Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

STS Kruzenshtern na XVII Baltic Sail Gdańsk 2013

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 04 lipca 2013 18:56

Morskie świętowanie i sportowa rywalizacja rozpoczęły się 4 lipca w ramach siedemnastej edycji Baltic Sail Gdańsk 2013. Jak co roku, na cztery dni morskiego świętowania, od rana do późnych godzin wieczornych, zaplanowane zostały liczne atrakcje dla gości w każdym wieku.


Niebywałą atrakcją tegorocznej imprezy jest wizyta w Gdańsku czteromasztowca STS Kruzenshtern, jednego z trzech największych żaglowców świata. Przypłynął on z Kaliningradu. Żaglowiec został zbudowany w 1926 roku w stoczni J. C. Tecklenborg w Wesermünde. Z ponad stoma metrami długości i prawie czterema tysiącami metrów kwadratowych powierzchni ożaglowania, STS Kruzenshtern jest niekwestionowaną gwiazdą tegorocznej edycji imprezy. Żaglowiec zacumował u nabrzeża Kapitanatu Portu Gdańsk, przy ul. Przemysłowej 4. Kruzenshtern do 7 lipca dostępny jest dla wszystkich zwiedzających, podobnie jak pokłady pozostałych żaglowców goszczących w Gdańsku.


altZlot Baltic Sail to międzynarodowe porozumienie podpisane przez największe miasta regionu Morza Bałtyckiego, zainicjowane przez Rostok w 1991 roku. Celem i założeniem pomysłodawców jest promowanie morskiego dziedzictwa europejskiego regionu Morza Bałtyckiego oraz wspieranie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej od portu do portu. Obecnie do Baltic Sail należą: Gdańsk, Halmstad,  Karlskrona, Kłajpeda, Rostock, Sassnitz i Świnoujście.


Idea organizowania zlotów żaglowców w Gdańsku powstała wraz z oddaniem do użytku przystani jachtowej w centrum miasta. Pierwszy zlot odbył się w 1997 roku z okazji 1000-lecia Gdańska i spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Władze Miasta zachęcone sukcesem tego wydarzenia podjęły starania o przyjęcie w Gdańsku Regat Wielkich Żaglowców. Patronat na Baltic Sail Gdańsk 2013 obejmuje Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, a jako Komandor zlotu słynny żeglarz kilkakrotny olimpijczyk Mateusz Kusznierewicz. Imprezę organizują Miasto Gdańsk i Fundacja Gdańska.


altW tym roku imprezie towarzyszy parada żaglowców na Motławie, festiwal Szanty pod Żurawiem oraz ósma edycja regat Nord Cup rozgrywanych w Górkach Zachodnich. Przez dziewięć dni sportowej rywalizacji na wodzie w osiemnastu klasach rywalizuje prawie dwustu uczestników. Wśród zawodników nie brakuje doświadczonych żeglarzy, m.in. można podziwiać mistrza olimpijskiego Mateusza Kusznierewicza i olimpijczyka Piotra Kulę. Ponadto można zobaczyć najnowocześniejszy jacht regatowy w Polsce – RC 44 „Mag Racing”.


altW sobotę, 6 lipca rozegrany zostanie Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, do którego jak co roku, zaproszeni są właściciele każdego typu sprzętu pływającego, napędzanego siłą wiatru. Zwycięzcą zostanie ta jednostka, która jako pierwsza przetnie linię mety. W ubiegłym roku bezkonkurencyjny okazał się katamaran "Oiler", ze sternikiem Markiem Kowalskim. Do czyich rąk tym razem trafi wyjątkowe trofeum wykonane z prawdziwego bursztynu, dowiemy się już w sobotę. Nagroda wręczona zostanie o godzinie 20.00, na Scenie Głównej Baltic Sail Gdańsk, usytuowanej na Targu Rybnym. Dekoracja zwycięzców poprzedzona zostanie koncertem „Szanty i Jazz” w ramach festiwalu Szanty pod Żurawiem, natomiast tuż po wręczeniu pucharu, na Motławie rozpocznie się bitwa morska – pierwsza zrealizowana w Polsce inscenizacja z czasów Wielkiej Wojny Północnej! Po zakończeniu pokazu, kiedy ucichną wystrzały, muzyka szantowa rozbrzmi na nowo – w programie koncert Jerzego Porębskiego, Przemka Dyakowskiego i Wojciecha Staroniewicza. Następnie po zachodzie słońca widownia zamieni się w kino plenerowe i rozpoczną się nocne projekcje filmów. Pierwsze koncerty „Szant pod Żurawiem” już w piątek 5 lipca, a Festiwal Morski na Targu Rybnym otwarty będzie od czwartku. Od 9.00 rano będzie można wsiąść na pokład jednego z żaglowców przybyłych na Zlot i popłynąć w czterogodzinny rejs po Zatoce Gdańskiej. Na stronie internetowej www.balticsail.pl trwa internetowa sprzedaż biletów na rejsy.


alt- W podróż do początków XVIII wieku zabiorą nas grupy z Polski Łotwy, Estonii i Rosji specjalizujące się w rekonstrukcjach historycznych. Zaprezentowana zostanie cała obyczajowość epoki: sposoby werbowania żołnierzy i marynarzy, scenki rodzajowe, parada nawiązująca do dawnej potęgi miasta Gdańska. Na kilka dni nabrzeże Motławy - i nie tylko nabrzeże - przeniesie się w czasie. Na najpiękniejszych ulicach Głównego Miasta będzie można zobaczyć ozdobne barokowe stroje, a podczas wycieczek po historycznym obozowisku odkryjemy przed zwiedzającymi wszelkie aspekty osiemnastowiecznego życia codziennego. Dzięki zaangażowaniu grup rekonstrukcyjnych z krajów basenu Morza Bałtyckiego, turyści i gdańszczanie otrzymają spektakl, jakiego nie powstydziłyby się największe metropolie Europy! – mówi Gdański Korsarz Krzysztof Kucharski.


Część historyczną Baltic Sail Gdańsk 4 lipca, o godzinie 15.00 zainauguruje prezentacja grup rekonstrukcyjnych na Targu Rybnym oraz pokaz musztry i umundurowania z czasów Wielkiej Wojny Północnej. Pół godziny później, rozpocznie się przemarsz oddziałów Długim Pobrzeżem, przez ulice Mariacką i Piwną na Długą. Będzie to początek inscenizacji „Wjazd posła rosyjskiego do Gdańska”. Od czwartku do niedzieli chętni zwiedzą z przewodnikiem obóz historyczny, wycieczki będą odbywać się co godzinę. Najwięcej wrażeń dostarczą wydarzenia zaplanowane na sobotę.


alt6 lipca, o godzinie 14.00 odbędzie się organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska Bitwa Morska. Obrona Twierdzy Wisłoujście! Cieszącą się dużą popularną inscenizację oglądać będzie można z nabrzeża w Nowym Porcie, przy przeprawie promowej przez Wisłę. Czy i w tym roku walecznym obrońcom fortecy uda się odeprzeć atak nieprzyjaciela, dowiemy się już w ten weekend! Organizatorzy zachęcają do skorzystania z bezpłatnego transportu, który kursował będzie z parkingu przy PGE Arena. Kulminacją rekonstrukcji historycznych podczas Baltic Sail Gdańsk będzie bitwa na wodach Motławy, która odbędzie się w sobotę, o godzinie 20.15 – pierwsza zrealizowana w Polsce inscenizacja z czasów Wielkiej Wojny Północnej. Zapowiada się spektakularne widowisko, więc warto przyjść wcześniej, aby zająć dobre miejsce na nabrzeżu! Warto zapoznać się z pełnym programem wydarzeń tegorocznej edycji imprezy na stronie www.balticsail.pl
Do zobaczenia na Baltic Sail Gdańsk 2013!

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież