300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Daniel Weber dla
czwartek, 02 lutego 2023 20:21
Daniel Weber dla
Z menadżerem Danielem Weberem, eks zawodnikiem Lechii, wychowankiem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdański Orszak Trzech Króli przeszedł po raz czwarty

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 07 stycznia 2014 17:42

Kolejna czwarta edycja Gdańskiego Orszaku Trzech Króli odbyła się 6 stycznia w Gdańsku.


Początek trasy znajdował się przed Kaplicą Królewską przy ul. Św. Ducha. Tutaj w rozstawionym namiocie można było się zaopatrzyć w papierowe ozdobne korony, okolicznościowe nalepki, a także odpłatnie (10 zł sztuka) w drewniane mieczyki, tarcze oraz pelerynki, jak i ozdoby żeńskich głów. Tutaj też w samo południe, po dwunastu dźwiękach dzwonów kościelnych, ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz, proboszcz bazyliki Mariackiej w Gdańsku, odprawił nagłaśnianą przez głośniki modlitwę Anioł Pański.


altSformowany orszak przeszedł następnie ulicami Głównego Miasta, tj.: Św. Ducha, Kozią, Piwną, Tkacką, Długą i Długim Targiem, docierając do Zielonej Bramy. Po drodze zbierano do puszek datki na stypendia dla szkolnych dzieci z rodzin ubogich.


altW orszaku na czele niesiono betlejemską gwiazdę, trzy kolorowe sztandary, w tym duży sztandar Orszaku Trzech Króli. Następnie w kolejności szli halabardnicy, za nimi jechali na koniach trzej królowie, szły też osoby niosące dary, kroczyły rycerskie dzieci, damy dworu i dworzanie, przedszkolaki i dziewczynki odpowiednio ustawione kolorami strojów. Za tym szpalerem jechało auto z nagłośnieniem śpiewanych kolęd, za którym szli liczni mieszkańcy i widzowie, w tym głównie turyści mówiący w języku rosyjskim.


alt


Trasa orszaku miała kilka etapów. Na wysokości Zbrojowni, z wykorzystaniem zabytkowego budynku gdańskiej ASP odbyła się wizyta Trzech Króli w Pałacu Heroda. W okolicach Ratusza Głównego Miasta i Studni Neptuna trwała walka dobra ze złem o sens i kierunek dalszej drogi życiowej. Uczestniczyły w tej walce anioły i żwawo podskakujące na szczudłach dwa zawadiackie diabły. To z nimi liczni uczestnicy orszaku, głównie rodzice i małe dzieci, robili sobie pamiątkowe zdjęcia. 


altNa frontonie Zielonej Bramy, przemieszczający się na koniach Trzej Królowie oddali pokłony przed Świętą Rodziną. W pobliżu Zielonej Bramy  usytuowana była stajenka i był czas przeznaczony dla mieszkańców na złożenie pokłonu Dzieciątku Jezus. Kolejkowego porządku pilnowała wynajęta ochrona.


altZe sceny pod Zieloną Bramą, śpiew wielu kolęd poprowadziło Męskie Towarzystwo Śpiewacze Trąbki Wielkie. Frekwencji widzów sprzyjała niemal wiosenna pogoda.


Organizatorem orszaku było Stowarzyszenie SUM wraz ze Stowarzyszeniem Kulturalnym Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER).


altGłównym partnerem w organizacji OTK w Gdańsku było Miasto Gdańsk, którego wsparcie finansowe i zaangażowanie w ten projekt umożliwiło jego wykonanie, o czym wspomniał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz (na powyższym zdjęciu), również uczestniczący w orszaku, krocząc wśród licznych mieszkańców wraz z córką młodszą na ramionach.


Orszak został zrealizowany we współpracy z warszawską Fundacją Orszak Trzech Króli, której działania związane z obchodami święta Objawienia Pańskiego w takiej właśnie formie objęły już ponad 170 miast na świecie.


Patronat Honorowy nad Orszakiem objęli: Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz Metropolita Gdański Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.
Orszak jest wydarzeniem ze swej natury religijnym. Jest jednak kierowany nie tylko do katolików, ale do wszystkich chrześcijan, ludzi innych wyznań, a także osób niewierzących ze względu na swoje humanistyczne przesłanie o wartościach, tradycji i rodzinie.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież