Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Parking im. Księdza Infułata Bogdanowicza ponad podziałami

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
czwartek, 09 lutego 2023 12:26

Na sesji RMG 9 lutego br. ponad podziałami, jednogłośnie przegłosowany został wniosek Klubu radnych Wszystko dla Gdańska by skrawkowi gdańskiej ziemi nadać imię księdza infułata Stanisława Bogdanowicza. Splendory za inicjatywę oraz uścisk dłoni obecnego proboszcza bazyliki Mariackiej spadły na radnego Piotra Dzika, restauratora.


Jak uzasadniają autorzy uchwały "trwałym świadectwem zasług ks. infułata dla kultury są odzyskane dzięki jego staraniom, zabytki sztuki sakralnej, zdobiące dziś wnętrze bazyliki Mariackiej". Radni klubu Wszystko dla Gdańska współrządzą grodem z radnymi PO. Było pewne, że wniosek przejdzie. Nie wiadomą było, jak zagłosują radni PiS, gdyż wątpliwości budziło miejsce, które ma nosić imię zasłużonego kapłana. To w znacznej części wydzielony plac parkingowy, flankowany przez niewielki skwer oraz ruchliwe arterie wokół Targu Drzewnego oraz ul. Szeroka i św. Ducha. Bliżej bazyliki Mariackiej miejsce się nie znalazło. Ostatecznie po kilkuletnich perturbacjach Skwer im. ks. infułata Stanisława Bogdanowicza" obejmie teren na gdańskim Starym Mieście (Śródmieściu) między Targiem Drzewnym, a ulicami Szeroką, Latarnianą i Św. Ducha. W listopadzie radni Klubu radnych Wszystko dla Gdańska proponowali trawnik z placem zabaw i sąsiednim wybiegiem dla psów przy Podwalu Przedmiejskim. Pomysł upadł nim trafił pod obrady rajców.


Teraz za głosowali 32 radni, z wszystkich klubów. Dwóch było nieobecnych. Głosów przeciwnych, ani polemicznej dyskusji nie było. Tym bardziej, że na nadanie imienia infułata w lokalizacji obejmującej parking zgodził się Antoni Bogdanowicz, brat infułata. To był główny argument, by przyjąć uchwałę, którą na sesji referowała i uzasadniała jej projekt dyrektor Beata Gaj, geodeta Miasta Gdańska.


Do głosu dopuszczony został m.in. Antoni Bogdanowicz i proboszcz bazyliki ks. Ireneusz Bradtke.
– Pragnę serdecznie podziękować radnym, wszystkim ludziom i organizacjom, zabiegającym by inicjatywę zrealizować. Dziękuję prezydent Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz za wsparcie inicjatywy oraz radnemu Piotrowi Dziwowi za pilotowanie sprawy. Bóg zapłać! – mówił brat infułata.
Ks. Ireneusz Bradtke nawiązał do dorobku ks. Bogdanowicza:
– Jako 62 proboszcz kościoła Mariackiego jestem szczęśliwy, ze jednogłośnie Rada Miasta Gdańska wyraziła aprobatę, by tak ładnemu miejscu nadać imię ks. infułata Bogdanowicza. Skwer odwiedza wiele osób. Dziękuję za ocenę działa księdza infułata, jednomyślną i pozytywną – powiedział po głosowaniu ks. Bradtke.


Kazimierz Koralewski, radny PiS, przypomniał, że Antoni Bogdanowicz też był osobą, która aktywnie sprzeciwiała się komunizmowi.
– Nie zapomnimy o infułacie. Był on naszą podporą. Spieszył z pomocą tym, którzy ciężko znosili czas PRL i presję komunistycznej władzy. Ileż wtedy trzeba było mieć odwagi, ile trzeba było poświęcić? Co najmniej karierę i dobry byt własnej rodziny – mówił lider Klubu PIS w RMG.


Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu WdG przypomniała z kolei, że radni PiS, mimo, że przybyli na sesję 6 lutego br. zbojkotowali nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Gdańska żonie Lecha Wałęsy, lidera „Solidarności” 1980-90 i prezydenta RP.
– Nie zawsze idziemy razem, ponad podziałami – zauważyła Beata Dunajewska.


Warto więc przypomnieć, kto był inicjatorem uhonorowania ks. Stanisława Bogdanowicza. Zabrakło bowiem Czesława Nowaka, prezesa Stowarzyszenia "Godność", który miesiąc po śmierci ks. Bogdanowicza w grudniu 2017 roku złożył wniosek do Rady Miasta (na ręce ówczesnego przewodniczący RMG, byłego stoczniowca i związkowca Bogdana Oleszka) z prośbą o nazwanie placu przylegającego do bazyliki Mariackiej imieniem zasłużonego dla swojej parafii i dla naszego miasta ks. Bogdanowicza. Postulował, aby imię ks. infułata Stanisława Bogdanowicza nosił skwer znajdującemu się przy bazylice, od strony ulic Św. Ducha i Szewskiej.
– Szanowny Panie Przewodniczący, Szanowni Radni, są momenty w historii, aby wznieść się ponad podziały i uczcić Księdza i jego zasługi dla Kościoła, Gdańska i dla wolnej Polski. Stowarzyszenie Godność zwraca się do Rady Miasta, aby dla uczczenia zasług Ks. Inf. Stanisława Bogdanowicza placowi przylegającemu do Bazyliki Mariackiej, leżącemu pomiędzy ulicą Św Ducha, Szewską i Podkramarską nadać nazwę ,,Plac Ks. Inf. Stanisława Bogdanowicza“ – napisał Czesław Nowak 15 grudnia 2017 r., który dwa dni wcześniej, 13  grudnia br. w sali BHP Stoczni Gdańskiej, na spotkaniu w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, ogłosił, że z takim wnioskiem wystąpi. Na historycznej sali obecni byli m.in. politycy PiS oraz ks. abp Sławoj Leszek Głódź i ks. proboszcz Ireneusz Bradtke.


Z kolei 21 listopada br. Czesław Nowak napisał (w imieniu Stowarzyszenia „Godność”, którego kapelanem był ks. Stanisław), do Agnieszki Owczarczak, przewodniczącej Rady Miasta Gdańska kolejny list z apelem o upamiętnienie zasłużonego dla Gdańska kapłana.
– Po pięciu latach oczekiwania, ponowiliśmy nasz wniosek o upamiętnienie w Gdańsku tego wybitnego Polaka, duchownego i przyjaciela ludzi „Solidarności“. I dobrze się stało, że ze strony władz miasta jest wreszcie odzew. Tyle tylko, że jego konkretyzacja w postaci proponowanego miejsca upamiętnienia budzi spore wątpliwości – zauważył Nowak.

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież