Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Filar: Na szczęście mamy jeszcze pole manewru

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 16 sierpnia 2011 16:37

altZ Dariuszem Filarem, ekonomistą, byłym członkiem Rady Polityki Pieniężnej, wykładowcą specjalizującym się w makroekonomii i historii myśli ekonomicznej rozmawia Artur S. Górski 


- W ubiegłym roku ponad 7 mld zł trafiło do FUS. Czy przekazanie po raz kolejny, tym razem 4 miliardów złotych z Funduszu Rezerwy Demograficznej oznacza bankructwo systemu ubezpieczeń społecznych?
Dariusz Filar: Na pewno nie jest to dobry sygnał. Sięganie do rezerwy demograficznej to uzupełnianie niedoborów. Było to już praktykowane w przeszłości dla ratowania stabilności ZUS oraz w trosce o zminimalizowanie deficytu budżetu.


- Fundusz Rezerwy Demograficznej był tworzony dla zupełnie innym celów niż łatanie dziury?
Dariusz Filar: Rzeczywiście, powinien być utrzymywany na dłuższą metę. Był tworzony w perspektywie zmian demograficznych i zmiany struktury wiekowej społeczeństwa. Taka była koncepcja funduszu na początku.

- Jednak służy on domykaniu bieżących niedoborów. Zatem system ZUS to niewydolny, bankrutujący twór?
Dariusz Filar: Problem wynika z nierównowagi ZUS, który, nie równoważąc przychodów, musi posiłkować się dotacjami z budżetu państwa. To z kolei generuje deficyt budżetowy. By tenże deficyt zmniejszyć sięga się do zmian w OFE i do Funduszu Rezerwy Demograficznej. ZUS jest tak głęboko zdestabilizowany z powodu zmniejszenia składki rentowej w 2007 roku. Decyzja o zmniejszeniu składki podjął rząd PIS-LPR-Samoobrona, ale głosowały za tym wszystkie kluby polityczne. Dało to niedobór kilkunastu miliardów złotych rocznie. Nikt nie zdołał jasno się przeciwstawić tamtej decyzji.

- Czy problemy związane z sytuacją budżetu powinny być rozwiązywane przez zwiększenie wpływów, a nie pieniędzmi z Funduszu? To brak odpowiedzialności za przyszłych emerytów oraz braku pomysłu na uzdrowienie finansów państwa?
Dariusz Filar: Tymczasem chyba nikt przed wyborami nie dopuszcza myśli, że ktokolwiek z pretendentów do Sejmu i Senatu będzie chciał mówić o koniecznych cięciach i nie zapowie koniecznej, jak się wydaje, podwyżki składki. Sięga się więc po inne rozwiązanie. Ucieknę się do może nie do końca trafnego, ale obrazowego porównania. O ile brakuje pieniędzy w domowym budżecie na bieżące wydatki to czerpie się z pieniędzy zgromadzonych na emeryturę. 
Gdyby ten niedobór miał być finansowany z budżetu pogłębiałby deficyt, generując potrzeby pożyczkowe i destabilizując pozycję na rynku naszych papierów dłużnych. To był wybór mniejszego zła. Trzeba było odpowiedzieć co jest mniejszą szkodą. To nadzwyczajne działanie podjęte by utrzymać bieżącą równowagę systemu finansowego.  


- Zatem przed wyborami nikt nie zaryzykuje rozwiązań oszczędnościowych nawet w zapowiedziach przyszłej polityki. To łudzenie wyborców.

Dariusz Filar: Jakikolwiek będzie wyborczy werdykt to kolejny rząd będzie stał przed trudną decyzją. Najpewniej trzeba będzie wrócić do poziomu składki rentowej z 2007 roku. Nie da się tego przejść bez zaciskania pasa. Portugalia już podjęła politykę zakręcania śruby. Na drugim biegunie jest Grecja. Greków nie uratuje program naprawczy wdrożony zbyt późno i asekuracyjnie. My na szczęście mamy jeszcze pole manewru.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież