Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Energa Wybrzeże - H.Skrzydlewska Orzeł LIVE 41:49
niedziela, 26 maja 2024 08:36
Energa Wybrzeże - H.Skrzydlewska Orzeł LIVE 41:49
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Prezydent Gdańska z protokołem CBA się zmaga

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
czwartek, 04 lipca 2013 11:00

altPo tym, jak Centralne Biuro Antykorupcyjne sprawdziło prawdziwości oświadczeń o stanie majątkowym składanych w latach 2007-2012 przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza gdański włodarz musi tracić czas na odpowiedzi i zgłaszanie zastrzeżeń do protokołu pokontrolnego CBA.


Agenci sprawdzali m.in. przestrzegania ograniczeń i obowiązków prezydenta wynikających z ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Prezydentowi Adamowiczowi jako kontrolowanemu przysługuje prawo zgłoszenia, przed podpisaniem protokołu kontroli, umotywowanych zastrzeżeń dotyczących ustaleń zawartych w protokole. Zastrzeżenia zgłasza się na piśmie do Szefa CBA w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli. Szef CBA jest obowiązany dokonać ich analizy i w miarę potrzeby zarządzić dodatkowe czynności kontrolne. Prezydent do czasu zakończenia procedur komentować działań CBA nie zamierza.


Opozycja z troską patrzy na procedurę kontrolną.
- Po to zostały powołane instytucje kontrolne by miały baczenie na drażliwe sprawy finansów także władz samorządowych. I dobrze, że cokolwiek one kontrolują – uważa Grzegorz Strzelczyk, lider klubu PiS w gdańskiej Radzie. Strzelczyk stawia hipotezę, że kontrola oświadczeń, związanego niegdyś z SKL Adamowicza, może być efektem walk wewnątrz rządzącej PO.
- Biuro nie zajęło się ostatecznie zegarkami ministra Sławomira Nowaka, poprzestając na postępowaniu przedkontrolnym, a prokuratura uznała zegarmistrzowską pasję tego członka rządu za niegodną zainteresowania, a w tym czasie dokręcono śrubę wewnątrzpartyjnej konkurencji - analizuje Strzelczyk.


Na początku maja 2011 r. Rzeczpospolita wyliczyła, że Paweł Adamowicz jest drugim z najbogatszych prezydentów miast w Polsce  –  majątek o wartości 2,8 mln zł. W tym rankingu wyżej była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która zgromadziła 4,8 mln zł.


Zapytaliśmy czy w związku z kontrolę prawidłowości i prawdziwości oświadczeń o stanie majątkowym prezydenta Miasta Gdańska nie było zakłóceń w harmonogramie pracy magistratu i czy Biuro prowadziło czynności (słuchanie świadków) na terenie gdańskiego magistratu m.in. na III piętrze UMG?
- Nic mi o tym nie wiadomo. A przypuszczam, że gdyby coś takiego miało miejsce to bym o tym wiedział – uspokoił nas Antoni Pawlak, rzecznik Prezydenta Miasta Gdańska.


Temat zasobności samorządowych kieszeni to przede wszystkim problem transparentności.
- Jestem zatroskany o sztandar, którym wywija Paweł Adamowicz w  zwarciu z konkurentami politycznymi, czyli transparentność. Prezydent ma kilka skaz na stylu sprawowanej władzy, a to zapomniał o stu tysiącach złotych zyskanych z wynajmu swoich licznych mieszkań. Skorygował swoje oświadczenie po interwencji mediów. Pojawił się tez problem rozliczenia jubileuszu prezydenta, jego 10-lecia rządów i podatku od świadczeń niepieniężnych – przypomina Marek Formela lider gdańskiego SLD.


Na początku 2011 roku prezydent pominął dochody z wynajmu w swoim oświadczeniu majątkowym. Dopiero po publikacji wybrzeze24.pl i wypowiedziach ekspertów, złożył on korektę oświadczenia. Przypomnijmy, że jesienią 2008 r., odbyła się feta z okazji 10-lecia sprawowania urzędu przez Adamowicza. Głównym sponsorem imprezy miała być firma Saur Neptun Gdańsk, która dostarcza mieszkańcom wodę, ale układ sponsorski storpedowała grupa  radnych z macierzystej partii prezydenta, Platformy Obywatelskiej. Prezydent na ową imprezę dostał od Filharmonii Bałtyckiej salę za darmo, a magistrat wydrukował zaproszenia.


Cóż przykład idzie z góry. Premierowi Donaldowi Tuskowi czkawką odbijają się zakupy u najlepszych krawców  za partyjne pieniądze z budżetu państwa. Czyżby były to ubrania robocze? Prokuratura powinna z urzędu wszcząć śledztwo w sprawie zatajenia w oświadczeniach majątkowych i w rejestrze korzyści 250 tys. złotych na garnitury premiera i sukienki jego żony, zatajenia pieniędzy na wina i cygara. Zgodnie z jego zapisem kodeksu karnego "kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3". Czyżby garnitury Tuska od Ermenegildo Zenga, czy cygara Cohiba, to atrybuty ciężkiej pracy premiera? Z kolei dla prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz z tej samej partii bilet za 5 zł do wilanowskiego parku okazał się barierą nie do przekroczenia. Taki styl ma widać PO.


Zbadanie spraw związanych z majątkiem prezydenta Gdańska nie powinno przysporzyć gdańskiemu CBA problemów. Prezydent Adamowicz dbał o dobre stosunki ze służbami. Nawet w czasie kampanii prezydenckiej z 2010 r. spotkał się na kurtuazyjnej herbacie z Jerzym Stankiewiczem, dyrektorem CBA w Gdańsku.  


Jakimi środkami dysponuje CBA? Biuro może skierować wniosek o odwołanie ze stanowiska z powodu nieprzestrzegania przepisów ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz innych ustaw wprowadzających ograniczenia w podejmowaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.
 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież