Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Inwalidzi zostają! Na razie...

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
środa, 06 lipca 2022 08:34

Od dwóch miesięcy toczy się spór między dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności Basilem Kerskim a Gdańskim Stowarzyszeniem Inwalidów Narządu Ruchu Solidarność o prawo do obecności w budynku ECS-u.


Skrzywdzeni losowo w budynku ECS są od 6 lat. Stowarzyszenie ma już 30 lat i po wybudowaniu nowoczesnego gmachu przy ul. Doki 1, gmachu który wzniesiono z wszelkimi wymogami nowoczesnej budowli. Budynek został wyposażony we wszelkie wymogi i potrzeby osób niepełnosprawnych (szerokie drzwi i windy). To jedyny taki obiekt w Gdańsku. W tym roku odmówiono inwalidom dalszego użytkowania zajmowanego pomieszczenia. Tegoroczna edycja konkursu była inna niż dotychczasowe. Inwalidzi nie otrzymali prolongaty swojej umowy, na rzecz innych organizacji np. tzw. Strajku Kobiet! Poza stowarzyszeniem inwalidów nie przedłużono umowy także Fundacji Księdza prof. Sedlaka.


Obie te organizacje wcześniej spełniały wymogi celowe i ideę ECS a dziś już nie...


W związku z wyznaczeniem terminu wyprowadzki stowarzyszenia inwalidów na dzień 04.07 br. zarząd organizacji zaprosił media na konferencję prasową w swojej siedzibie. Przedstawiono Wniosek o Unieważnienie konkursu ogłoszonego w marcu br. z uzasadnieniem, podpisany przez Edytę Stobbę, prezes zarządu Gdańskiego Stowarzyszenia Inwalidów Narządu Ruchu "Solidarność". Do przedstawicieli mediów trafił także Apel do Mieszkańców Gdańska podpisany przez członka stowarzyszenia, a kiedyś przewodniczącą Rady Miasta Elżbietę Grabarek-Bartoszewicz.


W trakcie konferencji prasowej pracownik ECS zajrzał do biura z wózkiem gotowym do przeprowadzki. Kamera TVP Gdańsk wyraźnie spłoszyła pomocników do ewakuacji biura. Następnie prezes zarządu p. Stobba udała się z ekipą telewizyjną do dyrekcji ECS zanosząc wspomniany Wniosek o unieważnienie konkursu i Apel do Mieszkańców Gdańska p. Elżbiety Grabarek-Bartoszewicz. Po kilkunastu minutach Pani prezes wróciła i oznajmiła, że Stowarzyszenie pozostaje w ECS do 15 września a następnie zostanie im zaproponowana inna lokalizacja. W sumie członkowie stowarzyszenia i obecna radna PiS p. Barbara Imianowska nie kryły swojej radości, że został zrobiony pierwszy krok do osiągnięcia celu.


Na zakończenie wypowiedziała się Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, członkini stowarzyszenia i b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska: - Zastanawia mnie bierna postawa w tej sprawie władz miasta. Pani prezydent, oraz pełnomocnik miasta ds. osób niepełnosprawnych kompromituje włodarzy Gdańska. Stosunek do ludzi niepełnosprawnych jest miarą naszego człowieczeństwa. Pytam czy ta władza zdolna jest jeszcze rozwiązywać realne problemy gdańszczan, dotyczące wszystkich dziedzin naszego życia, jeśli taki drobny problem jak nasz przez dwa miesiące nie znajduje rozwiązania. Urzędnicy odpowiedzialni we władzach nie potrafią wskazać żadnego lokalu przystosowanego dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Prawo do godnego traktowania jest prawem podstawowym każdego człowieka. Nikt z nas nie posiada gwarancji, że będąc zdrowym nie ulegnie ciężkiej chorobie, która przykuje go do łóżka. Stąd obrona najsłabszych powinna być prawem i obowiązkiem nas wszystkich. To jest nasz egzamin z człowieczeństwa.

alt


W budynku Europejskiego Centrum Solidarności jest schronienie dla wielu innych organizacji pozarządowych, takich jak Tolerado organizacja promująca ideologie LGBT i główny organizator dorocznych tzw. tęczowych marszów.

Ostatnio nawet prezydent Lech Wałęsa, który ma swoją siedzibę w ECS miał się wypowiedzieć osobie godnej zaufania publicznego, że budynek ten jest siedliskiem zła.

mp

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież