Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pacjenci protestują przeciwko likwidacji poradni w szpitalu na Zaspie

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 04 lipca 2013 11:10

4 tys. pacjentów podpisało się pod protestem przeciw likwidacji poradni w szpitalu na Zaspie. Placówka straciła kontrakty na badania tomografem komputerowym, rezonans magnetyczny oraz na sześć poradni specjalistycznych, w tym kardiologiczną i gastroenterologiczną.


– Pacjenci z rozrusznikami serca nagle dowiadują się, że tracą dalszą opiekę medyczną w poradni przyszpitalnej. To skandal – mówi jeden z mieszkańców włączający się w akcję zbierania podpisów pod protestem. – Społeczeństwo ubożeje, sam korzystam od wielu lat z opieki dwóch przychodni i widzę, jak są oblegane. Płacić za to wszystko? A skąd na to wziąć pieniądze – mówi wzburzony.

Przyszpitalna opieka kardiologiczna ma pod swoją opieką 4 tys. pacjentów.
– Sytuacja jest zaskakująca, ponieważ nasza poradnia funkcjonuje od 1986 roku, przeszło przez nią bardzo wielu pacjentów. Pierwszy raz się spotykam z taką sytuacją, że poradnia przyszpitalna jest gorsza niż nowo powstałe poradnie ambulatoryjne. Nie ma co ukrywać, że tutaj szkolą się młodzi ludzie, stąd te odsetki zakwestionowane przez NFZ, ale dlatego ci lekarze mają większe doświadczenie, ponieważ wszczepiają rozruszniki, robią koronografię, angioplastykę, zatem są doświadczonymi lekarzami w trakcie specjalizacji często. Mimo że nie spełniają kryteriów NFZ to są to lekarze bardziej doświadczeni od lekarzy ambulatoryjnych, którzy nigdy takich zabiegów nie wykonywali. To samo się tyczy urządzeń typu: kardiowertery, defibrylatory czy stymulatory, które muszą być oceniane przez lekarzy wszczepiających, ponieważ to oni mają największe doświadczenie w tej materii, a część lekarzy ambulatoryjnych nie ma po prostu o tym pojęcia. Taka kontrola musi być prowadzona przez lekarzy, którzy znają te urządzenia, znają się na nich, zajmują się tym na co dzień i w związku z tym mogą takie zabiegi bezpiecznie przeprowadzać – tłumaczy Krzysztof Pawłowski, kardiolog pracujący w szpitalu na Zaspie.

Mając zatem na względzie bezpieczeństwo pacjentów, dyrektor szpitala Krystyna Grzenia podjęła decyzję o przyjmowaniu ciężkich przypadków do poradni, mając nadzieję na zmianę sytuacji. 
Jednak jak poinformował nas Mariusz Szymański, rzecznik prasowy pomorskiego oddziału wojewódzkiego NFZ-u, wszystkie odwołania zostały rozpatrzone negatywnie i wszystko wskazuje na fakt, że rozstrzygnięcia konkursowe będą obowiązywać w takim wymiarze.
– Świadczeniodawcy, którzy czują się pokrzywdzeni, mogą złożyć odwołanie do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, tylko że ta procedura nie skutkuje wstrzymaniem rozstrzygnięć konkursowych, chyba że prezes rozpatrzy takie odwołanie pozytywnie. A na jego rozpatrzenie ma czas 30 dni – informuje Mariusz Szymański, rzecznik prasowy pomorskiego oddziału wojewódzkiego NFZ-u. 


Działania pomorskiego NFZ-u negują pacjenci, lekarze oraz politycy.
– Zdrowie nie jest towarem. Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec forsowanej na Pomorzu neoliberalnej rynkowej koncepcji systemu, przeciwko zamienianiu szpitali publicznych w spółki. Wydarzenia ostatnich tygodni ujawniają dramatyczne powiększanie się nierówności w dostępie do opieki medycznej w zależności od miejsca zamieszkania i sytuacji materialnej chorych. Dobre zdrowie społeczeństwa jest kategorią użyteczności publicznej a nie wyłącznie przedmiotem działalności gospodarczej. Pomorski SLD jednoznacznie opowiada się po stronie zdrowia jako kategorii społecznej, a nie po stronie rynku – komentuje obecną sytuację na Pomorzu, Marek Formela, szef gdańskiego SLD.
(UA)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież