Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

O HIV na Open’erze

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 03 lipca 2013 09:30

altHIV-em najczęściej zakażają się osoby młode, podejmujące ryzykowne zachowania seksualne. Do nich właśnie skierowana jest dotycząca wirusa kampania edukacyjna, która odbędzie się podczas tegorocznego Heineken Open’er Festival w strefie NGO.Quizy, turnieje, edukacyjne gry internetowe, rozdawanie fantów – wolontariusze Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy przez cały czas trwania Heineken Open’er Festival będą zachęcać uczestników tej gigantycznej imprezy do testowania się w kierunku HIV i tłumaczyć, jak można zakazić się wirusem. Akcja jest tym istotniejsza, że zaczynają się wakacje, a latem, nad morzem łatwo o ryzykowne zachowania seksualne, które mogą skończyć się zakażeniem. Według Roberta Łukasika, prezesa Pozytywnych w Tęczy, w Polsce z HIV żyje już mniej więcej 60 tys. osób, choć tylko 16 tys. o tym wie. Kampania edukacyjna podczas tegorocznego Open’era organizowana jest we współpracy z programem Pozytywnie Otwarci, a jej partnerem jest firma Gilead Sciences.


Pozytywni w Tęczy zostali oficjalnie zaproszeni do strefy organizacji pozarządowych przez Organizatorów Heineken Open’er Festival. Na stoisku Zjednoczenia przez 4 dni festiwalowe od 15.00 do 22.00 pracować będzie nieprzerwanie 5 dwuosobowych zespołów. Certyfikowani przez Krajowe Centrum ds. AIDS trenerzy obojga płci będą promować anonimowe i bezpłatne testy w kierunku HIV wykonywane m.in. w Gdańsku przy ul. Podwale Grodzkie 2 przez stowarzyszenie Pomorski Dom Nadziei czy w Warszawie w kilku różnych placówkach w tym prowadzonym przez Pozytywnych w Tęczy punkcie konsultacyjno-diagnostycznym przy ul Jagiellońskiej 34.


- Ludziom w Polsce wydaje się, że HIV to głównie problem narkomanów i mężczyzn mających seks z mężczyznami. To nieprawda. Szacujemy, że 30 proc. zakażonych to kobiety. Tyle, że osoby heteroseksualne rzadko, albo nigdy nie robią testów w kierunku HIV, nie wiedzą o swoim statusie, nie leczą się i zakażają innych. Wyjeżdżający latem na nadmorskie imprezy licealiści i studenci powinni zdawać sobie sprawę, że prawie 60 proc. osób żyjących z HIV to ludzie poniżej 30-stki. A prawie co 10 seropozytywny Polak zakaził się przed 20-stką. Naprawdę warto uważać, a jeśli już doszło do seksu bez prezerwatywy, zrobić test – powiedział Robert Łukasik.


Precyzyjne statystyki dotyczące HIV nie istnieją. Według niepełnych danych, w roku 2012 zakażenie HIV wykryto na Pomorzu u 102 osób. Plasuje to pomorskie w ścisłej czołówce polskich województw, jeśli chodzi o zagrożenie HIV. Wynika to przede wszystkim z faktu, że nad morze ludzie często przyjeżdżają z myślą o zabawie i relaksie. A sprzyja odważniejszym niż na co dzień zachowaniom seksualnym.


- Nie od dziś wiadomo, że podczas wakacji młodzi ludzie są bardziej niż w czasie roku szkolnego czy akademickiego narażeni na zakażenie HIV. Dlatego zaangażowaliśmy się w akcję edukacyjną Pozytywnych w Tęczy na Open’erze. Dzięki nowoczesnym lekom z HIV można żyć normalnie do późnej starości. Ale w tym celu trzeba być pod opieką specjalisty. Ktoś, kto nie wie, że się zakaził, nie leczy się i niepotrzebnie ryzykuje poważne choroby związane z AIDS. Wierzę, że obecność Roberta Łukasika i jego ekipy na Open’erze uświadomi zagrożenie i zachęci do testów setki, a może i tysiące młodych ludzi – powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny Gilead Sciences. 


- To świetnie, że organizatorzy Festiwalu są otwarci na edukację w obszarze HIV. Nie o wszystkich w Polsce da się to powiedzieć. A tymczasem milczenie o wirusie prowadzi tylko do tragedii, podczas gdy mówienie o nim może uratować niejedno życie – dodał Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież