Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdański Orszak Trzech Króli przeszedł po raz czwarty

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 07 stycznia 2014 17:42

Kolejna czwarta edycja Gdańskiego Orszaku Trzech Króli odbyła się 6 stycznia w Gdańsku.


Początek trasy znajdował się przed Kaplicą Królewską przy ul. Św. Ducha. Tutaj w rozstawionym namiocie można było się zaopatrzyć w papierowe ozdobne korony, okolicznościowe nalepki, a także odpłatnie (10 zł sztuka) w drewniane mieczyki, tarcze oraz pelerynki, jak i ozdoby żeńskich głów. Tutaj też w samo południe, po dwunastu dźwiękach dzwonów kościelnych, ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz, proboszcz bazyliki Mariackiej w Gdańsku, odprawił nagłaśnianą przez głośniki modlitwę Anioł Pański.


altSformowany orszak przeszedł następnie ulicami Głównego Miasta, tj.: Św. Ducha, Kozią, Piwną, Tkacką, Długą i Długim Targiem, docierając do Zielonej Bramy. Po drodze zbierano do puszek datki na stypendia dla szkolnych dzieci z rodzin ubogich.


altW orszaku na czele niesiono betlejemską gwiazdę, trzy kolorowe sztandary, w tym duży sztandar Orszaku Trzech Króli. Następnie w kolejności szli halabardnicy, za nimi jechali na koniach trzej królowie, szły też osoby niosące dary, kroczyły rycerskie dzieci, damy dworu i dworzanie, przedszkolaki i dziewczynki odpowiednio ustawione kolorami strojów. Za tym szpalerem jechało auto z nagłośnieniem śpiewanych kolęd, za którym szli liczni mieszkańcy i widzowie, w tym głównie turyści mówiący w języku rosyjskim.


alt


Trasa orszaku miała kilka etapów. Na wysokości Zbrojowni, z wykorzystaniem zabytkowego budynku gdańskiej ASP odbyła się wizyta Trzech Króli w Pałacu Heroda. W okolicach Ratusza Głównego Miasta i Studni Neptuna trwała walka dobra ze złem o sens i kierunek dalszej drogi życiowej. Uczestniczyły w tej walce anioły i żwawo podskakujące na szczudłach dwa zawadiackie diabły. To z nimi liczni uczestnicy orszaku, głównie rodzice i małe dzieci, robili sobie pamiątkowe zdjęcia. 


altNa frontonie Zielonej Bramy, przemieszczający się na koniach Trzej Królowie oddali pokłony przed Świętą Rodziną. W pobliżu Zielonej Bramy  usytuowana była stajenka i był czas przeznaczony dla mieszkańców na złożenie pokłonu Dzieciątku Jezus. Kolejkowego porządku pilnowała wynajęta ochrona.


altZe sceny pod Zieloną Bramą, śpiew wielu kolęd poprowadziło Męskie Towarzystwo Śpiewacze Trąbki Wielkie. Frekwencji widzów sprzyjała niemal wiosenna pogoda.


Organizatorem orszaku było Stowarzyszenie SUM wraz ze Stowarzyszeniem Kulturalnym Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER).


altGłównym partnerem w organizacji OTK w Gdańsku było Miasto Gdańsk, którego wsparcie finansowe i zaangażowanie w ten projekt umożliwiło jego wykonanie, o czym wspomniał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz (na powyższym zdjęciu), również uczestniczący w orszaku, krocząc wśród licznych mieszkańców wraz z córką młodszą na ramionach.


Orszak został zrealizowany we współpracy z warszawską Fundacją Orszak Trzech Króli, której działania związane z obchodami święta Objawienia Pańskiego w takiej właśnie formie objęły już ponad 170 miast na świecie.


Patronat Honorowy nad Orszakiem objęli: Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz Metropolita Gdański Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.
Orszak jest wydarzeniem ze swej natury religijnym. Jest jednak kierowany nie tylko do katolików, ale do wszystkich chrześcijan, ludzi innych wyznań, a także osób niewierzących ze względu na swoje humanistyczne przesłanie o wartościach, tradycji i rodzinie.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież