Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Sąd w Gdyni jak w czasach rewolucji – darcie Biblii dozwolone

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
czwartek, 18 sierpnia 2011 17:07

Adam "Nergal" Darski, znany wcześniej również jako „Holocausto”, kompozytor, instrumentalista i wokalista oraz lider grupy muzycznej „Behemoth” został uniewinniony od zarzuty obrazy uczuć religijnych i znieważenia najważniejszej dla chrześcijan i żydów księgi- Biblii. To nie kończy sprawy – będzie odwołanie od wyroku. Sąd Rejonowy w Gdyni uniewinniając Adama Darskiego uznał, że podarcie w klubie muzycznym Biblii było "formą sztuki" kierowaną do hermetycznej publiczności.


- Sąd nie zamierza, wbrew oczekiwaniu oskarżycieli posiłkowych, wyznaczać przy okazji tego procesu żadnych granic wolności wypowiedzi, wolności artystycznej, religijnej, czy krytyki religii. Sąd nie będzie też badał, czy Adam Darski jest satanistą groźnym dla społeczeństwa i młodzieży. Podczas koncertu był zakaz jego rejestracji i upubliczniania - uzasadnił wyroku sędzia Krzysztof Więckowski.


Z takim stanowiskiem nie zgadają się pomorscy parlamentarzyści PiS.
-  Z przykrością odniosłem wrażenie, że młody sędzia, bez doświadczenia życiowego, był nie arbitrem, ale obrońcą oskarżonego. Tego się spodziewałem. Nie domagałem się wielkiej kary, ale uznania, że  publiczne darcie Pisma Świętego i rzucanie obelżywych słów niecenzuralnych ma być karane. Nie jestem inkwizytorem ale należy respektować prawo. Darski to człowiek perfidny. Wie, że chrześcijanie są spokojni i co najwyżej do sądu pójdą. Gdyby naruszył symbole religijne w Izraelu poszedłby siedzieć. Szkoda, że takie tanie chwyty stosuje, bo jego muzyka jest dobrze odbierana przez jakąś część młodzieży  - powiedział portalowi wybrzeze24.pl poseł PiS Zbigniew Kozak, jeden z oskarżycieli posiłkowych w tej sprawie. Wtóruje mu Andrzej Jaworski, oskarżyciel w tej sprawie.
- Wyrok jest żenujący. Na podstawie tego absurdalnego werdyktu na każdym koncercie ktoś, kto uznaje siebie za artystę możne drzeć Koran, Biblię, rozbić menorę, znęcać się nad zwierzętami i będzie to traktowane jako wyraz ekspresji artystycznej. To chore i na to nie ma zgody. Sędzia był nieobiektywny i on za ten werdykt wydany w imieniu państwa odpowiada  - uważa Jaworski i dodaje, że wyrok jest też przyzwoleniem na publiczne wypowiadanie wulgarnych słów.


Kozak, Jaworski oraz Ryszard Nowak, przewodniczy Ogólnopolskiemu Komitetowi Obrony przed Sektami będą składali odwołanie od tego werdyktu.
Sprawa o obrazę uczuć religijnych trafiła na wokandę po koncercie z 2007 roku w gdyńskim klubie "Ucho". Podczas występu Adam Darski („Nergal”), podarł Biblię i rozrzucił jej fragmenty wśród publiczności. Nazwał ją "kłamliwą księgą”, a Kościół katolicki - "największą zbrodniczą sektą". Dla sądu ważne było to, że Darski nie działał w zamiarze „bezpośrednim” obrazy uczuć religijnych. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież