Czesław Nowak - święto legendy » Benefis Czesława Nowaka z okazji 85. rocznicy urodzin odbył 31 marca w Filharmonii Bałtyckiej. Organ... Działania pomocowe Wojewody Pomorskiego dla uchodźców z Ukrainy » Minął ponad rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Od 24 lutego 2022 roku do województwa pomorskiego zaczę... Elżbieta Rafalska: Sytuacja polskich rodzin będzie osnową kampanii wyb... » Z Elżbietą Rafalską, deputowaną do Parlamentu Europejskiego (od 2019 r.), Frakcja Europejskich Konse... Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
piątek, 31 marca 2023 13:49
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
Podczas meczów eliminacyjnych drużyn narodowych rozgrywki
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

WOŚP zagra po raz 22.

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
czwartek, 09 stycznia 2014 09:41

Już po raz 22. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy będzie grać w całej Polsce.  W tym roku prócz dzieci, beneficjentami zbiórki będą także osoby starsze. 1200 wolontariuszy tej niedzieli kwestować będzie pod hasłem "Na ratunek. Na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów".- Od miesiąca od Bałtyku po szczyty gór Polskę ogarnia fala dobroci. W niedzielę nastąpi eksplozja tej życzliwości – powiedział Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, na konferencji prasowej 7 stycznia w Urzędzie Miejskim. - Coraz częściej przekazujemy 1% podatku PIT na organizacje pozarządowe, coraz częściej przekazujemy datki.

W zeszłym roku w Gdańsku udało się uzbierać 509.192,43 zł. - Mam nadzieję, że w tym roku przekroczymy tę granicę – powiedział Adamowicz. – Będę kwestował razem ze swoją córką i zachęcał wszystkich Gdańszczan do wspierania.
W całej Polsce udało się zebrać ponad 50,6 mln zł.


alt


W tym roku Gdańsk hucznie przygotowuje się do 22. Finału Orkiestry.  Także w tym roku na Targu Węglowym stanie największa w Polsce konstrukcja specjalnie z okazji Orkiestry. Dwa lata temu była to puszka, rok temu serce z lodu – a w tym latarnia morska, symbol tegorocznego finału. Latarnia będzie pełnić także funkcję skarbonki. Budowa latarni rozpocznie się w piątek i jak poinformował Piotr Jankowski,  liczyć będzie aż 14 metrów. - Chcemy, by wysyłała światełko do wszystkich – powiedział Jankowski – którzy chcą pomóc.

Na scenie na Targu Węglowym zagra 13 zespołów. - Liczymy, że to będzie "szczęśliwa trzynastka" – powiedział Jankowski. Orkiestra zacznie grać od godz. 14, a wystąpią między innymi Myslovitz, Ewelina Lisowka, Donatan i Cleo, a także tutejszy zespół Golden Life w wersji akustycznej. Specjalnym gościem będzie grupa muzyczna Parovoz z Kaliningradu, która zasłynęła w Internecie piosenką "Biedronka", opowiadającą w prześmiewczy sposób o stosunkach panujących między Polakami a mieszkańcami Obwodu Kaliningradzkiego. Prócz koncertów, na scenie zaprezentują się grupy taneczne, w tym zwycięzca programu telewizyjnego "Got to dance", Dawid Ignaczak. Koncert, prowadzony przez Małgorzatę Rakowiec z TVP Gdańsk, Tomasza Galińskiego z Radia Gdańsk i Borysa Kossakowskiego, zakończy się o godz. 20 tradycyjnym "światełkiem do nieba" oraz pokazem sztucznych ogni.

Scena na Targu Węglowym nie będzie służyła tylko za miejsce koncertów – to tutaj także wylicytować będzie można przedmioty wystawione przez miasto, a ponadto, co będzie niemałą gratką dla fanów siatkówki, udział w treningu siatkarzy Lotosu Trefl Gdańsk, którzy osobiście poprowadzą licytację. Prócz tego podpisaną przez siatkarzy koszulkę wylicytować można będzie na aukcji Allegro, pośród innych, podpisanych przez Artura Siódmiaka, szczypiornistów Wybrzeża Gdańsk czy Marcina Możdżonka i Katarzynę Gajgał-Anioł.


alt


Oprócz koszulek w tym roku na specjalnym serwisie Allegro miasto Gdańsk uruchomiło aż 28 aukcji związanych z miastem. Do wylicytowania są Encyklopedia Gdańska z autografem Lecha Wałęsy, zaproszenie na mecz Lechii w loży VIP z cateringiem, rodzinna wejściówka na wystawy w Centrum Hewelianum, sesja zdjęciowa z Lidią Popiel, płyta z autografem Kayah i plakaty z filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" wraz z autografami Andrzeja Wajdy i Roberta Więckiewicza.


W tym roku do wylicytowania zostaną także atrakcje wodne, czyli rejs ze Zbigniewem Gutkowskim dla ośmiu osób, rejs żaglowcem Generał Zaruski i fragment starego poszycia żaglowca, rejs z Mateuszem Kusznierewiczem oraz dzień z patrolem wodym Straży Miejskiej.

Wśród aukcji miasta znaleźć można też... dzień z prezydentem Pawłem Adamowiczem. Nabywca będzie miał możliwość spędzić dzień wybrany spośród trzech terminów z Prezydentem, zobaczyć jak pracuje Urząd Miasta "od kuchni", a także zjeść z nim drugie śniadanie i zobaczyć, ile dziennie listów otrzymuje od gdańszczan.

Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej Orkiestrze jest odbywający się Festiwal Food truck, czyli uczta dla smakoszy. 8 samochodów gastronomicznych obsługiwać będzie uczestników WOŚP-u. Falafel, quesadilla, hummus, belgijskie frytki, domowe hamburgery oraz ciepłe napoje. 

Po raz pierwszy w tym roku do akcji włączy się szpital COPERNICUS. - Jesteśmy hojnie od lat wspierani przez Orkiestrę – powiedział Dariusz Kostrzewa, prezes zarządu Copernicus. – W tym roku chcemy czynnie włączyć się do akcji. Na Targu zostanie wystawiony specjalny namiot medyczny, w którym odbywać się będą przyspieszone kursy pierwszej pomocy. Odwiedzający będą mogli też za darmo zmierzyć ciśnienie i poziom cukru we krwi. Pieniądze z tegorocznej zbiórki pójdą m. in. na budowę specjalistycznego oddziału ratunkowego dla dzieci.

Gdański Finał, jak poinformował Mirosław Nowak z TVP Gdańsk, będzie miał aż 7 wejść do Dwójki. - W tym roku udało nam się wynegocjować z Warszawą wyjątkowo dużo wejść – powiedział Nowak. – Natomiast lokalnie nadawać będziemy już od 10:20.

Pierwszy finał WOŚP miał miejsce 3 stycznia 1993 r. Zebrano wtedy kwotę niemal 2,5 mln zł. Dzisiaj suma ta jest większa ponad 20-krotnie. Sukces zorganizowanej zbiórki pieniędzy przyczynił się do założenia Fundacji. Od samego początku istnienia WOŚP krytykowany jest m. in. za wyręczanie państwa z jego obowiązków jeżeli chodzi o opiekę medyczną. Środowiska katolickie silnie krytykują Owsiaka za organizowany przez WOŚP Przystanek Woodstock, na którym to miałyby być propagowane narkotyki. Niestety, w dzisiejszych czasach osoba Jurka Owsiaka obrosłą swoistą legendą, a jakakolwiek krytyka WOŚP, konstruktywna czy nie, często kończy się w sądzie. Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku ruszył proces bloggera Piotra W., znanego w Internecie jako MatkaKurka, któremu został wytoczony proces za rzekome oskarżenie Owsiaka o m.in. kradzież pieniędzy ze zbiórek oraz nazwanie WOŚP "sektą". Kilka dni wcześniej przed rozpoczęciem procesu oficjalne przeprosiny do Jurka Owsiaka wystosował Paweł Rybicki, blogger portalu salon24. - Internet tak się rozwinął, że mamy problem w postaci chamówy – komentował Owsiak.

Na portalu facebook ruszyła inicjatywa "Nie daję na WOŚP". Jak podkreślają autorzy, strona nie ma na celu negowania działalności dobroczynnej, lecz śledzenia co się dzieje z datkiem po trafieniu do orkiestrowej puszki. Autorzy zarzucają organizacji wydawanie części pozyskiwanych w ramach styczniowej Orkiestry środków nie na ratowanie życia, lecz na finansowanie Przystanku Woodstock.  Strona ma już prawie 1000 fanów na portalu facebook.

Alicja Kołbuc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież