Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

STS Kruzenshtern na XVII Baltic Sail Gdańsk 2013

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 04 lipca 2013 18:56

Morskie świętowanie i sportowa rywalizacja rozpoczęły się 4 lipca w ramach siedemnastej edycji Baltic Sail Gdańsk 2013. Jak co roku, na cztery dni morskiego świętowania, od rana do późnych godzin wieczornych, zaplanowane zostały liczne atrakcje dla gości w każdym wieku.


Niebywałą atrakcją tegorocznej imprezy jest wizyta w Gdańsku czteromasztowca STS Kruzenshtern, jednego z trzech największych żaglowców świata. Przypłynął on z Kaliningradu. Żaglowiec został zbudowany w 1926 roku w stoczni J. C. Tecklenborg w Wesermünde. Z ponad stoma metrami długości i prawie czterema tysiącami metrów kwadratowych powierzchni ożaglowania, STS Kruzenshtern jest niekwestionowaną gwiazdą tegorocznej edycji imprezy. Żaglowiec zacumował u nabrzeża Kapitanatu Portu Gdańsk, przy ul. Przemysłowej 4. Kruzenshtern do 7 lipca dostępny jest dla wszystkich zwiedzających, podobnie jak pokłady pozostałych żaglowców goszczących w Gdańsku.


altZlot Baltic Sail to międzynarodowe porozumienie podpisane przez największe miasta regionu Morza Bałtyckiego, zainicjowane przez Rostok w 1991 roku. Celem i założeniem pomysłodawców jest promowanie morskiego dziedzictwa europejskiego regionu Morza Bałtyckiego oraz wspieranie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej od portu do portu. Obecnie do Baltic Sail należą: Gdańsk, Halmstad,  Karlskrona, Kłajpeda, Rostock, Sassnitz i Świnoujście.


Idea organizowania zlotów żaglowców w Gdańsku powstała wraz z oddaniem do użytku przystani jachtowej w centrum miasta. Pierwszy zlot odbył się w 1997 roku z okazji 1000-lecia Gdańska i spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Władze Miasta zachęcone sukcesem tego wydarzenia podjęły starania o przyjęcie w Gdańsku Regat Wielkich Żaglowców. Patronat na Baltic Sail Gdańsk 2013 obejmuje Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, a jako Komandor zlotu słynny żeglarz kilkakrotny olimpijczyk Mateusz Kusznierewicz. Imprezę organizują Miasto Gdańsk i Fundacja Gdańska.


altW tym roku imprezie towarzyszy parada żaglowców na Motławie, festiwal Szanty pod Żurawiem oraz ósma edycja regat Nord Cup rozgrywanych w Górkach Zachodnich. Przez dziewięć dni sportowej rywalizacji na wodzie w osiemnastu klasach rywalizuje prawie dwustu uczestników. Wśród zawodników nie brakuje doświadczonych żeglarzy, m.in. można podziwiać mistrza olimpijskiego Mateusza Kusznierewicza i olimpijczyka Piotra Kulę. Ponadto można zobaczyć najnowocześniejszy jacht regatowy w Polsce – RC 44 „Mag Racing”.


altW sobotę, 6 lipca rozegrany zostanie Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, do którego jak co roku, zaproszeni są właściciele każdego typu sprzętu pływającego, napędzanego siłą wiatru. Zwycięzcą zostanie ta jednostka, która jako pierwsza przetnie linię mety. W ubiegłym roku bezkonkurencyjny okazał się katamaran "Oiler", ze sternikiem Markiem Kowalskim. Do czyich rąk tym razem trafi wyjątkowe trofeum wykonane z prawdziwego bursztynu, dowiemy się już w sobotę. Nagroda wręczona zostanie o godzinie 20.00, na Scenie Głównej Baltic Sail Gdańsk, usytuowanej na Targu Rybnym. Dekoracja zwycięzców poprzedzona zostanie koncertem „Szanty i Jazz” w ramach festiwalu Szanty pod Żurawiem, natomiast tuż po wręczeniu pucharu, na Motławie rozpocznie się bitwa morska – pierwsza zrealizowana w Polsce inscenizacja z czasów Wielkiej Wojny Północnej! Po zakończeniu pokazu, kiedy ucichną wystrzały, muzyka szantowa rozbrzmi na nowo – w programie koncert Jerzego Porębskiego, Przemka Dyakowskiego i Wojciecha Staroniewicza. Następnie po zachodzie słońca widownia zamieni się w kino plenerowe i rozpoczną się nocne projekcje filmów. Pierwsze koncerty „Szant pod Żurawiem” już w piątek 5 lipca, a Festiwal Morski na Targu Rybnym otwarty będzie od czwartku. Od 9.00 rano będzie można wsiąść na pokład jednego z żaglowców przybyłych na Zlot i popłynąć w czterogodzinny rejs po Zatoce Gdańskiej. Na stronie internetowej www.balticsail.pl trwa internetowa sprzedaż biletów na rejsy.


alt- W podróż do początków XVIII wieku zabiorą nas grupy z Polski Łotwy, Estonii i Rosji specjalizujące się w rekonstrukcjach historycznych. Zaprezentowana zostanie cała obyczajowość epoki: sposoby werbowania żołnierzy i marynarzy, scenki rodzajowe, parada nawiązująca do dawnej potęgi miasta Gdańska. Na kilka dni nabrzeże Motławy - i nie tylko nabrzeże - przeniesie się w czasie. Na najpiękniejszych ulicach Głównego Miasta będzie można zobaczyć ozdobne barokowe stroje, a podczas wycieczek po historycznym obozowisku odkryjemy przed zwiedzającymi wszelkie aspekty osiemnastowiecznego życia codziennego. Dzięki zaangażowaniu grup rekonstrukcyjnych z krajów basenu Morza Bałtyckiego, turyści i gdańszczanie otrzymają spektakl, jakiego nie powstydziłyby się największe metropolie Europy! – mówi Gdański Korsarz Krzysztof Kucharski.


Część historyczną Baltic Sail Gdańsk 4 lipca, o godzinie 15.00 zainauguruje prezentacja grup rekonstrukcyjnych na Targu Rybnym oraz pokaz musztry i umundurowania z czasów Wielkiej Wojny Północnej. Pół godziny później, rozpocznie się przemarsz oddziałów Długim Pobrzeżem, przez ulice Mariacką i Piwną na Długą. Będzie to początek inscenizacji „Wjazd posła rosyjskiego do Gdańska”. Od czwartku do niedzieli chętni zwiedzą z przewodnikiem obóz historyczny, wycieczki będą odbywać się co godzinę. Najwięcej wrażeń dostarczą wydarzenia zaplanowane na sobotę.


alt6 lipca, o godzinie 14.00 odbędzie się organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska Bitwa Morska. Obrona Twierdzy Wisłoujście! Cieszącą się dużą popularną inscenizację oglądać będzie można z nabrzeża w Nowym Porcie, przy przeprawie promowej przez Wisłę. Czy i w tym roku walecznym obrońcom fortecy uda się odeprzeć atak nieprzyjaciela, dowiemy się już w ten weekend! Organizatorzy zachęcają do skorzystania z bezpłatnego transportu, który kursował będzie z parkingu przy PGE Arena. Kulminacją rekonstrukcji historycznych podczas Baltic Sail Gdańsk będzie bitwa na wodach Motławy, która odbędzie się w sobotę, o godzinie 20.15 – pierwsza zrealizowana w Polsce inscenizacja z czasów Wielkiej Wojny Północnej. Zapowiada się spektakularne widowisko, więc warto przyjść wcześniej, aby zająć dobre miejsce na nabrzeżu! Warto zapoznać się z pełnym programem wydarzeń tegorocznej edycji imprezy na stronie www.balticsail.pl
Do zobaczenia na Baltic Sail Gdańsk 2013!

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież