Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
czwartek, 28 września 2023 12:00
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
Krzysztof Kasprzak dołącza do Zdunek Wybrzeża Gdańsk.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sieciowa optymalizacja podatkowa

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
środa, 08 stycznia 2014 15:47

LPP z całą pewnością można określić mianem największej sieci odzieżowej w Polsce, choćby ze względu na zysk w III kwartale wynoszący 167,4 mln zł i przychody opiewające na kwotę 1107 mln zł, nie wspominając już o akcjonariuszach, którym do kieszeni wpada suma w wysokości 110,5 mln zł netto. Mimo tak dobrych wyników, spółka dąży do poprawy stanu finansowego poprzez optymalizację podatkową.


„Łączna kwota podatków w ostatnim, zamkniętym roku budżetowym (2012) wyniosła 465 mln zł (CIT, VAT, cło i inne). Szacunkowa wartość odprowadzanych podatków za rok 2013, pomimo wprowadzonych zgodnie z obowiązującym prawem działań optymalizujących będzie wyraźnie wyższa i osiągnie około 540 mln zł” - napisała w specjalnym oświadczeniu Magdalena Stefańska-Lotkowska, PR Manager ds. korporacyjnych w LPP S.A.


LPP udzieliło sublicencji na znaki towarowe House, Mohito i Sinsay cypryjskiej spółce Gothals Limited (12,5 % opodatkowania) z siedzibą w Nikozji, która od razu przeniosła prawa na Jaradi Limited (0 % opodatkowania) prowadzącą działalność w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Nie można mówić o sprzedaży lub zmianie właściciela, gdyż obie spółki należą do LPP. W opinii rzeczoznawcy wartość powyższych marek warta jest 510 mln zł.


alt


Warto przypomnieć, że podobny proceder miał miejsce w 2011 roku, kiedy LPP wytransferowało znaki towarowe Reserved oraz Cropp (wycenione na 556 mln zł).


Działania te prowadzą do optymalizacji podatkowej. Oznacza to, że firma będzie płacić niższe podatki w Zjednoczonych Emiratach, a to za sprawą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, którą Polska podpisała z ponad 80 krajami (w tym z Cyprem i Emiratami).
- Mogę przekazać co mówią przepisy, ale opiniować takiej sprawy nie będziemy. Jest to dosyć skomplikowane zagadnienie i musiałabym się skonsultować z ekspertami - odpowiedziała Barbara Szalińska, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Gdańsku, zapytana o konsekwencje dla sektora finansowego.
Jednym słowem spółka na Cypr przeniosła jedynie licencje do marek, a nie swoją siedzibę. W związku z tym podatek dochodowy w dalszym ciągu będzie trafiał do polskiego budżetu, z tym że opodatkowaniu będzie podlegała mniejsza kwota.


Michał Musielak z firmy Arena Tax tłumaczył decyzję zarządu LPP w następujący sposób: Dwa lata temu Cypr wprowadził preferencyjne stawki podatków dla spółek zarządzających znakami towarowymi. Dzięki tym zmianom można doprowadzić do sytuacji, w której cypryjska firma przez pierwszych 5 lat w ogóle nie płaci podatku, a potem płaci 2 proc.


W Zjednoczonych Emiratach Arabskich istnieją spółki całkowicie zwolnione od podatku, również członkowie zarządu mogą się od tego obowiązku uchylać (prawnie). W konsekwencji można zarabiać miliony, które nie będą opodatkowane od dochodu, a następnie oddawać większą część zarządowi. Wówczas nikt nie płaci podatku.


W okresie do dwóch lat mają wejść w życie przepisy usuwające możliwość optymalizacji podatkowej poprzez wprowadzanie firm do ZEA (na podstawie protokołu zawartego między Ministerstwem Finansów a władzami Zjednoczonych Emiratów).


Każda firma ma prawo do transferu znaków towarowych. Nie można zarzucić LPP postępowania niezgodnego z prawem. A brak patriotyzmu? Przypomnijmy, że firma zrodziła się w Gdańsku przy ulicy Łąkowej 39/44, rejestrując swą działalność 14 lutego 2001 roku.
- Jest to spojrzenie przez pryzmat tylko i wyłącznie własnego portfela. Środki jakimi dokonuje się maksymalizacji zysków są nieistotne. Ważne jest osiągnięcie celu. Dzisiaj trudno mówić o patriotyzmie w tym przypadku. Dzieje się to w granicach obowiązującego prawa i to jest najbardziej przykre. Pokazuje to w jaki prosty sposób można wyprowadzać z Polski zarabiane tu pieniądze. Toleruje się takie przypadki, a zabiera się tym, którzy uczciwie płacą podatki poprzez nakładanie kolejnych przymusowych opłat - wypowiedział się Krzysztof Dośla, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.


Odzew klientów na informację był natychmiastowy. Utworzona przez nich strona na Facebooku „Nie tylko Reserved: Bojkotuję oszustów podatkowych” ma już 1.283 sprzymierzeńców.
- W skali całej gospodarki firmy uciekające do rajów podatkowych kosztują nas miliardy złotych. A przecież korzystają one z publicznej infrastruktury, zbudowanej za płacone w Polsce podatki.... Za te same pieniądze kształceni są ich pracownicy i pracownice. Usługi publiczne w Polsce, oświata czy służba zdrowia, na które i tak narzekamy, cierpią na tym najbardziej - oznajmił Mateusz Mirys, jeden z organizatorów bojkotu konsumenckiego marki Reserved.


Odpowiadając na atak firma LPP pisze: Prowadząc sprzedaż w 11 krajach Europy Środkowej i Wschodniej, około 90% należnych podatków ze swojej działalności, wpłaca do budżetu państwa polskiego, będąc w zeszłym roku 6 największym płatnikiem podatku dochodowego (CIT) wśród firm polskich. Pozostałe 10% podatku trafia do budżetów krajów, w których firma prowadzi działalność.


Zapewnia również, że „wypracowany przez LPP S.A. zysk w większości jest reinwestowany w dynamiczny rozwój firmy w Polsce i za granicą, co w 2014 roku szacunkowo spowoduje wzrost o ponad 20% odprowadzanych podatków w Polsce”.
Jak to możliwe, skoro działania spółki prowadzą do zmniejszenia podatku dochodowego ?
- Przeniesiony został jedynie znak towarowy. Jest to zaledwie kilka procent całego dochodu i nie ma wpływu na całokształt – poinformowała Magdalena Stefańska-Lotkowska.


Nie można zaprzeczyć, że firma LPP inwestuje w Pomorze. W 2015 roku w Pruszczu Gdańskim zostanie otwarty nowoczesny punkt dystrybucji z miejscem pracy dla 140 osób. Spółka przeznaczyła na to 170 mln zł.
Żaneta Stasiowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież