Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
poniedziałek, 17 czerwca 2024 08:16
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
Jeszcze tydzień temu trudno było w to uwierzyć. Koszykarze Trefla
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Obniżka stawek „śmieciowych” w Gdańsku?

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
sobota, 06 kwietnia 2013 17:06

Gdańscy radni PO nieźle nawarzyli piwa i teraz trzeba poprawiać przegłosowaną przez nich 28 lutego uchwałę dotyczącą odbioru i transportu odpadów komunalnych. Wiele wątpliwości w tej sprawie radnych PiS i SLD było zbywanych. Nie dopuszczano ich do głosu, zamykając dyskusje. Tak poczyniono kilkakrotnie. Radni PO uznali, że w tak istotnej sprawie dotyczącej półmilionowej aglomeracji Gdańska mają absolutną rację. Czyż nie przypomina to do złudzenia, tak ganioną poprzednią władzę ludową?Jako pierwsi zreflektowali się gdańscy restauratorzy. Wyliczyli bowiem, że przegłosowany przez radnych PO system naliczania opłat za śmieci od zajmowanej powierzchni sprawi, że będą oni płacić nawet kilkanaście razy więcej niż dotychczas. W tej sprawie Polska Izba Restauratorów i Hotelarzy napisała list protestacyjny do wiceprezydenta Gdańska Macieja Lisickiego.


altCo najzabawniejsze, że pod listem również się podpisał znany restaurator Piotr Dzik (na zdjęciu), prezes pomorskiego oddziału Izby, notabene gdański radny PO. Głosował więc za uchwalą „śmieciową” nie zważając na jej konsekwencje. Radny Piotr Dzik teraz pomstuje na władze miasta Gdańska, że to one już po  naniesionych zmianach narzuciły restauratorom nowe normy opłat za jedno miejsce konsumpcyjne. Zatem każdy z nich za takie miejsce musiałby odprowadzać tygodniowo minimum 10 litrów odpadów mokrych i 15 litrów odpadów suchych. To z kolei wymusza na nich zakup odpowiedniej ilości i wielkości pojemników na śmieci.


W piątek 5 marca na konferencji prasowej wiceprezydent Maciej Lisicki zapowiedział, że stawki opłat ulegną znaczącej obniżce. Wysokość kwot poda w najbliższy poniedziałek 8 marca po południu, po spotkaniu z klubem radnych PO. Nowe stawki „śmieciowe” mają zostać uchwalone na sesji Rady Miasta 22 kwietnia.


W podobnej sytuacji co restauratorzy są również przedszkola, szkoły, uczelnie, urzędy, szpitale, instytucje i sklepy. One też zaprotestowały. Na ile skutecznie, przekonamy się niebawem.


Przypomnijmy, że uchwalone przez radnych PO stawki zależą od zajmowanego metrażu i wynoszą 0,66 zł za 1 m kw. mieszkania i 0,05 zł za każdy dodatkowy 1 m kw. powyżej 110 m kw. w przypadku śmieci posegregowanych oddzielnie na mokre i na suche. Przy braku takiej segregacji odpadów, a to będzie dotyczyło głównie wielu mieszkańców ze spółdzielni mieszkaniowych, stawki są wyższe i wynoszą odpowiednio 0,88 zł i 0,07 zł. Te stawki, jeśli nie ulegną zmianie, mają obowiązywać od 1 lipca 2013 roku.

Wła-49 amerski49@wp.pl
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież