Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Obsługa pocztowa sądów i prokuratur - nowy doręczyciel, stare zasady

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 09 stycznia 2014 09:52

Polska Grupa Pocztowa, InPost i RUCH oferują gotowość operacyjną w związku z realizacją od stycznia 2014 roku kontraktu dostarczania korespondencji na rzecz sądów powszechnych i prokuratur. Jak nas poinformowano, usługa ta jest wykonywana w oparciu o ponad 7500 placówek, których lista jest dostępna w interaktywnej wyszukiwarce na stronach www.pgpsa.pl. Jednocześnie zapewnia się nas, że dotychczas obowiązujące zasady w odbiorze przesyłek awizowanych dla obywateli pozostają bez zmian.


Warto podkreślić, że nie tylko PGP i InPost, lecz również Ruch S.A. posiada status operatora pocztowego (B00267) zarejestrowanego w Rejestrze Operatorów Pocztowych Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zezwolenie UKE na prowadzenie działalności pocztowej potwierdza, że operator spełnia wymogi formalne, a tym samym daje to rękojmię bezpieczeństwa obrotu przesyłek.


Sądy i prokuratury nadają korespondencję w swoich siedzibach, niektóre zaś w obustronnie uzgodnionych placówkach sieci PGP. Trwają ponadto szczegółowe ustalenia operacyjne, których celem jest systematyczne usprawnianie procesów operacyjnych. Nadawcy uzyskają też liczne udogodnienia, z których nie mogli korzystać dotychczas, a co oznacza wyższe standardy w procesie doręczania przesyłek, zmniejszenie liczby reklamacji oraz całkowicie elektroniczny proces weryfikacji świadczonych usług:
Automatyzacja nadawania listów - możliwość automatycznego drukowania kodów poleconych R na kopertach w oparciu o zmodyfikowaną aplikację do generowania korespondencji używaną przez sądy (eliminacja procesów manualnych, klejenie kodów R odejdzie do lamusa),

Możliwość generowania elektronicznych książek nadawczych, co pozwoli na sprawny obieg informacji o przesyłkach oraz automatyzację procesu rozliczania i fakturowania,

Monitorowanie korespondencji niezależnie od typu przesyłki - śledzenie korespondencji w trybie online,

Dostęp do zeskanowanego ZPO (potwierdzenia odbioru) od 1 czerwca 2014,

Całkowicie elektroniczny proces weryfikacji świadczonych usług - PGP posiada system GPS on-line w ramach nadzoru pracy doręczycieli i kurierów - pozyskane dane z książek nadawczych w formie elektronicznej pozwolą na weryfikowanie w czasie rzeczywistym pracy doręczyciela. Operator będzie mógł generować alerty o ewentualnych nieodwiedzonych adresach. Docelowo system będzie mógł układać doręczycielowi plan chodu (np. drukować przesyłki w kolejności doręczania),

W placówkach sieci RUCH terminale pocztowe będą połączone on-line z systemem operatorów pocztowych, dzięki czemu informacja o odebraniu listu awizowanego może trafić do sadu online w czasie rzeczywistym (już od 1 czerwca 2014).


Z kolei obywatele będą mogli odbierać awizowane przesyłki w dogodniejszych godzinach na dotychczasowych zasadach, tj.: 1. Przesyłka będzie dostarczana przez doręczyciela sieci PGP lub InPost. 2. W przypadku nieobecności adresata, pozostawione zostanie awizo przesyłki rejestrowanej ze wskazaniem m.in. adresu i godzin funkcjonowania placówki, w której można ją odebrać. 3. Osoba odbierająca przesyłkę awizowaną będzie zobowiązana do potwierdzenia tożsamości w oparciu o aktualny dokument lub okazania stosownego upoważnienia. 4. Przestrzegana będzie całkowita poufność przekazywanej korespondencji, jak również zasady właściwego jej doręczania.


Redakcja Gazety Gdańskiej i portalu wybrzeze24.pl zwróciła się do kilku kompetentnych osób z prośbą o opinię na temat tego, iż nPost i Polska Grupa Pocztowa podpisały wchodzące w życie od stycznia 2014 roku porozumienie o współpracy w zakresie obsługi kontraktu na rzecz sądów powszechnych i prokuratur. Wartość dwuletniej umowy może sięgnąć nawet 200 mln zł. InPost udostępnił dla potrzeb realizacji tego kontraktu wszystkie swoje placówki, tak własne, jak i partnerskie m.in. zlokalizowane w 5000 placówek sieci RUCH oraz inne zasoby techniczne i organizacyjne. Załączając krytyczną opinię mec. Donata Paliszewskiego z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych LIBER w Gdańsku, spytaliśmy, czy to nie zagraża w dotrzymaniu sądowej terminowości?

* Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku mec. Dariusz Strzelecki: - Szanowni Państwo, mecenas Donat Paliszewski krytycznie odniósł się do nowego sposobu doręczania przesyłek sądowych i nie jest to zdanie odosobnione. Uważam, że pomysł jest fatalny, chociażby z tego powodu, że placówki Poczty Polskiej Funkcjonowały w określonych ramach czasowych, a kioski Ruchu czy inne placówki są czynne np. do godziny 16.00. Nie wspomnę o tajemnicy korespondencji, o bałaganie, który pewnie powstanie o małej powierzchni takich placówek o formalnościach związanych z pokwitowaniem odbioru, o awizowaniu. Istotne jest to, że do tej pory nie odbyło się żadne spotkanie z przedstawicielami InPostu jak również nie otrzymaliśmy żadnych „instrukcji obsługi". Nie wiemy gdzie i w jakich godzinach możemy odbierać przesyłki. Nie wiemy w jakich godzinach będą one doręczane, czy tak jak w przypadku Poczty Polskiej na postawie udzielonego pełnomocnictwa będzie mogła przesyłki odbierać inna osoba np. sekretarka kancelarii.
Trudno w tej chwili prorokować co będzie, ale wydaje się że cała operacja jest jedną wielką prowizorką. Czas pokaże jakie będą konsekwencje.

* Prokurator Mariusz Marciniak, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku: - Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku z uwagą i z zainteresowaniem będzie obserwować zmiany w systemie doręczeń przesyłek urzędowych. Żywimy nadzieję, że zmiany te rzeczywiście zostały dokonane w trosce o adresatów naszych pism, wezwań i zawiadomień. Jednakże bliskość punktów odbiorczych korespondencji, to nie wszystko. Punkty te muszą być odpowiednio oznaczone, tak aby adresaci mogli bez trudu odnaleźć właściwy punkt i odebrać przesyłki. Nie bez znaczenia jest również gwarancja zachowania tajemnicy korespondencji przez doręczycieli. Na razie w związku z wprowadzeniem nowego operatora obserwujemy zwiększony wymiar zadań koniecznych do wykonania przez pracowników biur podawczych prokuratur, bowiem nowy operator/doręczyciel po prostu „przerzucił” na pracowników prokuratury, część obowiązków dotychczas wykonywanych przez doręczyciela, zwłaszcza tych, które związane są ze zbiorczym pakowaniem przesyłanej korespondencji. Argumentacja, że wprowadzenie tego systemu doręczeń korespondencji jest podyktowane dbałością o niższe koszty doręczeń, nie do końca jest zgodna z prawdą, bowiem wraz z niższymi kosztami operatora, nie zostały obniżone koszty stron procesowych, które związane są z doręczeniami przesyłek w sprawach karnych.


* Przewodniczący Wydziału Informacji Sądowej, rzecznik prasowy, sędzia NSA w Gdańsku Joanna Zdzienicka Wiśniewska: - W odpowiedzi na skierowaną prośbę, uprzejmie informuję, że umowa z dnia 18 grudnia 2013 r. dotyczy obsługi korespondencji sądów powszechnych i prokuratur, co zostało prawidłowo wskazane w treści artykułu zamieszczonego w „Gazecie Gdańskiej” w dniu 2 stycznia 2014 r. Sądy administracyjne, działające na podstawie przepisów odrębnych, nie mają statusu sądów powszechnych, zatem nie są związane wyżej wskazaną umową. Przepisy będące prawną podstawą działalności Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku zostały podane w Biuletynie Informacji Publicznej: www.wsa.gdansk.pl.  Zamieszczenie jako ilustracji tekstu opublikowanego w dniu 2 stycznia 2014 r. fotografii dotyczącej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku pozostaje w sprzeczności z informacją o umowie dotyczącej sądów powszechnych i prokuratur.

Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież