Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało... Jaworski pyta Karnowskiego o emigrantów w Sopocie » - Wybory i Referendum mają odpowiedzieć na bardzo ważne pytania na temat bezpieczeństwa - powiedział... Gołębie pocztowe na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego » Wiceminister kultury Jarosław Sellina ogłosił wpisanie „Hodowli i lotu gołębi pocztowych” na Krajową...
Reklama
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
sobota, 16 września 2023 20:03
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
AP Orlen wygrała trzeci mecz z rzędu. Tym razem gdańszczankom
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
piątek, 15 września 2023 16:11
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
II LIGA E-WINNER
W Stężycy Olimpia Grudziądz poniosła
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 18 września 2023 19:56

Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego „Jesień w ogrodzie”. Jak co roku kiermasz odwiedziły tysiące gości, którzy przyjechali kupić rośliny do ogrodu lub uzyskać wiedzę jak dbać o swój ogród.


- Rynek po przez swoje inwestycje pokazuje, że rozwija się dynamicznie i idziemy w dobrym kierunku - powiedział Paweł Dołkowski, prezes Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk. - Misja naszego rynku pokazuje, że to jest właściwy kierunek. Idziemy w kierunku budowania tego rynku w oparciu o lokalnych przedsiębiorców. Polska, pomorska wieś się zmienia. Coraz więcej producentów na terenie naszego województwa buduje swoje małe biznesy, buduje swoje lokalne sieci sprzedaży i brakuje tylko jednego elementu, tego elementu, który będzie spinał, będzie dawał to miejsce w którym branża HoReCa czxyli ci, którzy obsługują turystów, którzy przewijają się przez Trójmiasto, pod katem zaopatrzenia w produkty żywnościowe i te upiększające. Podczas "Jesieni w ogrodzie" mają państwo okazję zobaczyć kto stoi za produktami, które zostały wyprodukowane.

alt


Podczas otwarcia kiermaszu prezes Dołkowski podziękował za wsparcie prezydent Gdańska, wojewodzie pomorskiemu i marszałkowi województwa.

alt


Co roku na kiermasz przybywają tysiące gości. Tak było i w tym roku. Cel odwiedzin był dwojaki - zakupy i uzyskanie fachowej wiedzy o pielęgnacji ogrodu.
- Na "Jesień w ogrodzie: przyjechałem przede wszystkim dokonać zakupów drobnych roślin i owoców - powiedział pan Jarosław. - Nie przygotowywałem listy zakupów. Spontanicznie zadecyduję co będę chciał kupić. O zakupach w głównej mierze decyduje żona, ja jestem tylko tragarzem. Nie szukam porad. Uważam się za doświadczonego ogrodnika. To moja trzecia wizyta na kiermaszu.

alt


alt

- Mam podwójny cel wizyty na kiermaszu - chcę dokonać zakupów i zyskać porady odnośnie pielęgnacji - powiedziała pani Elżbieta. - Mam listę zakupów, ale zakupy żywiołowe są większe. Szukam hortensji, lilaków, wrzośców. Trochę tego jest co by mi się przydało. Przy okazji zakupów gdy się przy kimś stanie kto się zna to warto posłuchać.

alt


alt


W jesiennym kiermaszu wzięło udział około 100 wystawców. Większość stanowili producenci cebulek kwiatowych, drzew, krzewów ozdobnych, owocowych, iglastych, liściastych. Część z nich to producenci pięknych, zwłaszcza jesienią astrów, wrzosów, wrzośców, które tak pięknie zdobią tereny zielone jesienną porą. Ogrodnicy jak zawsze bardzo chętnie udzielali porad i wskazówek na temat odpowiedniego zabezpieczenia roślin przed zimą.
- Mam klientów, którzy przychodzą dokonać zakupów i takich, którzy przychodzą po porady - powiedział Sławomir Jasiński, "Ogrody Praszka". - Mam takie nietypowe rośliny, nietuzinkowe, a ludzie szukają nowości. Roślin standardowych jest dużo i można je kupić wszędzie, a gdy przyjeżdżam wiosną czy jesienią to klienci czekają na mnie, bo zawsze coś ciekawego im przywiozę. Teraz modne są judaszowce, lagerostroemie i różne ciekawe sosny. Niektórzy kupują je na balkon, taras. Jest kilka roślin, które wytrzymają w donicy na tarasie, nie zmarzną. Mam sosny himalajskie i sosny bośniackie, które spokojnie mogą stać w donicach przez zimę. Jeśli chodzi o porady to klienci pytają jak rośnie dana roślina, jak ją zabezpieczyć na zimę, jak zachowywać się na wiosnę, kiedy ją odkrywamy, jak i czym zabezpieczamy.

alt


- Osoby odwiedzające nasze stoisko częściej przychodzą dokonać zakupów, ale bardzo często zwracają się też po porady co do roślin, które już mają i tych, które właśnie kupują - powiedziała Renata Gurlikowska, Gospodarstwo Ogrodnicze Piask. - W tym roku oprócz wrzosu, którego jesteśmy głównie producentem, klienci kupują jeszcze budleje kwitnące, to jest właściwie roślina letnia, hortensje bukietowe i iglaki. Jest też sezon na borówki. Jeśli chodzi o porady to dostajemy bardzo konkretne pytania: o szkodniki, co do chorób grzybowych. Większość naszych klientów to ogrodnicy amatorzy.

Tomasz Łunkiewicz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież