Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Rowerowa Oliwa

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 04 kwietnia 2013 20:10

Wzdłuż ul. Wita Stwosza i al. Wojska Polskiego w Gdańsku powstanie trasa rowerowa. Urzędnicy bronią tego projektu, mieszkańcy są na „NIE”, nawet cykliści mówią, że to „zgniły kompromis”.


Specyfiką tego przedsięwzięcia jest wyznaczenie jednokierunkowych pasów rowerowych po obu stronach ulicy, które byłyby częścią jezdni. Miejsca postojowe dla samochodów powstaną pomiędzy jezdnią i chodnikami. Przebudowana zostanie także sygnalizacja świetlna. Dodatkowo na skrzyżowaniach wyznaczone będą śluzy rowerowe.


Będzie bezpieczniej
‒ Śluzy rowerowe zwiększą bezpieczeństwo rowerzystów ‒  mówi Roger Jackowski z Gdańskiej Kampanii Rowerowej. ‒ Wolelibyśmy, żeby powstała ścieżka rowerowa, ale jej wybudowanie to koszt ok. 2-3 mln zł. Pasy rowerowe to zdecydowanie mniejszy wydatek. Kilka lat temu miała postać taka droga wzdłuż Uniwersytetu Gdańskiego. Uczelnia nawet przekazała część własnych terenów na ten cel, ale zabrakło funduszy.
‒ To „zgniły kompromis” ‒ mówi Janusz Chilicki z Koła SLD Żabianka Oliwa Osowa. – Jestem jednak miłośnikiem dwóch kółek, nawet teraz poruszam się po Gdańsku rowerem i trudno mi negować ten pomysł. Oczywiście jako rowerzysta wolałbym, żeby w tym miejscu powstała ścieżka rowerowa, ale pasy rowerowe jako tymczasowe rozwiązanie  na razie akceptuję.


Parkingi rowerowe na 7 tys. miejsc
Budowa wydzielonej drogi rowerowej wzdłuż ul. Wita Stwosza i al. Wojska Polskiego została zaaprobowana przez Radę Miasta Gdańska już w 2006 r. Ostatecznie zadanie to znalazło się jednak w projekcie „Rozwój Komunikacji Rowerowej Aglomeracji Trójmiejskiej w latach 2007–2013”, który uzyskał dofinansowanie unijne i jest obecnie realizowany.  Urzędnicy uważają, że jest potrzeba wytyczenia tej trasy. Rozbudowuje się kampus uniwersytecki, według planów mają tam powstać parkingi rowerowe na 7 tys. miejsc. Przy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (z przystankiem Strzyża) również zaprojektowano parking rowerowy na 75 miejsc.


Szkoda tych pieniędzy
Mieszkańcy dziwią się jednak tej inwestycji.
– Podczas spotkań z władzami miasta wielokrotnie zgłaszaliśmy, że wydzielenie pasów rowerowych jest zbędnym kosztem. Szkoda tych pieniędzy – zauważa Julia Lewandowska, radna Rady Osiedla Oliwa. - Wita Stwosza jest mało uczęszczana, natomiast ścieżka rowerowa przy ul. Spacerowej kończy się ślepą ulicą, wielokrotnie zgłaszaliśmy miastu ten problem, sugerowaliśmy, żeby tam przenieść środki i dokończyć tamtą inwestycję. Urzędnicy wysłuchali naszej opinii, ale i tak zrobili po swojemu.


Całe przedsięwzięcie kosztować będzie ok. 800 tys. zł. Pasy rowerowe na jezdni zostaną pomalowane. Najwięcej wydatków pochłonie instalacja sygnalizacji świetlnej i budowa zatoczek parkingowych. W ramach tej inwestycji nieplanowany jest remont nawierzchni ulicy.
– Nasi mieszkańcy chcą ścieżki rowerowej w pasie zieleni, ponieważ stan nawierzchni jest bardzo zły, są dziury, koleiny...  Czy musi dojść do tragedii, żeby ktoś jednak stwierdził, że to nie jest dobry pomysł? Samochód mi podskakuje kiedy tamtędy jadę, a co dopiero rower... Jestem mamą dwójki dzieci, nie czułabym się bezpiecznie, gdyby moje dzieci  jeździły tą drogą – stwierdza Beata Łopatniuk, Przewodnicząca Zarządu Osiedla VII Dwór.


Kierowcy się sprzeciwiają
Pomysł wydzielenia pasów rowerowych krytykują również kierowcy, zauważając brak symetrii w traktowaniu wszystkich uczestników ruchu drogowego.
– Gdańsk jest jedynym miastem, który zamienia dwupasmowe drogi w jednopasmowe deptaki dla rowerów. Nie zauważyłem, żeby Adamowicz pedałował rowerem na lotnisko, tylko każe się podwozić pod same drzwi służbowym Volvo. Co innego proponuje się do spożycia mieszkańcom, a co innego serwuje się sobie samemu – mówi Marek Formela, szef gdańskiego SLD.  


Piesi i rowerzyści też ważni
Zapytaliśmy Polskiego Związku Motorowego w Gdańsku z zapytaniem, dlaczego nie reprezentuje interesów kierowców w tej kwestii.
– Zadaniem Polskiego Związku Motorowego jest reprezentowanie interesów wszystkich uczestników ruchu drogowego, a zatem także pieszych i rowerzystów – zauważa Lesław Orski, prezes Polskiego Związku Motorowego. – Bezpieczeństwo na drogach jest kluczowym dla nas działaniem. Popieramy zatem wszelkie działania mające na celu jego poprawę. Jestem wprawdzie radnym Sopotu i tutaj staramy się budować ścieżki rowerowe, Gdańsk wydzielając pasy rowerowe działa w sposób wyjątkowy, chce zmotywować mieszkańców do poruszania się na rowerach. Nie jesteśmy Holandią czy Belgią, jeszcze daleka droga przed nami, ale warto promować taki sposób życia.


Lesław Orski,  prezes Polskiego Związku Motorowego w Gdańsku dodaje, że w dniach 6-12 maja będziemy obchodzić ONZ-wski Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, a jego tematyka skupiać się będzie wokół bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, jakimi są piesi i rowerzyści. Ich ochrona jest jednym z punktów programu Dekady Działań na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2011-2020.
Urszula Abucewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież