Występujące w wielu wariantach, puszyste, z różnorakim nadzieniem. Uwielbiane przez wszystkich – pączki, bo o nich dzisiaj mowa.
Rys historyczny
Pączki znano już w starożytności. Była to jednak forma zupełnie odmienna od tej, którą spotykamy dzisiaj w cukierniach. „Rzymskie pączki” występowały w wersji wytrawnej. Do ich produkcji wykorzystywano ciasto chlebowe. Nadziewano je boczkiem lub słoniną. Receptura, pomimo najazdów barbarzyńskich, przetrwała dzięki mnichom.
W Polsce pojawiły się około XII wieku. Jednak daleko było im do tych znanych dzisiaj. Podobnie, jak w starożytnym Rzymie, wyrabiano je z ciasta chlebowego oraz nadziewano słoniną. Mówiono na nie kreple. W średniowieczu wyznawano zasadę: „Im tłuściej – tym lepiej” dlatego pączkami zajadali się przedstawiciele wszystkich warstw społecznych.
W XVI wieku nastąpił przełom – do przekąski zaczęto dodawać miód. W Polsce upowszechniło się też nadzienie z orzechów i migdałów. W XVIII wieku pączki wyrabiano już z ciasta drożdżowego. Przez długi czas był to jednak przysmak goszczący tylko na stołach bogatszych mieszczan. Mniej zamożne warstwy wciąż zajadały się pączkami z ciasta chlebowego.
Prekursor drożdżowych pączków
Wiadomo, że pączki znane dzisiaj pochodzą z Austrii lub Niemiec. Ciężko jednak wskazać autora receptury na słodki przysmak. Z dużym powodzeniem można przypuszczać, że była nim Cecylia Krapf. Prowadziła ona na przełomie XVI i XVII wieku cukiernię w Wiedniu. Klienci delektowali się smakiem puszystych kul wykonanych z drożdżowego ciasta. Były one nadziewane różnymi owocami.
Obok tradycyjnych pączków zaczęły się pojawiać również donuty. Forma ta stanowiła odpowiedź na trudności związane ze smażeniem pączków, które często wysmażone z zewnątrz, w środku były surowe. W Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Narodowy Dzień Donuta, przypadający w pierwszy piątek czerwca.
Gdańskie pączki
W mieście znajdziemy wiele cukierni serwujących ten słodki przysmak. Jedną z nich jest Szydłowski. Znajdziemy tam pączki tradycyjne tworzone od lat według niezmiennej receptury. Składniki pączków to: mąka pszenna, woda, cukier, nadzienie różane, mleko, jaja, skórka pomarańczowa, sól, drożdże, pomada. Sekret doskonałego smaku tkwi także w ręcznym wyrabianiu i smażeniu na smalcu. Słodkości są tworzone ze starannie dobranych, naturalnych składników.
W historycznym centrum Gdańska (ul. Podwale Staromiejskie 82) od 65 lat działa Piekarnia – Cukiernia Pellowski. Pyszne pączki można znaleźć w mieście w kilkunastu lokalizacjach, m.in. na ul. Kartuskiej, Hallera, Dmowskiego czy Rajskiej. Występują w wielu wersjach, np. z nadzieniem: różanym, toffi, jabłkiem, adwokatem lub serem.
SMACZNEGO!
Blanka Kiesz
- 20/02/2023 11:36 - W tygodniku „Sieci”: Musimy wygrać dla Polski
- 20/02/2023 09:08 - Dar Sopockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku dla Schroniska dla Osób w Kryzysie Bezdomności
- 20/02/2023 08:47 - Kieszonkowy Budżet Obywatelski
- 18/02/2023 10:49 - Promocja albumu dr Danuty Drywy
- 16/02/2023 18:24 - Roman Dambek: Zbrodnia Pomorska - szatański plan eksterminacji pracujących dla Polski
- 14/02/2023 21:40 - Kurs dyplomacji z Dulkiewicz
- 14/02/2023 15:26 - Otwarto nowe biuro Programu Interreg Południowy Bałtyk
- 14/02/2023 13:18 - Poseł Płażyński pyta marszałka Struka
- 13/02/2023 18:06 - Czesław Nowak: Ludźmi zasłużonymi pomiatać nie należy
- 13/02/2023 13:00 - W tygodniku „Sieci”: Tak Niemcy kręcą w sprawie pomocy Ukrainie