Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Strajk na kolei: na Pomorzu spokój

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 17 sierpnia 2011 18:24

altSpecjalne punkty informacyjne dla podróżujących, wywieszone na dworcach plakaty i ulotki, zwrot pełnej wartości biletów lub honorowanie ich przez innych przewoźników. Tak wyglądała sytuacja w środę podczas całodobowego strajku Związkowców Przewozów Regionalnych.


Rozpoczęty o północy strajk wywołał obawy kilkuset tysięcy pasażerów, korzystających codziennie z usług spółki. Na Pomorzu nie było jednak zasadniczych utrudnień. Na większości tras pociągi kursowały normalnie, na innych podstawiona została komunikacja zastępcza. Usługi świadczyli także inni przewoźnicy kolejowi.


W początkowym założeniu na tory nie miał wyjechać ani jeden pociąg osobowy i InterRegio spółki Przewozy Regionalne. Jak się jednak okazuje nie wszyscy maszyniści uszanowali postanowienia strajku i w rezultacie kilka składów jechało zgodnie z planem.


Według informacji przedstawionych PAP przez dyrektora Pomorskiego Zakładu Przewozy Regionalne w Gdyni Zbigniewa Labudę, ze 177 pociągów, funkcjonujących codziennie w regionie, na tory wyjechało 14. Między innymi te z Kościerzyny do Gdyni. Najsprawniej sytuacja wygląda na trasie Gdynia-Hel, gdzie poza przewozami regionalnymi kursowało także kilka pociągów Tanich Linii Kolejowych, wchodzących w skład PKP Intercity, niebiorącej udziału w proteście.


Zaskakującym z uwagi na wcześniejsze obawy związane z tłocznymi warunkami podróży był fakt, że większość składów wyjeżdżała ze stacji właściwie pusta.

Pasażerowie korzystający z usług regionalnego przewoźnika przygotowali się na strajk wcześniej i jak się okazuję dla części z nich patowa dla związkowców sytuacja okazała się nader korzystna.


- Spokojnie wypiłem sobie rano kawę – mówi z uśmiechem pan Tomasz z Elbląga, który codziennie dojeżdża do Gdyni pociągiem. On oraz wielu innych pasażerów dojechało szybciej do pracy, ponieważ zamiast składem regionalnym, za tą samą cenę mogli skorzystać z wygodniejszego i szybszego pociągu TLK, który na podstawie umowy ze związkowcami honorował jednorazowe i okresowe bilety Przewozów Regionalnych.
Jednak nie wszyscy podróżujący byli w tak dobrej sytuacji. Pomimo szeregu udogodnień nie  zadbano o przygotowanie autobusowej komunikacji zastępczej w tych miejscach, gdzie nie zatrzymują się pociągi TLK. Takiej alternatywy nie było w przypadku 38 pociągów, min. do Elbląga, Tczewa i Malborka.


Gdzie kolej nie stanęła
Pasażerowie o strajku wypowiadali się ze spokojem. Poza wspomnianym już wcześniej PKP Intercity na Pomorzu usługi przewozowe oferują także trzej inni przewoźnicy. Relacja Kościerzyna-Bąk-Czersk-Szlachta-Wierzchucin,Chojnice-Tuchola-Bydgoszcz oraz Malbork-Kwidzyn-Grudziądz obsługiwane są przez spółkę Arriva, na terenie Trójmiasta bez problemu można poruszać się korzystając z usług Szybkiej Kolei Miejskiej, która kursuje także do Słupska.


Strajk zakończył się o północy, ze środy na czwartek, jednak w wypadku braku porozumienia związkowców z zarządem spółki możemy spodziewać się kolejnych utrudnień komunikacyjnych już w przyszłą środę.
Ewa Borkowska

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież