Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Neumann: Jesteśmy kontynuatorami Kazimierza Wielkiego

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 17 sierpnia 2011 11:38

altZ posłem PO Sławomirem Neumannem rozmawia Artur S. Górski

- Dramatycznie zaczęła się ta kampania wyborcza od strajku na kolei. SLD i PiS domagają się dymisji ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka. Przedstawiciele Sojuszu przekazali do sekretariatu ministra bukiet kwiatów za "nieudolność w sprawie kolei". Opozycja krytykuje koalicję PO-PSL za niemrawe tempo prac nad poprawą infrastruktury.
Sławomir Neumann: Nie jest zaskoczeniem, że związki zawodowe nasilają swoje żądania tuż przed i w trakcie kampanii wyborczej. Związkowcy chcą przy okazji więcej zyskać. Liczą, że z chęci zdobycia jak największej ilości głosów ugniemy się i wywrzemy nacisk na zarządy firm by przychyliły się do żądań pracowniczych. Ten protest następuje w krytycznym momencie nie tylko kampanii, ale i trudnej sytuacji na rynkach.


- W kampanii opozycja zarzuca Platformie, że zaniechania maskuje propagandą. PiS krytykuje broszurę :Polska w budowie” argumentując, że Platforma przypisuje sobie cudze sukcesy bo większość inwestycji już zaczęła się pod rządami poprzedniej koalicji.
Sławomir Neumann: Przebudowę kraju rozpoczął Kazimierz Wielki zatem wszyscy jesteśmy jego kontynuatorami. To, że ktoś wbił pierwszą łopatę nie oznacza, że jest twórcą inwestycji. My nie zawłaszczamy, ale pokazujemy, jak prowadzimy inwestycje, które mimo trudności zakończymy z sukcesem. Mam nadzieję, że sama kampania będzie toczyła się merytorycznie. Za nasze niedociągnięcia posypujemy głowę popiołem, ale też pokazujemy ile przez cztery lata zrobiliśmy, jak wykorzystaliśmy środki finansowe  z Unii Europejskiej.


- Jaka była ta mijająca kadencja?
Sławomir Neumann: Była wyjątkowo trudna. Kryzys światowy, klęski żywiołowe i dramat katastrofy smoleńskiej. Mimo to przeprowadziliśmy Polskę przez te zawirowania. Polska gospodarka ma trwałe fundamenty. Jeśli ktoś w 2007 roku przewidywał, że to Polacy będą tą wyśmiewaną przez malkontentów „zieloną wyspą” w kryzysie, a nie Irlandia, Hiszpania, Włochy, Portugalia to mu gratuluję.  


- Oprócz infrastruktury w kampanii wyborczej nie pojawia się kwestia ochrony zdrowia. To temat drażliwy?
Sławomir Neumann: Ochrona zdrowia jest elementem naszego programu i będzie on także prezentowany. Po okresie blokowania przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego wprowadziliśmy kilka ustaw, które dały grunt do przekształceń i porządkowania ochrony zdrowia. Zrobiliśmy pierwszy krok. Kolejne etapy to zreformowanie NFZ. Zaprezentujemy jak zamierzamy to zrobić. Przedstawiamy formułę oddłużenia szpitali i przekształcenia w spółki.


- To przekształcenia szpitali w spółki prawa handlowego budzi niepokój.
Sławomir Neumann: To straszak używany przez opozycję, głównie PiS. Będą to spółki, których właścicielem będą samorządy. To im będą podlegały te spółki.


- To krok ku prywatyzacji. Tak stało się w przypadku podstawowej opieki zdrowotnej przekazanej gminom.
Sławomir Neumann: Nie widzę kolejki chętnych do zakupu szpitali. Już dzisiaj nie ma przeszkód by marszałek sprzedał szpital. W prywatnych placówkach ochrony zdrowia nie ma gorszej obsługi niż w szpitalach publicznych.


- PO jest więc gotowa na przeprowadzenie kuracji ochrony zdrowia, ale czy kondycja państwa polskiego pozwala na kolejne reformy? Państwo polskie zdało egzamin?
Sławomir Neumann: Po 21 latach przemian demokratycznych jestem przekonany, że państwo zdało egzamin. Państwo polskie poradziło sobie po dramacie tragedii smoleńskiej. Po raz drugi państwo zdało egzamin w czasie kryzysu gospodarczego 2008-09. Dzisiaj jesteśmy konkurencyjną gospodarką. Nie idealną, ale stabilną.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież