Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

W tłusty czwartek o pączkach słów kilka

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
czwartek, 16 lutego 2023 09:09

Występujące w wielu wariantach, puszyste, z różnorakim nadzieniem. Uwielbiane przez wszystkich – pączki, bo o nich dzisiaj mowa.


Rys historyczny
Pączki znano już w starożytności. Była to jednak forma zupełnie odmienna od tej, którą spotykamy dzisiaj w cukierniach. „Rzymskie pączki” występowały w wersji wytrawnej. Do ich produkcji wykorzystywano ciasto chlebowe. Nadziewano je boczkiem lub słoniną. Receptura, pomimo najazdów barbarzyńskich, przetrwała dzięki mnichom.

W Polsce pojawiły się około XII wieku. Jednak daleko było im do tych znanych dzisiaj. Podobnie, jak w starożytnym Rzymie, wyrabiano je z ciasta chlebowego oraz nadziewano słoniną. Mówiono na nie kreple. W średniowieczu wyznawano zasadę: „Im tłuściej – tym lepiej” dlatego pączkami zajadali się przedstawiciele wszystkich warstw społecznych.

W XVI wieku nastąpił przełom – do przekąski zaczęto dodawać miód. W Polsce upowszechniło się też nadzienie z orzechów i migdałów. W XVIII wieku pączki wyrabiano już z ciasta drożdżowego. Przez długi czas był to jednak przysmak goszczący tylko na stołach bogatszych mieszczan. Mniej zamożne warstwy wciąż zajadały się pączkami z ciasta chlebowego.

alt


Prekursor drożdżowych pączków
Wiadomo, że pączki znane dzisiaj pochodzą z Austrii lub Niemiec. Ciężko jednak wskazać autora receptury na słodki przysmak. Z dużym powodzeniem można przypuszczać, że była nim Cecylia Krapf. Prowadziła ona na przełomie XVI i XVII wieku cukiernię w Wiedniu. Klienci delektowali się smakiem puszystych kul wykonanych z drożdżowego ciasta. Były one nadziewane różnymi owocami.

Obok tradycyjnych pączków zaczęły się pojawiać również donuty. Forma ta stanowiła odpowiedź na trudności związane ze smażeniem pączków, które często wysmażone z zewnątrz, w środku były surowe. W Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Narodowy Dzień Donuta, przypadający w pierwszy piątek czerwca.

alt


Gdańskie pączki
W mieście znajdziemy wiele cukierni serwujących ten słodki przysmak. Jedną z nich jest Szydłowski. Znajdziemy tam pączki tradycyjne tworzone od lat według niezmiennej receptury. Składniki pączków to: mąka pszenna, woda, cukier, nadzienie różane, mleko, jaja, skórka pomarańczowa, sól, drożdże, pomada. Sekret doskonałego smaku tkwi także w ręcznym wyrabianiu i smażeniu na smalcu. Słodkości są tworzone ze starannie dobranych, naturalnych składników.

W historycznym centrum Gdańska (ul. Podwale Staromiejskie 82) od 65 lat działa Piekarnia – Cukiernia Pellowski. Pyszne pączki można znaleźć w mieście w kilkunastu lokalizacjach, m.in. na ul. Kartuskiej, Hallera, Dmowskiego czy Rajskiej. Występują w wielu wersjach, np. z nadzieniem: różanym, toffi, jabłkiem, adwokatem lub serem.

SMACZNEGO!
Blanka Kiesz

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież