Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Inwalidzi zostają! Na razie...

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
środa, 06 lipca 2022 08:34

Od dwóch miesięcy toczy się spór między dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności Basilem Kerskim a Gdańskim Stowarzyszeniem Inwalidów Narządu Ruchu Solidarność o prawo do obecności w budynku ECS-u.


Skrzywdzeni losowo w budynku ECS są od 6 lat. Stowarzyszenie ma już 30 lat i po wybudowaniu nowoczesnego gmachu przy ul. Doki 1, gmachu który wzniesiono z wszelkimi wymogami nowoczesnej budowli. Budynek został wyposażony we wszelkie wymogi i potrzeby osób niepełnosprawnych (szerokie drzwi i windy). To jedyny taki obiekt w Gdańsku. W tym roku odmówiono inwalidom dalszego użytkowania zajmowanego pomieszczenia. Tegoroczna edycja konkursu była inna niż dotychczasowe. Inwalidzi nie otrzymali prolongaty swojej umowy, na rzecz innych organizacji np. tzw. Strajku Kobiet! Poza stowarzyszeniem inwalidów nie przedłużono umowy także Fundacji Księdza prof. Sedlaka.


Obie te organizacje wcześniej spełniały wymogi celowe i ideę ECS a dziś już nie...


W związku z wyznaczeniem terminu wyprowadzki stowarzyszenia inwalidów na dzień 04.07 br. zarząd organizacji zaprosił media na konferencję prasową w swojej siedzibie. Przedstawiono Wniosek o Unieważnienie konkursu ogłoszonego w marcu br. z uzasadnieniem, podpisany przez Edytę Stobbę, prezes zarządu Gdańskiego Stowarzyszenia Inwalidów Narządu Ruchu "Solidarność". Do przedstawicieli mediów trafił także Apel do Mieszkańców Gdańska podpisany przez członka stowarzyszenia, a kiedyś przewodniczącą Rady Miasta Elżbietę Grabarek-Bartoszewicz.


W trakcie konferencji prasowej pracownik ECS zajrzał do biura z wózkiem gotowym do przeprowadzki. Kamera TVP Gdańsk wyraźnie spłoszyła pomocników do ewakuacji biura. Następnie prezes zarządu p. Stobba udała się z ekipą telewizyjną do dyrekcji ECS zanosząc wspomniany Wniosek o unieważnienie konkursu i Apel do Mieszkańców Gdańska p. Elżbiety Grabarek-Bartoszewicz. Po kilkunastu minutach Pani prezes wróciła i oznajmiła, że Stowarzyszenie pozostaje w ECS do 15 września a następnie zostanie im zaproponowana inna lokalizacja. W sumie członkowie stowarzyszenia i obecna radna PiS p. Barbara Imianowska nie kryły swojej radości, że został zrobiony pierwszy krok do osiągnięcia celu.


Na zakończenie wypowiedziała się Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, członkini stowarzyszenia i b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska: - Zastanawia mnie bierna postawa w tej sprawie władz miasta. Pani prezydent, oraz pełnomocnik miasta ds. osób niepełnosprawnych kompromituje włodarzy Gdańska. Stosunek do ludzi niepełnosprawnych jest miarą naszego człowieczeństwa. Pytam czy ta władza zdolna jest jeszcze rozwiązywać realne problemy gdańszczan, dotyczące wszystkich dziedzin naszego życia, jeśli taki drobny problem jak nasz przez dwa miesiące nie znajduje rozwiązania. Urzędnicy odpowiedzialni we władzach nie potrafią wskazać żadnego lokalu przystosowanego dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Prawo do godnego traktowania jest prawem podstawowym każdego człowieka. Nikt z nas nie posiada gwarancji, że będąc zdrowym nie ulegnie ciężkiej chorobie, która przykuje go do łóżka. Stąd obrona najsłabszych powinna być prawem i obowiązkiem nas wszystkich. To jest nasz egzamin z człowieczeństwa.

alt


W budynku Europejskiego Centrum Solidarności jest schronienie dla wielu innych organizacji pozarządowych, takich jak Tolerado organizacja promująca ideologie LGBT i główny organizator dorocznych tzw. tęczowych marszów.

Ostatnio nawet prezydent Lech Wałęsa, który ma swoją siedzibę w ECS miał się wypowiedzieć osobie godnej zaufania publicznego, że budynek ten jest siedliskiem zła.

mp

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież