Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
wtorek, 16 kwietnia 2024 08:54
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
W drugiej turze kampanii prezydenckiej wszystkie chwyty dozwolone. O
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

STS Kruzenshtern na XVII Baltic Sail Gdańsk 2013

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 04 lipca 2013 18:56

Morskie świętowanie i sportowa rywalizacja rozpoczęły się 4 lipca w ramach siedemnastej edycji Baltic Sail Gdańsk 2013. Jak co roku, na cztery dni morskiego świętowania, od rana do późnych godzin wieczornych, zaplanowane zostały liczne atrakcje dla gości w każdym wieku.


Niebywałą atrakcją tegorocznej imprezy jest wizyta w Gdańsku czteromasztowca STS Kruzenshtern, jednego z trzech największych żaglowców świata. Przypłynął on z Kaliningradu. Żaglowiec został zbudowany w 1926 roku w stoczni J. C. Tecklenborg w Wesermünde. Z ponad stoma metrami długości i prawie czterema tysiącami metrów kwadratowych powierzchni ożaglowania, STS Kruzenshtern jest niekwestionowaną gwiazdą tegorocznej edycji imprezy. Żaglowiec zacumował u nabrzeża Kapitanatu Portu Gdańsk, przy ul. Przemysłowej 4. Kruzenshtern do 7 lipca dostępny jest dla wszystkich zwiedzających, podobnie jak pokłady pozostałych żaglowców goszczących w Gdańsku.


altZlot Baltic Sail to międzynarodowe porozumienie podpisane przez największe miasta regionu Morza Bałtyckiego, zainicjowane przez Rostok w 1991 roku. Celem i założeniem pomysłodawców jest promowanie morskiego dziedzictwa europejskiego regionu Morza Bałtyckiego oraz wspieranie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej od portu do portu. Obecnie do Baltic Sail należą: Gdańsk, Halmstad,  Karlskrona, Kłajpeda, Rostock, Sassnitz i Świnoujście.


Idea organizowania zlotów żaglowców w Gdańsku powstała wraz z oddaniem do użytku przystani jachtowej w centrum miasta. Pierwszy zlot odbył się w 1997 roku z okazji 1000-lecia Gdańska i spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Władze Miasta zachęcone sukcesem tego wydarzenia podjęły starania o przyjęcie w Gdańsku Regat Wielkich Żaglowców. Patronat na Baltic Sail Gdańsk 2013 obejmuje Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, a jako Komandor zlotu słynny żeglarz kilkakrotny olimpijczyk Mateusz Kusznierewicz. Imprezę organizują Miasto Gdańsk i Fundacja Gdańska.


altW tym roku imprezie towarzyszy parada żaglowców na Motławie, festiwal Szanty pod Żurawiem oraz ósma edycja regat Nord Cup rozgrywanych w Górkach Zachodnich. Przez dziewięć dni sportowej rywalizacji na wodzie w osiemnastu klasach rywalizuje prawie dwustu uczestników. Wśród zawodników nie brakuje doświadczonych żeglarzy, m.in. można podziwiać mistrza olimpijskiego Mateusza Kusznierewicza i olimpijczyka Piotra Kulę. Ponadto można zobaczyć najnowocześniejszy jacht regatowy w Polsce – RC 44 „Mag Racing”.


altW sobotę, 6 lipca rozegrany zostanie Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, do którego jak co roku, zaproszeni są właściciele każdego typu sprzętu pływającego, napędzanego siłą wiatru. Zwycięzcą zostanie ta jednostka, która jako pierwsza przetnie linię mety. W ubiegłym roku bezkonkurencyjny okazał się katamaran "Oiler", ze sternikiem Markiem Kowalskim. Do czyich rąk tym razem trafi wyjątkowe trofeum wykonane z prawdziwego bursztynu, dowiemy się już w sobotę. Nagroda wręczona zostanie o godzinie 20.00, na Scenie Głównej Baltic Sail Gdańsk, usytuowanej na Targu Rybnym. Dekoracja zwycięzców poprzedzona zostanie koncertem „Szanty i Jazz” w ramach festiwalu Szanty pod Żurawiem, natomiast tuż po wręczeniu pucharu, na Motławie rozpocznie się bitwa morska – pierwsza zrealizowana w Polsce inscenizacja z czasów Wielkiej Wojny Północnej! Po zakończeniu pokazu, kiedy ucichną wystrzały, muzyka szantowa rozbrzmi na nowo – w programie koncert Jerzego Porębskiego, Przemka Dyakowskiego i Wojciecha Staroniewicza. Następnie po zachodzie słońca widownia zamieni się w kino plenerowe i rozpoczną się nocne projekcje filmów. Pierwsze koncerty „Szant pod Żurawiem” już w piątek 5 lipca, a Festiwal Morski na Targu Rybnym otwarty będzie od czwartku. Od 9.00 rano będzie można wsiąść na pokład jednego z żaglowców przybyłych na Zlot i popłynąć w czterogodzinny rejs po Zatoce Gdańskiej. Na stronie internetowej www.balticsail.pl trwa internetowa sprzedaż biletów na rejsy.


alt- W podróż do początków XVIII wieku zabiorą nas grupy z Polski Łotwy, Estonii i Rosji specjalizujące się w rekonstrukcjach historycznych. Zaprezentowana zostanie cała obyczajowość epoki: sposoby werbowania żołnierzy i marynarzy, scenki rodzajowe, parada nawiązująca do dawnej potęgi miasta Gdańska. Na kilka dni nabrzeże Motławy - i nie tylko nabrzeże - przeniesie się w czasie. Na najpiękniejszych ulicach Głównego Miasta będzie można zobaczyć ozdobne barokowe stroje, a podczas wycieczek po historycznym obozowisku odkryjemy przed zwiedzającymi wszelkie aspekty osiemnastowiecznego życia codziennego. Dzięki zaangażowaniu grup rekonstrukcyjnych z krajów basenu Morza Bałtyckiego, turyści i gdańszczanie otrzymają spektakl, jakiego nie powstydziłyby się największe metropolie Europy! – mówi Gdański Korsarz Krzysztof Kucharski.


Część historyczną Baltic Sail Gdańsk 4 lipca, o godzinie 15.00 zainauguruje prezentacja grup rekonstrukcyjnych na Targu Rybnym oraz pokaz musztry i umundurowania z czasów Wielkiej Wojny Północnej. Pół godziny później, rozpocznie się przemarsz oddziałów Długim Pobrzeżem, przez ulice Mariacką i Piwną na Długą. Będzie to początek inscenizacji „Wjazd posła rosyjskiego do Gdańska”. Od czwartku do niedzieli chętni zwiedzą z przewodnikiem obóz historyczny, wycieczki będą odbywać się co godzinę. Najwięcej wrażeń dostarczą wydarzenia zaplanowane na sobotę.


alt6 lipca, o godzinie 14.00 odbędzie się organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska Bitwa Morska. Obrona Twierdzy Wisłoujście! Cieszącą się dużą popularną inscenizację oglądać będzie można z nabrzeża w Nowym Porcie, przy przeprawie promowej przez Wisłę. Czy i w tym roku walecznym obrońcom fortecy uda się odeprzeć atak nieprzyjaciela, dowiemy się już w ten weekend! Organizatorzy zachęcają do skorzystania z bezpłatnego transportu, który kursował będzie z parkingu przy PGE Arena. Kulminacją rekonstrukcji historycznych podczas Baltic Sail Gdańsk będzie bitwa na wodach Motławy, która odbędzie się w sobotę, o godzinie 20.15 – pierwsza zrealizowana w Polsce inscenizacja z czasów Wielkiej Wojny Północnej. Zapowiada się spektakularne widowisko, więc warto przyjść wcześniej, aby zająć dobre miejsce na nabrzeżu! Warto zapoznać się z pełnym programem wydarzeń tegorocznej edycji imprezy na stronie www.balticsail.pl
Do zobaczenia na Baltic Sail Gdańsk 2013!

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież