Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
niedziela, 21 lipca 2024 18:50
Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
Odeszła wybitna osobowość gdańskiej sztuki Krystyna Jacobson. 7

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

20 lat po puczu Janajewa: w 1991 roku flaga Rosji zastąpiła sztandar ZSRR

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 19 sierpnia 2011 14:17

Lech Wałęsa i Leszek Miller spotkali się w piątek w Gdańsku w dwudziestą rocznicę próby siłowego utrzymania ZSRR tzw. puczu Janajewa, ostatniego aktu upadającego ZSRR, trzech dni, które wstrząsnęły światem. Głównymi aktorami byli Giennadij Janajew, Michaił Gorbaczow i Borys Jelcyn. Lech Wałęsa, ówczesny prezydent i Leszek Miller, jeden z liderów opozycyjnej SdRP byli wówczas na początku politycznych przemian w Polsce.


- Wielu obserwatorów widziało wówczas olbrzymie zagrożenie. Mogło dojść do rozlewu krwi, do dramatu bo wszystko się mogło zdarzyć. Jednak puczyści, paradoksalnie, doprowadzili do przyśpieszenia rozpadu Związku Radzieckiego – powiedział nam w rocznicę puczu Leszek Miller. Lech Wałęsa, który wówczas telefonował  do generałów Jaruzelskiego i Kiszczaka i miał nosić się z zamiarem wysłania listu do Giennadija Janajewa (niewysłanego, przygotowano tylko dwa warianty korespondencji) w rozmowie z nami stwierdził: - Musiałem bardzo mocno czuwać. Wezwałem generałów. Sytuacja była bardzo trudna. Musiałem ją rozgrywać spokojnie i zdecydowanie. Chyba grałem słusznie, a puczyści zdemontowali ostatecznie system – wspomina Wałęsa.


19 sierpnia 1991 roku o godz. 6 rano państwowa telewizja poinformowała, że  nastąpiły zmiany na  Kremlu. W upadającym atomowym imperium rządy przejął Giennadij Janajew. 


18 sierpnia 1991 r. Gorbaczow przebywał wraz z rodziną na Krymie. Tego dnia pod wieczór do jego gabinetu wszedł oficer KGB Jurij Plechanow.  Telefony nie działały. 


Szef sztabu generalnego Walerij Bołdin osobiście poinformował Gorbaczowa, że został przysłany przez Państwowy Komitet Stanu Wyjątkowego i zażądał od niego podpisania rozporządzenia o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, a jego obowiązki przejmie wiceprezydent Gienadij Janajew.
Puczyści zabrali teczkę  z kodami do arsenału nuklearnego ZSRR. 


Państwowy Komitet Stanu Wyjątkowego tworzyli wiceprezydent ZSRR Giennadij Janajew, premier Walentin Pawłow, minister obrony Dmitrij Jazow, szef KGB Władimir Kriuczkow, minister spraw wewnętrznych Boriss Pugo, I zastępca przewodniczącego Rady Obrony ZSRR Oleg Bakłanow, przewodniczący Związku Rolników ZSRR Wasilij Starodubcew i szef infrastruktury  ZSRR Aleksandr Tisiakow. Do Moskwy wkroczyły trzy dywizje i  pół tysiąca rozmaitych pojazdów pancernych. Głównym ogniskiem oporu stał się budynek parlamentu Federacji Rosyjskiej (tzw. Biały Dom). Prezydent Federacji Rosyjskiej Borys Jelcyn uznał działanie komitetu za nielegalne. Społeczeństwo, mające za sobą lata polityki pierestrojki i głasnosti wystąpiło przeciwko puczystom. Nie podporządkowała się im też cała armia.


Pucz przyspieszył  ostateczną likwidację ZSRR.  12 grudnia 1991 r. Jelcyn, wraz z prezydentem Ukrainy Leonidem Krawczukiem i przewodniczącym Rady Najwyższej Białorusi Stanisławem Szuszkiewiczem, podpisał w Puszczy Białowieskiej umowę o rozwiązaniu ZSRR. Nad  siedzibą Rady Najwyższej Rosji łopotała już biało-niebiesko-czerwona flaga.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież