Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie...
Reklama
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
niedziela, 09 czerwca 2024 20:15
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Parking im. Księdza Infułata Bogdanowicza ponad podziałami

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
czwartek, 09 lutego 2023 12:26

Na sesji RMG 9 lutego br. ponad podziałami, jednogłośnie przegłosowany został wniosek Klubu radnych Wszystko dla Gdańska by skrawkowi gdańskiej ziemi nadać imię księdza infułata Stanisława Bogdanowicza. Splendory za inicjatywę oraz uścisk dłoni obecnego proboszcza bazyliki Mariackiej spadły na radnego Piotra Dzika, restauratora.


Jak uzasadniają autorzy uchwały "trwałym świadectwem zasług ks. infułata dla kultury są odzyskane dzięki jego staraniom, zabytki sztuki sakralnej, zdobiące dziś wnętrze bazyliki Mariackiej". Radni klubu Wszystko dla Gdańska współrządzą grodem z radnymi PO. Było pewne, że wniosek przejdzie. Nie wiadomą było, jak zagłosują radni PiS, gdyż wątpliwości budziło miejsce, które ma nosić imię zasłużonego kapłana. To w znacznej części wydzielony plac parkingowy, flankowany przez niewielki skwer oraz ruchliwe arterie wokół Targu Drzewnego oraz ul. Szeroka i św. Ducha. Bliżej bazyliki Mariackiej miejsce się nie znalazło. Ostatecznie po kilkuletnich perturbacjach Skwer im. ks. infułata Stanisława Bogdanowicza" obejmie teren na gdańskim Starym Mieście (Śródmieściu) między Targiem Drzewnym, a ulicami Szeroką, Latarnianą i Św. Ducha. W listopadzie radni Klubu radnych Wszystko dla Gdańska proponowali trawnik z placem zabaw i sąsiednim wybiegiem dla psów przy Podwalu Przedmiejskim. Pomysł upadł nim trafił pod obrady rajców.


Teraz za głosowali 32 radni, z wszystkich klubów. Dwóch było nieobecnych. Głosów przeciwnych, ani polemicznej dyskusji nie było. Tym bardziej, że na nadanie imienia infułata w lokalizacji obejmującej parking zgodził się Antoni Bogdanowicz, brat infułata. To był główny argument, by przyjąć uchwałę, którą na sesji referowała i uzasadniała jej projekt dyrektor Beata Gaj, geodeta Miasta Gdańska.


Do głosu dopuszczony został m.in. Antoni Bogdanowicz i proboszcz bazyliki ks. Ireneusz Bradtke.
– Pragnę serdecznie podziękować radnym, wszystkim ludziom i organizacjom, zabiegającym by inicjatywę zrealizować. Dziękuję prezydent Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz za wsparcie inicjatywy oraz radnemu Piotrowi Dziwowi za pilotowanie sprawy. Bóg zapłać! – mówił brat infułata.
Ks. Ireneusz Bradtke nawiązał do dorobku ks. Bogdanowicza:
– Jako 62 proboszcz kościoła Mariackiego jestem szczęśliwy, ze jednogłośnie Rada Miasta Gdańska wyraziła aprobatę, by tak ładnemu miejscu nadać imię ks. infułata Bogdanowicza. Skwer odwiedza wiele osób. Dziękuję za ocenę działa księdza infułata, jednomyślną i pozytywną – powiedział po głosowaniu ks. Bradtke.


Kazimierz Koralewski, radny PiS, przypomniał, że Antoni Bogdanowicz też był osobą, która aktywnie sprzeciwiała się komunizmowi.
– Nie zapomnimy o infułacie. Był on naszą podporą. Spieszył z pomocą tym, którzy ciężko znosili czas PRL i presję komunistycznej władzy. Ileż wtedy trzeba było mieć odwagi, ile trzeba było poświęcić? Co najmniej karierę i dobry byt własnej rodziny – mówił lider Klubu PIS w RMG.


Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu WdG przypomniała z kolei, że radni PiS, mimo, że przybyli na sesję 6 lutego br. zbojkotowali nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Gdańska żonie Lecha Wałęsy, lidera „Solidarności” 1980-90 i prezydenta RP.
– Nie zawsze idziemy razem, ponad podziałami – zauważyła Beata Dunajewska.


Warto więc przypomnieć, kto był inicjatorem uhonorowania ks. Stanisława Bogdanowicza. Zabrakło bowiem Czesława Nowaka, prezesa Stowarzyszenia "Godność", który miesiąc po śmierci ks. Bogdanowicza w grudniu 2017 roku złożył wniosek do Rady Miasta (na ręce ówczesnego przewodniczący RMG, byłego stoczniowca i związkowca Bogdana Oleszka) z prośbą o nazwanie placu przylegającego do bazyliki Mariackiej imieniem zasłużonego dla swojej parafii i dla naszego miasta ks. Bogdanowicza. Postulował, aby imię ks. infułata Stanisława Bogdanowicza nosił skwer znajdującemu się przy bazylice, od strony ulic Św. Ducha i Szewskiej.
– Szanowny Panie Przewodniczący, Szanowni Radni, są momenty w historii, aby wznieść się ponad podziały i uczcić Księdza i jego zasługi dla Kościoła, Gdańska i dla wolnej Polski. Stowarzyszenie Godność zwraca się do Rady Miasta, aby dla uczczenia zasług Ks. Inf. Stanisława Bogdanowicza placowi przylegającemu do Bazyliki Mariackiej, leżącemu pomiędzy ulicą Św Ducha, Szewską i Podkramarską nadać nazwę ,,Plac Ks. Inf. Stanisława Bogdanowicza“ – napisał Czesław Nowak 15 grudnia 2017 r., który dwa dni wcześniej, 13  grudnia br. w sali BHP Stoczni Gdańskiej, na spotkaniu w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, ogłosił, że z takim wnioskiem wystąpi. Na historycznej sali obecni byli m.in. politycy PiS oraz ks. abp Sławoj Leszek Głódź i ks. proboszcz Ireneusz Bradtke.


Z kolei 21 listopada br. Czesław Nowak napisał (w imieniu Stowarzyszenia „Godność”, którego kapelanem był ks. Stanisław), do Agnieszki Owczarczak, przewodniczącej Rady Miasta Gdańska kolejny list z apelem o upamiętnienie zasłużonego dla Gdańska kapłana.
– Po pięciu latach oczekiwania, ponowiliśmy nasz wniosek o upamiętnienie w Gdańsku tego wybitnego Polaka, duchownego i przyjaciela ludzi „Solidarności“. I dobrze się stało, że ze strony władz miasta jest wreszcie odzew. Tyle tylko, że jego konkretyzacja w postaci proponowanego miejsca upamiętnienia budzi spore wątpliwości – zauważył Nowak.

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież