O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys... Podsumowanie koalicji Konfederacji, Polska jest Jedna i Niezależna Sam... » W ostatnim dniu kampanii do wyborów samorządowych odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampa...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
niedziela, 14 kwietnia 2024 08:51
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Cuchnąca rewolucja śmieciowa

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 04 lipca 2013 08:56

Z kolejną rewolucją mają do czynienia gdańszczanie oraz coraz liczniej przybywający latem do Trójmiasta turyści. W pamiętnym sierpniu roku 1980, była to rewolucja ustrojowa, która przeobraziła nieco nasz kraj,  Europę, a w następstwie nadal przeobraża świat. Obecna rewolucja, to cuchnąca „rewolucja śmieciowa”.


Niby proste wdrożenie w życie podjętej dwa lata temu ustawy śmieciowej, okazuje się jednakże być niezwykle trudnym do zrealizowania zadaniem. Do tego stopnia, że zachwalający przy każdej okazji gdańską rewolucję z 1980 roku prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, tym razem już na samym początku śmieciowego zrywu przeprasza za bałagan związany z wprowadzeniem w życie reformy śmieciowej w naszym mieście. Na swoim blogu w tej sprawie nawet opublikował oświadczenie, w którym wyjaśnia z jakich to powodów wynikają kłopoty związane z odbiorem i wywozem śmieci. Publikujemy je w całości bez zmian, bo tego wymaga wymykająca się spod kontroli sytuacja. Zamiast zapowiadanej radykalnej i obciążającej mieszkańców wysokimi kosztami poprawy, śmieci zalegają i rozkładając się w cieple, cuchną coraz bardziej. Co na to SANEPID?


Paweł Adamowicz: „No i mamy problem ze śmieciami. Głównie spowodowany tym, że firmy obsługujące Gdańsk, napotkały góry śmieci pozostawione przez dotychczasowych odbiorców. Te śmieci z minionych dwóch tygodni! A firm za ich wywóz odpowiedzialnych nie ma już na rynku, nie ma więc od kogo wymagać wywozu.

Większa ilość śmieci wiąże się również z tym, że mieszkańcy chcieli skorzystać z okazji i uporządkować to, co dotychczas zalegało w ich piwnicach i na strychach, czego oczywiście należało się spodziewać.

Informacje te potwierdzają dane Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach dotyczące strumienia odpadów docierającego w ostatnich dniach czerwca na wysypisko. Średnio ZUT przyjmuje ok. 550 ton odpadów dziennie - 1 lipca było to 620 ton, z czego ok. 100 ton stanowiły odpady wielkogabarytowe.
Zdaniem dyrektora ZDiZ Mieczysława Kotłowskiego nie było sposobu by się na taką sytuację przygotować w pełni. Wiele zależy od tego, jak podpisane umowy będą wypełniali wykonawcy, wyłonieni w przetargu. Przewidziane kary umowne będą naliczane w przypadku wykrycia niedostatecznej realizacji wykonania tych umów.

Trwa rozstawianie nowych pojemników w tych miejscach, gdzie z różnych przyczyn wcześniej one nie dotarły. Dyrektor Kotłowski zapewnia, że sytuacja powinna wrócić do normy w ciągu kilku dni.

Bardzo wszystkich mieszkańców Gdańska za to przepraszam. A dyrektora ZDiZ trzymam za słowo”.


alt


Mija kolejna doba od uruchomienia nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Główny problemem, z jakim zetknęły się obydwie firmy obsługujące Gdańsk, to śmieci pozostawione przez dotychczasowych odbiorców przed 1 lipca oraz zamknięte śmietniki.


Pojazdy firm PRSP i Remondis, które udały się w wyznaczone sektory, nie radzą sobie z ilością śmieci zalegających w altanach. Okazuje się, że odpadów jest znacznie więcej, niż szacowano przed startem systemu.


Dyrektor Kotłowski tłumaczy, że nadmiar śmieci zgromadzonych w altanach śmietnikowych, pochodzi z ubiegłego tygodnia, a nawet z minionych dwóch tygodni. A to z tego powodu, gdyż firmy prywatne, z którymi mieszkańcy podpisali umowy na wywóz, a które obsługiwały dotychczas poszczególne sektory, pod koniec czerwca zaprzestały wywozów. Mało tego, zabierając woje pojemniki, zwyczajnie porzuciły śmieci, za wywóz których mieszkańcy im zapłacili. Firm tych nie ma już na rynku, nie ma więc od kogo wymagać wywozu. - To my teraz musimy uporać się z tym problemem - tłumaczy Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. - Dla nas jest jasne, że te firmy postanowiły na koniec zaoszczędzić. Oczywiście jest to niezgodne z przepisami, ale żeby móc pociągnąć kogoś do odpowiedzialności, musielibyśmy pozostawić ten bałagan na jeszcze dłużej, by wszystko dokładnie udokumentować. Nam natomiast zależy na tym, by przede wszystkim błyskawicznie usunąć nagromadzone śmieci - mówi szef ZDiZ. Jego zdaniem nie można było w żaden sposób przygotować się do tej sytuacji.


altWiększa, niż zazwyczaj ilość śmieci wiąże się również z faktem, że mieszkańcy postanowili skorzystać z nadarzającej się okazji i uporządkować to, co dotychczas zalegało w ich piwnicach i na strychach.
- Tego akurat się spodziewaliśmy, bo podobny efekt zaobserwowano również w innych państwach europejskich, które wprowadzały podobną reformę - dodaje Rafał Jaworski, szef Działu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi ZDiZ.


Informacje z ZDiZ potwierdzają dane Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku-Szadółkach dotyczące strumienia odpadów docierającego w ostatnich dniach czerwca na wysypisko. Średnio ZUT przyjmuje ok. 5,5 tys. ton odpadów dziennie, a 1 lipca było to natomiast 6,2 tys. ton, z czego ok. 100 ton stanowiły odpady wielkogabarytowe.


Natomiast w ostatnich dniach czerwca strumień odpadów był tak mały, że trzeba było czasowo zatrzymać sortownię. To dowód na zaprzestanie wywozów przez firmy dotychczas obsługujące Gdańsk.


altObecnie wciąż trwa rozstawianie nowych pojemników w tych miejscach, gdzie z różnych przyczyn wcześniej one nie dotarły. W sektorach I, II, III, IV i VI - obsługiwanych przez PRSP - brakuje jeszcze ok. 7000 pojemników. Natomiast w sektorze V - obsługiwanym przez REMONDIS - na ustawienie czeka jeszcze 2000 pojemników.
- Częściowo wynika to z błędów w deklaracjach, częściowo jednak problem polega na niemożności dostania się do altan śmietnikowych, gdyż mimo naszych monitów administratorzy nie udostępnili nam jeszcze kluczy do kłódek, czy pilotów. Staramy się jednak zapewnić pojemniki jak najszybciej. W najbliższych dniach dziennie będziemy ustawiać od 1000 do 1500 pojemników - wyjaśnia Mariusz Bogusz z PRSP.


alt


Łącznie na terenie całego miasta rozstawionych zostanie od 100 do 120 tysięcy pojemników. Raz jeszcze przypominamy, że mieszkańcy domów, przy których ich jeszcze ich nie rozstawiono - powinni zgłaszać to do Biura Obsługi Klienta ZDiZ - najlepiej mailowo bok@cztystemiasto.gdansk.pl
Jak ocenia dyrektor Kotłowski - sytuacja powinna wrócić do normy mniej więcej za kilka dni. W tym czasie wszystkie brakujące pojemniki powinny już dotrzeć na swoje miejsca, a wszystkie śmieci pozostawione przez dotychczasowych wykonawców usługi mają zostać wywiezione na wysypisko. Ciekawe, czy tak się stanie w istocie? Prezydent miasta Paweł Adamowicz trzyma za słowo dyrektora ZDiZ Mieczysława Kotłowskiego.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież