Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gminom grożą kary za brak recyklingu

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 07 stycznia 2014 20:32

Zapewnienie osiągnięcia odpowiednich poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku różnymi metodami niektórych frakcji odpadów komunalnych oraz ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazanych do składowania należą do własnych zadań polskich gmin. O tym zadaniach spoczywającym na pomorskich gminach, przypomniał w odrębnym piśmie wójtom, burmistrzom, prezydentom miast oraz przewodniczącym związków międzygminnych, Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.


Jak nas informuje Barbara Gdaniec-Rohde, rzecznik prasowy PWIOŚ, przedmiotowe poziomy ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazanych do składowania oraz sposobu obliczania masy tych odpadów, a także w sprawie poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami niektórych frakcji odpadów komunalnych, w podziale na poszczególne lata, zostały określone w dwóch rozporządzeniach Ministra Środowiska z 25 i 29 maja 2012 roku.


Zgodnie z tymi rozporządzeniami, w 2013 r. poziomy te wynoszą odpowiednio:
- 12 proc. recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami niektórych frakcji odpadów komunalnych: papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło;
- 36 proc. recyklingu, przygotowania do ponownego użytku, odzysku innymi metodami innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych;
- 50 proc. ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegające biodegradacji przekazanych do składowania w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. (stan na dzień 16 lipca 2013 r.)


Jednocześnie Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska poinformował, że na podstawie ministerialnej ustawy, jest zobowiązany wymierzyć administracyjną karę pieniężną za nieosiągnięcie wymaganego poziomu w danym roku kalendarzowym.


Karze polega gmina lub związek międzygminny w przypadku gdy przejął on realizację przedmiotowego obowiązku od gminy. Kara jest obliczana w sposób określony w art. 9x ust. 3 ustawy i stanowi ona iloczyn stawki opłaty za zmieszane odpady komunalne, określonej
w przepisach wydanych na podstawie art. 290 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska i brakującej masy odpadów komunalnych, wyrażonych w Mg, wymaganej do osiągnięcia odpowiedniego poziomu.


Uwaga! Pierwsze kary będą nakładane za niedopełnienie obowiązku w 2013 r. Zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Środowiska z dnia 10 września 2012 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2013, stawka opłaty za niesegregowane odpady komunalne (kod 20 03 01) wnosi 115,41 zł/Mg. Zatem wysokość kary za 2013 rok będzie adekwatna do brakującej masy odpadów komunalnych wymaganej do zapewniania danego poziomu pomnożonej przez stawkę 115,41 zł/Mg.


Jednocześnie Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska podkreślił, że podstawą do wymierzenia kary będzie sprawozdanie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi.


W związku z tym PWIOŚ zwrócił uwagę, by dopełnić wszelkiej staranności i sporządzić sprawozdanie w sposób rzetelny, zgodny ze stanem rzeczywistym. Ponadto przypomniał, że sprawozdanie należy złożyć do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska oraz marszałka województwa do dnia 31 marca roku następującego po roku, którego dotyczy.


Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska przypomniał również, że zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt. 6 ustawy, gmina zapewnia czystości i porządek na swoim terenie poprzez tworzenie punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (tzw. PSZOK-ów), w tym wskazuje miejsca w których mogą być prowadzone zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego pochodzącego z gospodarstw domowych.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież