Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jaworski: Zwrócić Gdańsk mieszkańcom

Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 
czwartek, 04 kwietnia 2013 20:05

altZ Andrzejem Jaworskim posłem Prawa i Sprawiedliwości, liderem partii w regionie gdańskim rozmawia Artur S. Górski


- Przy słabej opozycji arogancja władzy rośnie, tworzą się wewnątrz partii władzy. O obsadzie stanowisk decyduje lokalizacja polityczna i teczka noszona za starszym lub wyżej usytuowanym w hierarchii kolegą lub koleżanką z partii, tak, że staje się ona biurem karier dla wybranych. Czy opozycji na Pomorzu grozi marginalizacja?
Andrzej Jaworski: W żadnym razie. Opozycja nie jest słaba. Zmieniły się jednak od 2007 roku reguły gry. Podczas rządów PiS i koalicjantów zadawaliśmy sobie trud konsultacji, powoływania komisji wyłaniających kandydatów na urzędników na przykład wojewodów. Ludzie obecnej władzy, poczynając od szczytów po urzędy lokalne, uważają, że wiedzą najlepiej. A skutki ich działań w ochronie zdrowia, w stanie infrastruktury są opłakane. Próżno liczyć na autentyczny dialog. Kluczem do kariery jest odpowiednia przynależność polityczna, towarzyska. Za wierną służbę wybrańca spotka premia, awans.


- Było takie powiedzenie Mieczysława Rakowskiego dobry fachowiec, ale bezpartyjny. Dobrych fachowców na kierowniczych stanowiskach, niepodwieszonych pod układ zamknięty próżno szukać?
Andrzej Jaworski: Nasz projekt rządu technicznego też został storpedowany. Dzisiaj do przyznania się do opozycyjności w miejscu pracy potrzebna jest pewna odwaga i niezależność.


- Być może za małe jest zaangażowanie obywateli…
Andrzej Jaworski: Niestety, obywatelskie inicjatywy trafiają do kosza. Urzędnicy, szczególnie najwyższego szczebla, nie czują odpowiedzialności przed mieszkańcami.


- Dialog zapisany jest w konstytucji...
Andrzej Jaworski: Zapis jest, ale w jego miejsce mamy dyktat. Rządząca PO nie tylko wsłuchuje się w to, co proponuje opozycja, ale markuje dialog z mieszkańcami, urządzając pseudokonsultacje, jak choćby w Gdańsku, w przypadku ustawy „śmieciowej”.    To taki lokalny teatrzyk z udawaniem, że rozwiązuje się rzeczywiste problemy w ochronie zdrowia, oświacie, na kolei itd. A jak zabraknie konceptu, to wymyśli się kolejny temat zastępczy, jakiś spór o lokalizację świątyni, a w kraju - o tzw. związki partnerskie. Byleby tylko uniknąć odpowiedzi ma trudne pytania o emerytury, o miejsca pracy dla młodych ludzi, o system ochrony zdrowia, o kolesiostwo przy obsadzaniu stanowisk, o to, co rzeczywiście przysparza stresów gdańszczanom.


- W przygotowaniu jest raport o potknięciach władzy na Pomorzu? Kiedy powstanie „czarna księga” poczynań PO?
Andrzej Jaworski: Potknięcia władzy to termin delikatny. Rusza od połowy kwietnia na Facebooku profil, gdzie każdy będzie mógł zamieścić swoje uwagi i spostrzeżenia. Ten rejestr po weryfikacji posłuży do sporządzenia rzetelnego rejestru, owej czarnej księgi w formie papierowej. Pokażemy co tak naprawdę irytuje Pomorzan i jaka jest jakość sprawowania władzy, jak się żyje w Gdańsku i w naszym regionie. „Czarna księga” będzie to puenta ich dokonań władzy lub raczej ich braku. 


- Nie ma pozytywów? Było przecież Euro2012, po którym mieliśmy przeżyć boom gospodarczy. Gdzieś zapodział się bilans zysków po mistrzostwach…
Andrzej Jaworski: Zyski odnotowali na pewno prezesi spółek odpowiedzialnych za sprawozdawczość z wykonania projektu Euro (śmiech). Cieszyliśmy, że było Euro, że były mecze w Gdańsku. Tylko co dalej? Stadion generuje straty. Smród z wysypiska śmieci w Szadółkach, mimo obietnic władz miasta o poprawie tej wstydliwej, śmierdzącej sytuacji, nadal wita i żegna gości odwiedzających Gdańsk. Władze obiecywały, że odór zniknie. I co? I nic. Mieszkańcy pobliskich osiedli,  przedsiębiorcy lokujący w pobliżu swoje firmy, mogą czuć się oszukani.


- Smrodu ze śmietniska nie czuje się w urzędach ulokowanych w centrum miasta i na pokładach samolotów… 
Andrzej Jaworski: Wróćmy lepiej na ziemię (śmiech). Tak, jak smród z wysypiska dosięgający osiedli nie tylko na Szadółkach jest symbolem inercji gdańskiej władzy i niespełnionych obietnic, tak tonąca „zielona wyspa” jest symbolem propagandy sukcesu rządu Tuska. Bezrobocie rośnie, przedsiębiorcy nie inwestują, nazbyt optymistycznie przygotowany jest budżet. A przecież to dokument kluczowy.


- Czas na zmiany w Warszawie i w Gdańsku?
Andrzej Jaworski: Najwyższy czas. Przed nami realizacja odsunięcia od władzy polityków PO, także Pawła Adamowicza i jego dworu ulokowanego w magistracie i w spółkach komunalnych. Miasto ma być normalnie, mądrze zarządzane…


- Jest nienormalnie i niemądrze?
Andrzej Jaworski: Czas i pomysły tej ekipy już się wyczerpały. Zatem czas na rzeczywiste, a nie  markowane, pomnikowe działania by przywrócić miasto mieszkańcom. Gospodarz  rachuje zyski i straty. Nie urządza propagandowych hec.


- Gospodarz? A kto ma nim być? Kolejny polityk?
Andrzej Jaworski: Ależ jest bardzo liczna grupa ludzi, którzy już angażują się i chcą pracować na rzecz miasta i gdańszczan. W toku konsultacji i sondowania opinii zostanie wyłoniony kandydat, który będzie skutecznie rywalizował z Pawłem Adamowiczem. 


- Pierwszą decyzją prezydenta Gdańska w 2014 roku, o ile nie będzie nim Paweł Adamowicz, będzie powołanie głównego księgowego i audyt? 
Andrzej Jaworski: Mówiłem o przywróceniu miasta jego mieszkańcom. Pierwszym ruchem nowego prezydenta, niekoniecznie miałby nim być Andrzej Jaworski, powinny być spotkania ze wszystkimi środowiskami społecznymi. Bilans otwarcia - oczywiście. Program do zrealizowania na już to „Gdańsk - nowe miejsca pracy”. Jeszcze o dwadzieścia lat wstecz Gdańsk był miastem atrakcyjnym, z tym miastem wiązali swoje nadzieje młodzi ludzie szukający swego miejsca, szukający pracy i ścieżek zawodowej kariery. Gdańsk pod rządami obecnej ekipy, a Paweł Adamowicz w kolejnych odsłonach własnej kariery jest w samorządzie od z górą dwudziestu lat, przestał być atrakcyjnym, przyciągającym aktywnych, miejscem na ziemi.


- Studenci z innych regionów nie wybierają Gdańska na miejsce studiów...
Andrzej Jaworski: To jeden z argumentów za tezą o zwijaniu się miasta. Proponowany przez PO i ekipę prezydenta Adamowicza zarządzania nie sprawdza się. Mieszkańcy Gdańska to nie tylko ludzie bliscy magistratowi i klienci władzy.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież