Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Borowczak: Rocznica Sierpnia’80 ma być radosnym festynem

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
czwartek, 18 sierpnia 2011 18:39

altZ Jerzym Borowczakiem, działaczem WZZ Wybrzeża, współorganizatorem strajku w Stoczni im. Lenina w 1980 roku, posłem PO rozmawia Artur S. Górski

 

- Wyborcze starcie Andrzej Gwiazda – Bogdan Borusewicz będzie swoistym sprawdzianem poparcia dla dwóch wizji współczesnych przemian. Dawni koledzy z Wolnych Związków Zawodowych stają do rywalizacji o uznanie wyborców. Obaj z rezerwą podchodzili do rozmów z komuną i Kiszczakiem w 1989 r. Jaki wynik przewiduje  poseł Borowczak, niegdysiejszy młodszy kolega z WZZ obu kandydatów do Senatu?   
Jerzy Borowczak: Nie mam żadnych wątpliwości. Wygra Bogdan Borusewicz. Andrzej Gwiazda od początku kontestuje przemiany, jakie nastąpiły w Polsce po 1989 roku. Nie ma zaufania do tego, co można określić nurtem wielkich zmian. Krytykował „okrągły stół”, stał z boku, okopany na swojej pozycji kontestatora. Teraz chce na starość skorzystać z tego co wspólnie wywalczyliśmy oraz z tego do czego krytykowany przez niego demokratyczny system doszedł. Każdy ma do tego prawo nawet negując niemal wszystko co po drodze zostało zrobione. Bogdan Borusewicz nigdy nie przestał działać na rzecz Polski i Pomorza. Zaczął w 1968 roku. To wymagało odwagi. Zawsze był zaangażowany w pracę dla Polski. O wynik jestem spokojny, chyba, że rzeczywistość stanie na głowie.

 

- Kampania wyborcza zapewne zdominuje rocznicę Sierpnia 1980. NSZZ Solidarność stara się unikać bezpośrednich relacji z politykami. Jednak to nie wychodzi. Już słychać głosy o podziale wewnątrz związku, o tym, że lider związku Piotr Duda jest zbyt spolegliwy wobec rządu Donalda Tuska, że przyzwolił Lechowi Wałęsie na kampanię wyborczą w siedzibie Komisji Krajowej, kiedy były prezydent mówił, że zagłosuje na partię rządzącą bo nie ma lepszych. Związek skręca na pozycje oportunistyczne?
Jerzy Borowczak: Związek „Solidarność” nigdzie nie skręca. Ani na lewo, ani na prawo. Rolą związku jest dbanie o prawa pracownicze i upominanie się o nie oraz reagowanie tam, gdzie są łamane. Związek po równo traktuje rząd i opozycję, bo nie wiadomo, kto po wyborach, czy za kolejne cztery lata będzie opozycją, a kto rządem. Związek skłania  się ku tym, którzy sprzyjają związkowym postulatom. Nic jednak nie znaczy papierowe poparcie i puste deklaracje. Związek musi więc rozmawiać z tymi, którzy są w stanie postulaty spełnić.

 

alt

 

- Jaka w tym rola Lecha Wałęsy, który lata swej politycznej i związkowej świetności ma za sobą?
Jerzy Borowczak: Mnie akurat cieszy, że Lech Wałęsa nawiązał współpracę ze związkiem. To ciągle człowiek kojarzony z „Solidarnością”. Jej symbol. Może bardziej na zewnątrz niż w Kraju.

 

- W tym roku też nie obyło się bez sporu o formę sierpniowych uroczystości, o zaproszenia. Gdańsk zaprasza Jarosława Kaczyńskiego, Komisja Krajowa tylko ludzi władzy. Nie da się raz świętować bez tarć?
Jerzy Borowczak: Rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych jest świętem państwowym i związkowym. Stoczniowa komisja zakładowa nie zauważyła, że stocznia to dzisiaj zupełnie inne przedsiębiorstwo, że są w nim problemy pracownicze, którymi powinna się zająć, a nie polityką. Jarosław Kaczyński przed rokiem usłyszał, że na strajku nie był w 1980 roku, a jego brat pojawił się na nim dwa razy.

 

- Jednak rocznica Sierpnia straciła swój społeczny, robotniczy, związkowy charakter. Są akademie, koncerty mniej lub bardziej ambitne, msze święte.  Etos pracowniczy gdzieś się zapodział wśród polityków i samorządowców. Może warto nadać mu charakter gigantycznego festynu nie koturnowej celebry?
Jerzy Borowczak: Ludzie nie chcą akademii. Nieraz zapraszałem: przyjdźcie na święto, przyjdźcie na mszę. W bazylice u św. Brygidy nawet ławki nie były zajęte. A robotniczy charakter święta? To przecież święto państwowe. Solidarność jest jednym z organizatorów tego święta. Chcę by było to święto radości, festynu. Fundacja Solidarności 14 sierpnia tego roku zorganizowała dyskotekę w namiocie na terenie stoczni. Ludzie, ponad dwie setki, bawili się do godziny 22. Następnym razem skończymy zabawę po północy. Sierpień to ma być święto radości z naszego zwycięstwa, ze zwycięstwa sześciu milionów strajkujących w 1980 roku o lepszy czas robotników.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież