“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

XVII Zlot Żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2013

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 09 lipca 2013 15:36

Gdańsk przez cztery dni lipca świętował w ramach XVII Zlotu Żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2013.


Początkiem do rozpoczęcia imprezy było przekazanie na Targu Rybnym przez prezydenta Miasta Pawła Adamowicza, okazałego klucza do bram Gdańska Mikhailowi Novikovikowi, kapitanowi STS Kruzenshtern, największego żaglowca na tegorocznym zlocie. Następnie odbył się koncert działającego przy CWM ZHP w Gdyni Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny.


alt


W ramach gdańskiej gościnności kapitanowie wszystkich jednostek, które przybyły do Gdańska wzięli udział w przygotowanym specjalnie dla nich przyjęciu w Dworze Artusa. Gości powitał mistrz i złoty medalista olimpijski, ambasador Miasta Gdańska do spraw Morskich, Prezes Fundacji Gdańskiej, Mateusz Kusznierewicz.


alt


Wieczór rozpoczął się polonezem i XVIII-wiecznym tańcem w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych oraz całkowicie zaskoczonych propozycją wspólnego tańczenia kapitanów. Żeglarze wykazali się dużymi umiejętnościami tanecznymi, wcześniej jednak zostali praktycznie poinstruowani przez Amelię Klaven, historyka sztuki z Moskwy.


W dniach 4-7 lipca warto było wybrać się na Długie Pobrzeże, bo każdego dnia na odwiedzających czekało mnóstwo atrakcji zarówno na wodzie, jak i na lądzie. Program morskiego święta był w tym roku niezwykle bogaty i z pewnością każdy znalazł coś dla siebie. Jak choćby zwiedzanie obozu historycznego, skoki na bungee, pokazy i wieczorne koncerty w ramach festiwalu „Szanty pod Żurawiem”, czy rejsy po Zatoce Gdańskiej.


altJuż po raz trzeci Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zorganizowało inscenizację historyczną pod nazwą „Bitwa Morska. Obrona Twierdzy Wisłoujście”. W tegorocznej edycji wielu zgromadzonych widzów mogło zobaczyć trzy galeony oraz dwustu rekonstruktorów z Czech, Litwy i Polski,  Fabuła inscenizacji oparta została na próbie wdarcia się brytyjskiego okrętu do opanowanego przez Francuzów i Polaków Gdańska, w celu przejęcia złota pozostawionego w grodzie przez Napoleona Bonaparte. Szyki pokrzyżowała Brytyjczykom Twierdza Wisłoujście. Podczas kontroli celnej załoga Twierdzy odkryła, że okręty pierwotnie płynące pod holenderską banderą, są tak naprawdę brytyjskie. Doszło do starcia pomiędzy załogą Twierdzy a okrętami nieprzyjaciela. Rozpoczęła się głośna strzelanina z karabinów i armat. Jak nam powiedział Adam Koperkiewicz, dyrektor muzeum, zużyto na tą morską bitwę ponad 60 kg dymiącego prochu. 


Po bitwie wiele osób, w tym głównie turystów, mogło przedostać się promem Wisłoujście na drugą stronę Motławy i odpłatnie zwiedzić Twierdzą Wisłoujście.


altTego samego dnia 6 lipca w sobotę wieczorem odbyła się bitwa na wodach Motławy. Była to pierwsza zrealizowana w Polsce inscenizacja z czasów Wielkiej Wojny Północnej (1700-1721). Był to prawdziwy spektakl, któremu towarzyszyła muzyka i komentarz na żywo wygłaszany przez Gdańskiego Korsarza Krzysztofa Kucharskiego.


Po zakończeniu pokazu, kiedy ucichły wystrzały, na Targu Rybnym ponownie rozbrzmiała muzyka szantowa, w programie koncert Jerzego Porębskiego, Przemka Dyakowskiego i Wojciecha Staroniewicza. Następnie po zachodzie słońca widownia zamieniła się w kino plenerowe i rozpoczęła się nocna projekcja filmu pt. „Rejs” Marka Piwowskiego. Dzień wcześniej w piątek wyświetlono film „Generał Zaruski” Pawła Zbierskiego i wyprodukowany przez Fundację Gdańską „Johannes Hevelius Dantiscanus” Michała Juszczakiewicza, głównego organizatora festiwalu szantowego i filmowego.


alt


 
Na koniec czterodniowej morskiej imprezy, w niedzielę w samo południe, odbyła się parada, w której wzięło udział ponad sto pływających jednostek. Wzdłuż Długiego Pobrzeża i na Targu Rybnym ustawiły się tłumy widzów, którzy pozdrawiali przepływające tuż przed nimi liczne jachty, motorówki i żaglowce.


altWszystkie goszczące na Baltic Sail Gdańsk 2013 jednostki ustawiły się w paradnym szyku przy Polskim Haku, by następnie jeden za drugim wyruszyć w kierunku Targu Rybnego. Na czele parady płynął strażacki holownik rozpryskując fontanny wody, a tuż za nim jednostka flagowa Gdańska – STS Generał Zaruski.


altZ największym aplauzem publiczności spotkało się wpłynięcie na Motławę holenderskiego trójmasztowca Minerva, który po raz pierwszy zawitał na gdańską imprezę. Ta 49-metrowa jednostka jako jedyna okazale zaprezentowała się podczas parady pod pełnymi żaglami. Widok rozpostartych białych żagli na tle budynku Filharmonii oraz Żurawia i sąsiadujących z nim budynków z pewnością szybko się nie powtórzy.


Holenderski trójmasztowiec Minerva. był jednym z największych żaglowców, jakie kiedykolwiek wpłynęły na Motławę. Został on zwodowany w Niemczech w 1935 r. pod nazwą “Uwe Ursula” jako statek towarowy o małym silniku. W latach sześćdziesiątych, by dostosować go do panującej na ówczesnym rynku sytuacji, zdemontowano maszty i wyposażono żaglowiec w większy silnik. Dwadzieścia lat później, po wycofaniu z użycia, jednostka została odnaleziona i odrestaurowana. Ponownie zamontowano trzy maszty i od tamtej pory służy jako żaglowiec pasażerski, zabierając jednorazowo na pokład sto dwadzieścia osób. Każdy rejs na pokładzie Minervy to prawdziwa żeglarska przygoda. Pasażerowie mają okazję przekonać się jak wygląda codziennie życie na pokładzie trójmasztowca, bo zapraszani są do zwiedzania, a nawet asystowania przy pracach załogi, tj. stawianiu i taklowaniu żagli.


altPodczas parady przy pięknej słonecznej pogodzie, licznych widzów zaskoczył również łotewski żaglowiec Libava - wzorowany na XVIII-wiecznych statkach. To z jego pokładu co rusz wystrzeliwano głośne salwy pożegnalne.


Podczas czterech dni trwania zlotu, żaglowce zabrały w rejsy po Zatoce Gdańskiej ponad dwa tysiące osób. Płynąc portowymi kanałami pasażerowie mieli okazję zobaczyć Gdańsk od strony wody oraz zacumowany przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte czteromasztowiec STS Kruzenshtern. Wielu chętnych mogło zwiedzić pokład jednego z trzech największych żaglowców świata oraz posłuchać jego bogatej historii, a także porozmawiać z załogą.


altW ramach Baltic Sail Gdańsk, jak co roku odbyły się także regaty Nord Cup. W rywalizacji rozegranej w dwudziestu dwóch klasach, wyłoniono Mistrzów Polski. Przyznano również nagrodę jachtu tygodnia, Bartkowi Makale i Łukaszowi Skrzyckiemu, którzy w najlepszym stylu wygrali w swojej klasie. Częścią regat był też Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, w którym spośród ponad sześćdziesięciu różnorodnych jachtów, które stawiły się na starcie, bezkonkurencyjny ponowie okazał się katamaran Oiler. Armator Marek Kowalski z załogą w składzie: Robert Kresło, Michał Wojtowicz, Krzysztof Grel, Łukasz Ołtarzewski i Rafał Rasielewski, będzie posiadaczem bursztynowego trofeum przez pół roku, a następnie puchar będzie można podziwiać w Ośrodku Kultury Morskiej Centralnego Muzeum Morskiego.


altNa wszystkich fanów Zlotu czekało mnóstwo atrakcji. Baltic Sail to cztery dni świętowania, podczas których ożywają piękne morskie tradycje Gdańska. Niebywałą atrakcją była możliwość zwiedzenia czteromasztowca rosyjskiego Kruzenshtern. Żeglarze otrzymali klucz do bram miasta i doskonale sprawdzili się w roli włodarzy Gdańska. Kolejna okazja do podziwiania żaglowców nad Motławą już za rok.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz AmerskiRelated news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież