulaty. Oto dziś dowiadujemy się, że Sąd Najwyższy spełnia jeden z nich.


W 1994 r na spotkaniu w sali Akwen w Komisji Krajowej NSZZ Solidarność prof. Adam Strzembosz zapewniał nas, że "sędziowie się sami oczyszczą". Jak się oczyścili widzimy to na co dzień. Nie wiem co by nam na ten temat powiedział dziś Pan Profesor.


Niektórzy z nas byli już przesłuchani przez prokuratorów IPN na temat zachowania się podczas procesów sędziów i prokuratorów. Mamy nadzieje, że procesy niebawem ruszą jeżeli wybory wygra Zjednoczona Prawica. Jeżeli wygra Platforma Obywatelska należy się spodziewać, że takie procesy się nie odbędą. Ponadto PO obiecała przywrócić przywileje emerytalne byłym esbekom co jest złym prognostykiem. Oczywistym błędem jest, że wyrok nie dotyczy sądów powszechnych. Mimo iż sądy powszechne w stanie wojennym były mniej represyjne, to jednak wyroki wydawano także z rażącym z naruszeniem niezawisłości sędziowskiej.


Znając przewlekłość postępowania przed sądami obawiamy się, że procesy w tych sprawach będą toczyć się latami podobnie jak np. procesy gen. Jaruzelskiego, czy gen. Kiszczaka. Dlatego też Zjednoczona Prawica po zwycięskich wyborach winna przystąpić do radykalnych zmian w polskim sądownictwie, które przyspieszą orzekanie wyroków oraz wyegzekwują konstytucyjny zakaz działalności politycznej sędziów nie dający się pogodzić z zasadami niezależności i niezawisłości (art. 178 ust. 3 Konstytucji RP).
My, byli działacze "Solidarności", więźniowie sumienia represjonowani w PRL idąc do wyborów 15 października doskonale pamiętamy dokonania rządu Donalda Tuska z lat 2007 – 2015 i wszystko to czego dokonał dla Polski i Polaków.

Zarząd Stowarzyszenia "Godność"


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież