Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

74 twórców kultury nagrodzonych przez marszałka pomorskiego

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 04 kwietnia 2013 20:16

Po raz już dwunasty marszałek województwa pomorskiego przyznał stypendia dla twórców kultury z naszego regionu. Dofinansowanie na realizację projektów z rąk marszałka Mieczysława Struka odebrało 74 artystów. Uroczystość odbyła się 3 kwietnia w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.Nagrodzeni, pozujący do poniższego wspólnego zdjęcia, reprezentują następujące dziedziny kultury: sztuki wizualne 15, literatura 13, muzyka 10, kultura regionalna 9, fotografia 8, film 7, teatr 6, teatr i teatr tańca 4, rzeźba i inne po 1.


alt


W roku 2013 do Departamentu Kultury Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego wpłynęły wnioski od 287 osób na realizację 310 projektów. W roku 2012 takich projektów było zgłoszonych 313. Łączna kwota, o którą wnioskowali artyści ubiegający się o stypendium, to ponad 2,4 mln zł, natomiast pula, którą przeznaczono na stypendia artystyczne w 2013 roku wynosi 250  tys. zł.


Zarząd Województwa Pomorskiego przyznał 74 stypendia. W zeszłym roku było ich 80. Najwięcej, bo prawie jedna piąta dofinansowanych wniosków dotyczy projektów z dziedziny sztuk wizualnych, na drugim miejscu uplasowały się projekty z dziedziny literatury, a kolejnymi wnioskami były projekty z zakresu muzyki oraz kultury regionalnej. Średnia wysokość stypendium wynosi 3 378 zł (w 2012 roku ta średnia wynosiła 3 750 zł).


alt


Jedno z 13 stypendium z dziedziny literatury otrzymał Krzysztof Skiba (na zdjęciu powyżej) za kolejną swoją książkę przygotowywaną do druku pt. „Komisariat naszym domem”.   


altZa napisanie scenariusza do filmu o Johannie Schopenhauer stypendium marszałka pomorskiego otrzymał Michał Juszczakiewicz (na zdjęciu powyżej). Przybliża on postać pisarki niemieckiej urodzonej 9 lipca 1766 roku w Gdańsku, a zmarłej 16 kwietnia 1838 roku w Jenie. Matki wielkiego filozofa Artura.


Wśród 74 stypendystów znaleźli się także m.in. fotograf Wojciech Milewski, który podjął się zarchiwizowania około pół miliona swoich zdjęć wykonanych głównie w okresie rozkwitu NSZZ Solidarność. Ciekawego wyzwania podjęła się Milena Misztal, która realizuje dokumentalny film pt. „Piękne życie” o primabalerinie hrabinie Ehrengard von Massow. Ta ekscentryczna dama, kiedy skończyła 76 lat, wyjechała z Niemiec i osiadła w małej polskiej wsi Wołcza Wielka na Pomorzu. Kazała złożyć drewniany domek sprowadzony z Niemiec i kupiła cztery rude owłosione krowy. Obecnie, mając 95 lat, mieszka w Hamburgu i chętnie udzieliła pomorskiej stypendystce 6-godzinnego wywiadu przed kamerą.


alt


Samorząd Województwa Pomorskiego realizując funkcję mecenasa w dziedzinie kultury, w swoim regionie przyznaje stypendia osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla województwa. Łącznie w latach 2002-2012 z budżetu województwa na stypendia dla twórców kultury przeznaczono 2,92 mln zł.


Marszałek Mieczysław Struk stwierdził, że symboliczne przyznanie pieniężnych stypendiów jest głównie dostrzeżeniem i docenieniem ludzkich pasji. Ich realizacje pozwalają ujrzeć światło dzienne i dotrzeć do szerokiego kręgu odbiorców, stając się kulturalnym dobrem publicznym.


Uroczystość uświetnił występ duetu Elżbieta Rosińska, grająca na akordeonie oraz Anna Sawicka na wiolonczeli. Zagrały one utwór Hej morze! Krzysztofa Naklickiego z tryptyku kaszubskiego. Odczytano również kilka wierszy Tadeusza Dąbrowskiego, który też otrzymał marszałkowskie stypendium. Uroczystość zakończyła projekcja filmu Łukasza Ostalskiego pt. Matka.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież