Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

„D-Day Hel 2011” – poczuj historię!

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 18 sierpnia 2011 15:17

alt8 dni oko w oko z historią. 300 rekonstruktorów. 6 tirów sprzętu. Ponad 30 pojazdów wojskowych, w tym słynny czołg Sherman. Największa impreza historyczna tego roku rozgrywa się na Helu. Patronuje jej Discovery Historia i Discovery Channel.


Od 14 do 21 sierpnia miasteczko na krańcu Polski zamieniło się w poligon wojskowy. Odwiedzający Hel mogą na własne oczy zobaczyć jak 6 czerwca 1944 roku wyglądało lądowanie Aliantów na plaże Normandii określone kryptonimem „D-Day”. Wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie pod dowództwem gen. Eisenhowera, ale również żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka rozpoczęli wtedy marsz koalicji po zwycięstwo.


alt


„D-Day Hel” to wielka rekonstrukcja, przywołująca wspomnienia tej największej w historii II wojny światowej operacji desantowej, która zmieniła bieg historii. Odbywa się na Helu, bo tylko tu są warunki, by odtworzyć tamte zmagania. Rejon Umocniony Hel to kilkadziesiąt bunkrów, stanowisk ogniowych i instalacji militarnych powstałych w latach międzywojennych. Rozbudowywali je później Niemcy, a po 1945 roku wojsko polskie. Cypel Helski był przez wiele lat zamknięty dla cywili. Były tu zarówno: stanowiska rakietowe, artyleryjskie, dowodzenia, jak i potężne magazyny z bronią, zaopatrzeniem i paliwami. Ta niedostępna do 2003 roku część polskiego wybrzeża, stała się wspaniałą atrakcją turystyczną. Spacer po urokliwych i jednych z najszerszych plaży na wybrzeżu Bałtyku, poprzez wydmy, w których ukryte są tajemnicze bunkry, zasieki, betonowe stanowiska o nieznanym przeznaczeniu, może zająć kilka godzin. To także jeden z najczystszych obszarów wybrzeża - nieskażony przez intensywny rozwój turystyczny. Nic dziwnego, że właśnie tutaj pojawiły się pierwszy raz od wielu lat foki.


alt


Podczas tegorocznego „D-Day Hel” każdego dnia na miejskich ulicach i plaży przedstawiane będą inscenizacje i potyczki batalistyczne. Będą też dioramy, czyli miejsca w których z bliska będzie można zobaczyć m.in. amerykański umocniony obóz wojskowy. Niezwykłym wydarzeniem w czasie trwania imprezy będzie wodowanie Amfibii DUKW. Do równie spektakularnych - niczym z planu filmowego - widowisk, należy „Lądowanie na plaży Omaha” czy spektakl światło i dźwięk „Spadochroniarze w mieście”.


alt


Impreza, której partnerem jest Discovery Historia i Discovery Channel, to przede wszystkim świetny sposób na naukę historii. Wydarzenia sprzed 60. lat będzie można zobaczyć „na żywo”. Tło historyczne w ciekawy sposób wyjaśnią podczas multimedialnych seminariów uczestniczący w imprezie naukowcy.

Fot. Discovery Historia

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież