Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało... Jaworski pyta Karnowskiego o emigrantów w Sopocie » - Wybory i Referendum mają odpowiedzieć na bardzo ważne pytania na temat bezpieczeństwa - powiedział... Gołębie pocztowe na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego » Wiceminister kultury Jarosław Sellina ogłosił wpisanie „Hodowli i lotu gołębi pocztowych” na Krajową...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
sobota, 16 września 2023 20:03
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
AP Orlen wygrała trzeci mecz z rzędu. Tym razem gdańszczankom
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
piątek, 15 września 2023 16:11
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
II LIGA E-WINNER
W Stężycy Olimpia Grudziądz poniosła
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Muzeum Plenerowe na Westerplatte

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 19 września 2023 12:00

Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 roku odnalezionych 9 obrońców polskiej placówki na Westerplatte.


Na nowym cmentarzu wojskowym, będącym początkiem Budowy Plenerowego Muzeum, pochowano żołnierzy, którzy zapomniani przez ponad 80 lat leżeli w bezimiennych nawet nie grogach tylko po prostu zakopani. W pogrzebie udział brał Prezydent RP Andrzej Duda. Poszukiwania prowadzili pod kierownictwem Filipa Kuczmy i Wojciecha Samóla pracownicy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

alt


Powstające muzeum łączące tradycję z nowoczesnością, pomyślane zostało jako obiekt plenerowy z kilkoma dominującymi stacjami, które znajdą się na plenerowej ścieżce, wyznaczać będę newralgiczne miejsca obrony Westerplatte. Powoli kończy się restaurowanie placówki „Elektrownia”, która obok pawilonu muzealnego będzie zwieńczeniem całości edukacyjnej trasy zwiedzania. W czasie badań terenu odnaleziono 68 tys. obiektów muzealnych z których 20 tys. stanowi wydzielone zabytki.

alt


Archeolodzy badający teren nie zapomnieli o funkcjonującym tu w XIX wieku kurorcie letniskowym, który pod koniec wieku zyskiwał na dużej popularności, gdzie leczono wiele chorób. Popularne były kąpiele solankowe, morskie i słoneczne. Wybudowano molo, kurort zyskiwał na popularności. Na początku XX wieku wypoczywało tu około 100 tys. kuracjuszy. Dla wzmocnienia strategicznego miejsca, pruskie wojsko usytuowało nad brzegiem morza artyleryjską baterię, na której ślady natrafiono podczas ostatnich badań. Prace cały czas trwają, nowoczesna koncepcja muzeum w warunkach polskiego muzealnictwa będzie nowym, mocno odkrywczym miejscem. Miejscem, które dosłownie odsłoni heroiczną walkę z przeważającą siłą niemieckiego agresora, który w planach miał zdobycie tego terenu najpóźniej na drugi dzień. Po wielu latach Westerplatte, narodowy panteon uzyska w najnowszej historii Polski należne mu miejsce. Spodziewać możemy się muzeum na miarę XXI wieku. Prace potrwają jeszcze do końca 2027 roku.

Stanisław Seyfried

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież