Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prezydent Gdańska z protokołem CBA się zmaga

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
czwartek, 04 lipca 2013 11:00

altPo tym, jak Centralne Biuro Antykorupcyjne sprawdziło prawdziwości oświadczeń o stanie majątkowym składanych w latach 2007-2012 przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza gdański włodarz musi tracić czas na odpowiedzi i zgłaszanie zastrzeżeń do protokołu pokontrolnego CBA.


Agenci sprawdzali m.in. przestrzegania ograniczeń i obowiązków prezydenta wynikających z ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Prezydentowi Adamowiczowi jako kontrolowanemu przysługuje prawo zgłoszenia, przed podpisaniem protokołu kontroli, umotywowanych zastrzeżeń dotyczących ustaleń zawartych w protokole. Zastrzeżenia zgłasza się na piśmie do Szefa CBA w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli. Szef CBA jest obowiązany dokonać ich analizy i w miarę potrzeby zarządzić dodatkowe czynności kontrolne. Prezydent do czasu zakończenia procedur komentować działań CBA nie zamierza.


Opozycja z troską patrzy na procedurę kontrolną.
- Po to zostały powołane instytucje kontrolne by miały baczenie na drażliwe sprawy finansów także władz samorządowych. I dobrze, że cokolwiek one kontrolują – uważa Grzegorz Strzelczyk, lider klubu PiS w gdańskiej Radzie. Strzelczyk stawia hipotezę, że kontrola oświadczeń, związanego niegdyś z SKL Adamowicza, może być efektem walk wewnątrz rządzącej PO.
- Biuro nie zajęło się ostatecznie zegarkami ministra Sławomira Nowaka, poprzestając na postępowaniu przedkontrolnym, a prokuratura uznała zegarmistrzowską pasję tego członka rządu za niegodną zainteresowania, a w tym czasie dokręcono śrubę wewnątrzpartyjnej konkurencji - analizuje Strzelczyk.


Na początku maja 2011 r. Rzeczpospolita wyliczyła, że Paweł Adamowicz jest drugim z najbogatszych prezydentów miast w Polsce  –  majątek o wartości 2,8 mln zł. W tym rankingu wyżej była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która zgromadziła 4,8 mln zł.


Zapytaliśmy czy w związku z kontrolę prawidłowości i prawdziwości oświadczeń o stanie majątkowym prezydenta Miasta Gdańska nie było zakłóceń w harmonogramie pracy magistratu i czy Biuro prowadziło czynności (słuchanie świadków) na terenie gdańskiego magistratu m.in. na III piętrze UMG?
- Nic mi o tym nie wiadomo. A przypuszczam, że gdyby coś takiego miało miejsce to bym o tym wiedział – uspokoił nas Antoni Pawlak, rzecznik Prezydenta Miasta Gdańska.


Temat zasobności samorządowych kieszeni to przede wszystkim problem transparentności.
- Jestem zatroskany o sztandar, którym wywija Paweł Adamowicz w  zwarciu z konkurentami politycznymi, czyli transparentność. Prezydent ma kilka skaz na stylu sprawowanej władzy, a to zapomniał o stu tysiącach złotych zyskanych z wynajmu swoich licznych mieszkań. Skorygował swoje oświadczenie po interwencji mediów. Pojawił się tez problem rozliczenia jubileuszu prezydenta, jego 10-lecia rządów i podatku od świadczeń niepieniężnych – przypomina Marek Formela lider gdańskiego SLD.


Na początku 2011 roku prezydent pominął dochody z wynajmu w swoim oświadczeniu majątkowym. Dopiero po publikacji wybrzeze24.pl i wypowiedziach ekspertów, złożył on korektę oświadczenia. Przypomnijmy, że jesienią 2008 r., odbyła się feta z okazji 10-lecia sprawowania urzędu przez Adamowicza. Głównym sponsorem imprezy miała być firma Saur Neptun Gdańsk, która dostarcza mieszkańcom wodę, ale układ sponsorski storpedowała grupa  radnych z macierzystej partii prezydenta, Platformy Obywatelskiej. Prezydent na ową imprezę dostał od Filharmonii Bałtyckiej salę za darmo, a magistrat wydrukował zaproszenia.


Cóż przykład idzie z góry. Premierowi Donaldowi Tuskowi czkawką odbijają się zakupy u najlepszych krawców  za partyjne pieniądze z budżetu państwa. Czyżby były to ubrania robocze? Prokuratura powinna z urzędu wszcząć śledztwo w sprawie zatajenia w oświadczeniach majątkowych i w rejestrze korzyści 250 tys. złotych na garnitury premiera i sukienki jego żony, zatajenia pieniędzy na wina i cygara. Zgodnie z jego zapisem kodeksu karnego "kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3". Czyżby garnitury Tuska od Ermenegildo Zenga, czy cygara Cohiba, to atrybuty ciężkiej pracy premiera? Z kolei dla prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz z tej samej partii bilet za 5 zł do wilanowskiego parku okazał się barierą nie do przekroczenia. Taki styl ma widać PO.


Zbadanie spraw związanych z majątkiem prezydenta Gdańska nie powinno przysporzyć gdańskiemu CBA problemów. Prezydent Adamowicz dbał o dobre stosunki ze służbami. Nawet w czasie kampanii prezydenckiej z 2010 r. spotkał się na kurtuazyjnej herbacie z Jerzym Stankiewiczem, dyrektorem CBA w Gdańsku.  


Jakimi środkami dysponuje CBA? Biuro może skierować wniosek o odwołanie ze stanowiska z powodu nieprzestrzegania przepisów ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz innych ustaw wprowadzających ograniczenia w podejmowaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.
 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież