Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prezydent Gdańska z protokołem CBA się zmaga

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
czwartek, 04 lipca 2013 11:00

altPo tym, jak Centralne Biuro Antykorupcyjne sprawdziło prawdziwości oświadczeń o stanie majątkowym składanych w latach 2007-2012 przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza gdański włodarz musi tracić czas na odpowiedzi i zgłaszanie zastrzeżeń do protokołu pokontrolnego CBA.


Agenci sprawdzali m.in. przestrzegania ograniczeń i obowiązków prezydenta wynikających z ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Prezydentowi Adamowiczowi jako kontrolowanemu przysługuje prawo zgłoszenia, przed podpisaniem protokołu kontroli, umotywowanych zastrzeżeń dotyczących ustaleń zawartych w protokole. Zastrzeżenia zgłasza się na piśmie do Szefa CBA w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli. Szef CBA jest obowiązany dokonać ich analizy i w miarę potrzeby zarządzić dodatkowe czynności kontrolne. Prezydent do czasu zakończenia procedur komentować działań CBA nie zamierza.


Opozycja z troską patrzy na procedurę kontrolną.
- Po to zostały powołane instytucje kontrolne by miały baczenie na drażliwe sprawy finansów także władz samorządowych. I dobrze, że cokolwiek one kontrolują – uważa Grzegorz Strzelczyk, lider klubu PiS w gdańskiej Radzie. Strzelczyk stawia hipotezę, że kontrola oświadczeń, związanego niegdyś z SKL Adamowicza, może być efektem walk wewnątrz rządzącej PO.
- Biuro nie zajęło się ostatecznie zegarkami ministra Sławomira Nowaka, poprzestając na postępowaniu przedkontrolnym, a prokuratura uznała zegarmistrzowską pasję tego członka rządu za niegodną zainteresowania, a w tym czasie dokręcono śrubę wewnątrzpartyjnej konkurencji - analizuje Strzelczyk.


Na początku maja 2011 r. Rzeczpospolita wyliczyła, że Paweł Adamowicz jest drugim z najbogatszych prezydentów miast w Polsce  –  majątek o wartości 2,8 mln zł. W tym rankingu wyżej była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która zgromadziła 4,8 mln zł.


Zapytaliśmy czy w związku z kontrolę prawidłowości i prawdziwości oświadczeń o stanie majątkowym prezydenta Miasta Gdańska nie było zakłóceń w harmonogramie pracy magistratu i czy Biuro prowadziło czynności (słuchanie świadków) na terenie gdańskiego magistratu m.in. na III piętrze UMG?
- Nic mi o tym nie wiadomo. A przypuszczam, że gdyby coś takiego miało miejsce to bym o tym wiedział – uspokoił nas Antoni Pawlak, rzecznik Prezydenta Miasta Gdańska.


Temat zasobności samorządowych kieszeni to przede wszystkim problem transparentności.
- Jestem zatroskany o sztandar, którym wywija Paweł Adamowicz w  zwarciu z konkurentami politycznymi, czyli transparentność. Prezydent ma kilka skaz na stylu sprawowanej władzy, a to zapomniał o stu tysiącach złotych zyskanych z wynajmu swoich licznych mieszkań. Skorygował swoje oświadczenie po interwencji mediów. Pojawił się tez problem rozliczenia jubileuszu prezydenta, jego 10-lecia rządów i podatku od świadczeń niepieniężnych – przypomina Marek Formela lider gdańskiego SLD.


Na początku 2011 roku prezydent pominął dochody z wynajmu w swoim oświadczeniu majątkowym. Dopiero po publikacji wybrzeze24.pl i wypowiedziach ekspertów, złożył on korektę oświadczenia. Przypomnijmy, że jesienią 2008 r., odbyła się feta z okazji 10-lecia sprawowania urzędu przez Adamowicza. Głównym sponsorem imprezy miała być firma Saur Neptun Gdańsk, która dostarcza mieszkańcom wodę, ale układ sponsorski storpedowała grupa  radnych z macierzystej partii prezydenta, Platformy Obywatelskiej. Prezydent na ową imprezę dostał od Filharmonii Bałtyckiej salę za darmo, a magistrat wydrukował zaproszenia.


Cóż przykład idzie z góry. Premierowi Donaldowi Tuskowi czkawką odbijają się zakupy u najlepszych krawców  za partyjne pieniądze z budżetu państwa. Czyżby były to ubrania robocze? Prokuratura powinna z urzędu wszcząć śledztwo w sprawie zatajenia w oświadczeniach majątkowych i w rejestrze korzyści 250 tys. złotych na garnitury premiera i sukienki jego żony, zatajenia pieniędzy na wina i cygara. Zgodnie z jego zapisem kodeksu karnego "kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3". Czyżby garnitury Tuska od Ermenegildo Zenga, czy cygara Cohiba, to atrybuty ciężkiej pracy premiera? Z kolei dla prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz z tej samej partii bilet za 5 zł do wilanowskiego parku okazał się barierą nie do przekroczenia. Taki styl ma widać PO.


Zbadanie spraw związanych z majątkiem prezydenta Gdańska nie powinno przysporzyć gdańskiemu CBA problemów. Prezydent Adamowicz dbał o dobre stosunki ze służbami. Nawet w czasie kampanii prezydenckiej z 2010 r. spotkał się na kurtuazyjnej herbacie z Jerzym Stankiewiczem, dyrektorem CBA w Gdańsku.  


Jakimi środkami dysponuje CBA? Biuro może skierować wniosek o odwołanie ze stanowiska z powodu nieprzestrzegania przepisów ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz innych ustaw wprowadzających ograniczenia w podejmowaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.
 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież