Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Obsługa pocztowa sądów i prokuratur - nowy doręczyciel, stare zasady

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 09 stycznia 2014 09:52

Polska Grupa Pocztowa, InPost i RUCH oferują gotowość operacyjną w związku z realizacją od stycznia 2014 roku kontraktu dostarczania korespondencji na rzecz sądów powszechnych i prokuratur. Jak nas poinformowano, usługa ta jest wykonywana w oparciu o ponad 7500 placówek, których lista jest dostępna w interaktywnej wyszukiwarce na stronach www.pgpsa.pl. Jednocześnie zapewnia się nas, że dotychczas obowiązujące zasady w odbiorze przesyłek awizowanych dla obywateli pozostają bez zmian.


Warto podkreślić, że nie tylko PGP i InPost, lecz również Ruch S.A. posiada status operatora pocztowego (B00267) zarejestrowanego w Rejestrze Operatorów Pocztowych Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zezwolenie UKE na prowadzenie działalności pocztowej potwierdza, że operator spełnia wymogi formalne, a tym samym daje to rękojmię bezpieczeństwa obrotu przesyłek.


Sądy i prokuratury nadają korespondencję w swoich siedzibach, niektóre zaś w obustronnie uzgodnionych placówkach sieci PGP. Trwają ponadto szczegółowe ustalenia operacyjne, których celem jest systematyczne usprawnianie procesów operacyjnych. Nadawcy uzyskają też liczne udogodnienia, z których nie mogli korzystać dotychczas, a co oznacza wyższe standardy w procesie doręczania przesyłek, zmniejszenie liczby reklamacji oraz całkowicie elektroniczny proces weryfikacji świadczonych usług:
Automatyzacja nadawania listów - możliwość automatycznego drukowania kodów poleconych R na kopertach w oparciu o zmodyfikowaną aplikację do generowania korespondencji używaną przez sądy (eliminacja procesów manualnych, klejenie kodów R odejdzie do lamusa),

Możliwość generowania elektronicznych książek nadawczych, co pozwoli na sprawny obieg informacji o przesyłkach oraz automatyzację procesu rozliczania i fakturowania,

Monitorowanie korespondencji niezależnie od typu przesyłki - śledzenie korespondencji w trybie online,

Dostęp do zeskanowanego ZPO (potwierdzenia odbioru) od 1 czerwca 2014,

Całkowicie elektroniczny proces weryfikacji świadczonych usług - PGP posiada system GPS on-line w ramach nadzoru pracy doręczycieli i kurierów - pozyskane dane z książek nadawczych w formie elektronicznej pozwolą na weryfikowanie w czasie rzeczywistym pracy doręczyciela. Operator będzie mógł generować alerty o ewentualnych nieodwiedzonych adresach. Docelowo system będzie mógł układać doręczycielowi plan chodu (np. drukować przesyłki w kolejności doręczania),

W placówkach sieci RUCH terminale pocztowe będą połączone on-line z systemem operatorów pocztowych, dzięki czemu informacja o odebraniu listu awizowanego może trafić do sadu online w czasie rzeczywistym (już od 1 czerwca 2014).


Z kolei obywatele będą mogli odbierać awizowane przesyłki w dogodniejszych godzinach na dotychczasowych zasadach, tj.: 1. Przesyłka będzie dostarczana przez doręczyciela sieci PGP lub InPost. 2. W przypadku nieobecności adresata, pozostawione zostanie awizo przesyłki rejestrowanej ze wskazaniem m.in. adresu i godzin funkcjonowania placówki, w której można ją odebrać. 3. Osoba odbierająca przesyłkę awizowaną będzie zobowiązana do potwierdzenia tożsamości w oparciu o aktualny dokument lub okazania stosownego upoważnienia. 4. Przestrzegana będzie całkowita poufność przekazywanej korespondencji, jak również zasady właściwego jej doręczania.


Redakcja Gazety Gdańskiej i portalu wybrzeze24.pl zwróciła się do kilku kompetentnych osób z prośbą o opinię na temat tego, iż nPost i Polska Grupa Pocztowa podpisały wchodzące w życie od stycznia 2014 roku porozumienie o współpracy w zakresie obsługi kontraktu na rzecz sądów powszechnych i prokuratur. Wartość dwuletniej umowy może sięgnąć nawet 200 mln zł. InPost udostępnił dla potrzeb realizacji tego kontraktu wszystkie swoje placówki, tak własne, jak i partnerskie m.in. zlokalizowane w 5000 placówek sieci RUCH oraz inne zasoby techniczne i organizacyjne. Załączając krytyczną opinię mec. Donata Paliszewskiego z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych LIBER w Gdańsku, spytaliśmy, czy to nie zagraża w dotrzymaniu sądowej terminowości?

* Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku mec. Dariusz Strzelecki: - Szanowni Państwo, mecenas Donat Paliszewski krytycznie odniósł się do nowego sposobu doręczania przesyłek sądowych i nie jest to zdanie odosobnione. Uważam, że pomysł jest fatalny, chociażby z tego powodu, że placówki Poczty Polskiej Funkcjonowały w określonych ramach czasowych, a kioski Ruchu czy inne placówki są czynne np. do godziny 16.00. Nie wspomnę o tajemnicy korespondencji, o bałaganie, który pewnie powstanie o małej powierzchni takich placówek o formalnościach związanych z pokwitowaniem odbioru, o awizowaniu. Istotne jest to, że do tej pory nie odbyło się żadne spotkanie z przedstawicielami InPostu jak również nie otrzymaliśmy żadnych „instrukcji obsługi". Nie wiemy gdzie i w jakich godzinach możemy odbierać przesyłki. Nie wiemy w jakich godzinach będą one doręczane, czy tak jak w przypadku Poczty Polskiej na postawie udzielonego pełnomocnictwa będzie mogła przesyłki odbierać inna osoba np. sekretarka kancelarii.
Trudno w tej chwili prorokować co będzie, ale wydaje się że cała operacja jest jedną wielką prowizorką. Czas pokaże jakie będą konsekwencje.

* Prokurator Mariusz Marciniak, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku: - Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku z uwagą i z zainteresowaniem będzie obserwować zmiany w systemie doręczeń przesyłek urzędowych. Żywimy nadzieję, że zmiany te rzeczywiście zostały dokonane w trosce o adresatów naszych pism, wezwań i zawiadomień. Jednakże bliskość punktów odbiorczych korespondencji, to nie wszystko. Punkty te muszą być odpowiednio oznaczone, tak aby adresaci mogli bez trudu odnaleźć właściwy punkt i odebrać przesyłki. Nie bez znaczenia jest również gwarancja zachowania tajemnicy korespondencji przez doręczycieli. Na razie w związku z wprowadzeniem nowego operatora obserwujemy zwiększony wymiar zadań koniecznych do wykonania przez pracowników biur podawczych prokuratur, bowiem nowy operator/doręczyciel po prostu „przerzucił” na pracowników prokuratury, część obowiązków dotychczas wykonywanych przez doręczyciela, zwłaszcza tych, które związane są ze zbiorczym pakowaniem przesyłanej korespondencji. Argumentacja, że wprowadzenie tego systemu doręczeń korespondencji jest podyktowane dbałością o niższe koszty doręczeń, nie do końca jest zgodna z prawdą, bowiem wraz z niższymi kosztami operatora, nie zostały obniżone koszty stron procesowych, które związane są z doręczeniami przesyłek w sprawach karnych.


* Przewodniczący Wydziału Informacji Sądowej, rzecznik prasowy, sędzia NSA w Gdańsku Joanna Zdzienicka Wiśniewska: - W odpowiedzi na skierowaną prośbę, uprzejmie informuję, że umowa z dnia 18 grudnia 2013 r. dotyczy obsługi korespondencji sądów powszechnych i prokuratur, co zostało prawidłowo wskazane w treści artykułu zamieszczonego w „Gazecie Gdańskiej” w dniu 2 stycznia 2014 r. Sądy administracyjne, działające na podstawie przepisów odrębnych, nie mają statusu sądów powszechnych, zatem nie są związane wyżej wskazaną umową. Przepisy będące prawną podstawą działalności Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku zostały podane w Biuletynie Informacji Publicznej: www.wsa.gdansk.pl.  Zamieszczenie jako ilustracji tekstu opublikowanego w dniu 2 stycznia 2014 r. fotografii dotyczącej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku pozostaje w sprzeczności z informacją o umowie dotyczącej sądów powszechnych i prokuratur.

Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież