Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kieszonkowy Budżet Obywatelski

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 20 lutego 2023 08:47

Trwa akcja zbierania projektów w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2024 miasta Gdańska, który upływa 3marca br. Projekty dotyczą rekreacji, terenów zielonych, placu zabaw. Jest wielka reklama tego przedsięwzięcia plakaty, konferencje prasowe.


Sam pomysł jest ciekawy, by mieszkańcy współuczestniczyli w zarządzaniu miastem zgłaszając wnioski i projekty do realizacji z tzw. budżetu obywatelskiego. Sęk w tym, że środki przeznaczone na ten cel to 0,5% budżetu miasta, który wynosi on obecnie ponad 4 i pół miliarda zł, a ten obywatelski około 20 i pół miliona zł. Czy pozostałe środki to nie jest już budżet obywatelski?


Władze miasta nie angażują mieszkańców do dyskusji, debat nad pozostałymi projektami, które generują dużo większe pieniądze. Przykład projekt Fala dotyczący tzw. wspólnego biletu dla aglomeracji trójmiejskiej, który skończył się przygotowaniem drogiej aplikacji zastępującej biletomat i kasownik. Powołana spółka do tego projektu InnoBaltika kosztuje ponad 130 ml zł, a po wdrożeniu również drenować będzie budżety gmin, powodując podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej. Nic tu nie da zaklinanie rzeczywistości, że są one spowodowane podwyżkami cen paliwa i energii elektrycznej. Tak przekonywał na sesji 9 lutego br. wiceprezydent Piotr Borawski. A kolejny wiceprezydent Gdańska Kryszewski zarzekał się, że tylko przedsiębiorcy zapłacą więcej za odbiór śmieci (bagatela wzrost o 140%). Dla mieszkańców stawki się nie zmienią. Pytam a kto to są przedsiębiorcy, nie mieszkańcy? Podwyżkę odczujemy, zapłacimy wszyscy, korzystający z usług przedsiębiorców. Oczywiste jest, że przedsiębiorcy wliczą ją w usługę, bądź produkowany towar, czy tego nie rozumie pan Kryszewski?


Samorząd gdański nie tnie kosztów. Spółki miejskie mają się dobrze a w szczególności ich prezesi, widać to po wynagrodzeniach.


W ramach inicjatywy obywatelskiej kieruję zapytanie czy w ramach oszczędności zamiast podnosić koszty opłat dla mieszkańców przyjrzeć się działalności spółkom miejskim.


Są dwie spółki prowadzące podobną działalność (podstawowa działalność obróbka i usuwanie odpadów innych niż niebezpieczne) zarejestrowane pod tym samym adresem. Zakład Utylizacji Sp. z o.o. i Port Czystej Energii Sp.zo.o. 100% kapitału miasta.
Jeszcze nie tak dawno ówczesny wiceprezydent M. Lisicki, obiecywał, że jeśli mieszkańcy będą sortować śmieci to ceny za ich wywóz, czy utylizację będą spadały. Mieszkańcy sortują śmieci liczba różnych pojemników przybywa na osiedlach, a ceny za ich odbiór nie maleją. Na świecie odpady stają się towarem do produkcji a nie kosztem. Już pobrzmiewa informacja o kolejnej podwyżce cen za pobór wody.


Wodą w Gdańsku zajmują się aż trzy spółki miejskie; Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna GIWK , Gdańskie Wody Sp.o.o. i Gdańskie Wodociągi SA.


Wnioski nasuwają się same tym bardziej, nowy prezes spółki Wody Gdańskie Ryszard Gajewski, pracował w GIWKu, który powstał w kontrze do francuskiej spółki Saur Neptun Gdańsk. Trzeba tę stajnię Augiasza uporządkować dla dobra mieszkańców.

Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież