W tygodniku „Sieci”: Nie będzie niemieckich porządków w Polsce » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau stanowczo odpowiad... Uczniowie odkrywali tajemnice ludzkiego ciała » Siódma edycja Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” odby... Dlaczego nie zagłosuję na Tuska?: Krzysztof Wyszkowski » Krzysztof Wyszkowski, założyciel WZZ Wybrzeża w l. 70, uczestnik Sierpnia '80, członek KLD w Gdańsku... Miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej w Przedszkolu Specja... » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... Danuta Białooka-Kostenecka: Będę gwarantem polskich interesów narodowy... » Prawniczka, menadżerka, radna. W Senacie chciałby reprezentować głos mieszkańców naszego regionu. Ro... Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy pon... » Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny... Prof. Henryk Domański: Agresję inicjuje opozycja » Kto ma największe szanse na wygraną w najbliższych wyborach parlamentarnych, czy czeka nas rząd koal... Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ...
Reklama
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
piątek, 29 września 2023 19:50
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
sobota, 30 września 2023 20:19
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
Na pięciu meczach zakończyła się seria spotkań bez porażki AP
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
piątek, 29 września 2023 16:49
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
I LIGA Fortuna
Wysokie zwycięstwo gdańszczan dzięki
Słabe widowisko w Niecieczy
niedziela, 01 października 2023 22:48
Słabe widowisko w Niecieczy
Bezbramkowym wynikiem zakończył się mecz Lechii z Bruk-Bet

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artystyczna wieś Sulęczyno
niedziela, 24 września 2023 17:19
Artystyczna wieś Sulęczyno
Kulturalnym wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

W tłusty czwartek o pączkach słów kilka

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
czwartek, 16 lutego 2023 09:09

Występujące w wielu wariantach, puszyste, z różnorakim nadzieniem. Uwielbiane przez wszystkich – pączki, bo o nich dzisiaj mowa.


Rys historyczny
Pączki znano już w starożytności. Była to jednak forma zupełnie odmienna od tej, którą spotykamy dzisiaj w cukierniach. „Rzymskie pączki” występowały w wersji wytrawnej. Do ich produkcji wykorzystywano ciasto chlebowe. Nadziewano je boczkiem lub słoniną. Receptura, pomimo najazdów barbarzyńskich, przetrwała dzięki mnichom.

W Polsce pojawiły się około XII wieku. Jednak daleko było im do tych znanych dzisiaj. Podobnie, jak w starożytnym Rzymie, wyrabiano je z ciasta chlebowego oraz nadziewano słoniną. Mówiono na nie kreple. W średniowieczu wyznawano zasadę: „Im tłuściej – tym lepiej” dlatego pączkami zajadali się przedstawiciele wszystkich warstw społecznych.

W XVI wieku nastąpił przełom – do przekąski zaczęto dodawać miód. W Polsce upowszechniło się też nadzienie z orzechów i migdałów. W XVIII wieku pączki wyrabiano już z ciasta drożdżowego. Przez długi czas był to jednak przysmak goszczący tylko na stołach bogatszych mieszczan. Mniej zamożne warstwy wciąż zajadały się pączkami z ciasta chlebowego.

alt


Prekursor drożdżowych pączków
Wiadomo, że pączki znane dzisiaj pochodzą z Austrii lub Niemiec. Ciężko jednak wskazać autora receptury na słodki przysmak. Z dużym powodzeniem można przypuszczać, że była nim Cecylia Krapf. Prowadziła ona na przełomie XVI i XVII wieku cukiernię w Wiedniu. Klienci delektowali się smakiem puszystych kul wykonanych z drożdżowego ciasta. Były one nadziewane różnymi owocami.

Obok tradycyjnych pączków zaczęły się pojawiać również donuty. Forma ta stanowiła odpowiedź na trudności związane ze smażeniem pączków, które często wysmażone z zewnątrz, w środku były surowe. W Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Narodowy Dzień Donuta, przypadający w pierwszy piątek czerwca.

alt


Gdańskie pączki
W mieście znajdziemy wiele cukierni serwujących ten słodki przysmak. Jedną z nich jest Szydłowski. Znajdziemy tam pączki tradycyjne tworzone od lat według niezmiennej receptury. Składniki pączków to: mąka pszenna, woda, cukier, nadzienie różane, mleko, jaja, skórka pomarańczowa, sól, drożdże, pomada. Sekret doskonałego smaku tkwi także w ręcznym wyrabianiu i smażeniu na smalcu. Słodkości są tworzone ze starannie dobranych, naturalnych składników.

W historycznym centrum Gdańska (ul. Podwale Staromiejskie 82) od 65 lat działa Piekarnia – Cukiernia Pellowski. Pyszne pączki można znaleźć w mieście w kilkunastu lokalizacjach, m.in. na ul. Kartuskiej, Hallera, Dmowskiego czy Rajskiej. Występują w wielu wersjach, np. z nadzieniem: różanym, toffi, jabłkiem, adwokatem lub serem.

SMACZNEGO!
Blanka Kiesz

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież