W tygodniku „Sieci”: Nie będzie niemieckich porządków w Polsce » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau stanowczo odpowiad... Uczniowie odkrywali tajemnice ludzkiego ciała » Siódma edycja Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” odby... Dlaczego nie zagłosuję na Tuska?: Krzysztof Wyszkowski » Krzysztof Wyszkowski, założyciel WZZ Wybrzeża w l. 70, uczestnik Sierpnia '80, członek KLD w Gdańsku... Miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej w Przedszkolu Specja... » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... Danuta Białooka-Kostenecka: Będę gwarantem polskich interesów narodowy... » Prawniczka, menadżerka, radna. W Senacie chciałby reprezentować głos mieszkańców naszego regionu. Ro... Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy pon... » Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny... Prof. Henryk Domański: Agresję inicjuje opozycja » Kto ma największe szanse na wygraną w najbliższych wyborach parlamentarnych, czy czeka nas rząd koal... Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ...
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
piątek, 29 września 2023 19:50
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
sobota, 30 września 2023 20:19
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
Na pięciu meczach zakończyła się seria spotkań bez porażki AP
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
piątek, 29 września 2023 16:49
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
I LIGA Fortuna
Wysokie zwycięstwo gdańszczan dzięki
Słabe widowisko w Niecieczy
niedziela, 01 października 2023 22:48
Słabe widowisko w Niecieczy
Bezbramkowym wynikiem zakończył się mecz Lechii z Bruk-Bet

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artystyczna wieś Sulęczyno
niedziela, 24 września 2023 17:19
Artystyczna wieś Sulęczyno
Kulturalnym wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Obniżka stawek „śmieciowych” w Gdańsku?

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
sobota, 06 kwietnia 2013 17:06

Gdańscy radni PO nieźle nawarzyli piwa i teraz trzeba poprawiać przegłosowaną przez nich 28 lutego uchwałę dotyczącą odbioru i transportu odpadów komunalnych. Wiele wątpliwości w tej sprawie radnych PiS i SLD było zbywanych. Nie dopuszczano ich do głosu, zamykając dyskusje. Tak poczyniono kilkakrotnie. Radni PO uznali, że w tak istotnej sprawie dotyczącej półmilionowej aglomeracji Gdańska mają absolutną rację. Czyż nie przypomina to do złudzenia, tak ganioną poprzednią władzę ludową?Jako pierwsi zreflektowali się gdańscy restauratorzy. Wyliczyli bowiem, że przegłosowany przez radnych PO system naliczania opłat za śmieci od zajmowanej powierzchni sprawi, że będą oni płacić nawet kilkanaście razy więcej niż dotychczas. W tej sprawie Polska Izba Restauratorów i Hotelarzy napisała list protestacyjny do wiceprezydenta Gdańska Macieja Lisickiego.


altCo najzabawniejsze, że pod listem również się podpisał znany restaurator Piotr Dzik (na zdjęciu), prezes pomorskiego oddziału Izby, notabene gdański radny PO. Głosował więc za uchwalą „śmieciową” nie zważając na jej konsekwencje. Radny Piotr Dzik teraz pomstuje na władze miasta Gdańska, że to one już po  naniesionych zmianach narzuciły restauratorom nowe normy opłat za jedno miejsce konsumpcyjne. Zatem każdy z nich za takie miejsce musiałby odprowadzać tygodniowo minimum 10 litrów odpadów mokrych i 15 litrów odpadów suchych. To z kolei wymusza na nich zakup odpowiedniej ilości i wielkości pojemników na śmieci.


W piątek 5 marca na konferencji prasowej wiceprezydent Maciej Lisicki zapowiedział, że stawki opłat ulegną znaczącej obniżce. Wysokość kwot poda w najbliższy poniedziałek 8 marca po południu, po spotkaniu z klubem radnych PO. Nowe stawki „śmieciowe” mają zostać uchwalone na sesji Rady Miasta 22 kwietnia.


W podobnej sytuacji co restauratorzy są również przedszkola, szkoły, uczelnie, urzędy, szpitale, instytucje i sklepy. One też zaprotestowały. Na ile skutecznie, przekonamy się niebawem.


Przypomnijmy, że uchwalone przez radnych PO stawki zależą od zajmowanego metrażu i wynoszą 0,66 zł za 1 m kw. mieszkania i 0,05 zł za każdy dodatkowy 1 m kw. powyżej 110 m kw. w przypadku śmieci posegregowanych oddzielnie na mokre i na suche. Przy braku takiej segregacji odpadów, a to będzie dotyczyło głównie wielu mieszkańców ze spółdzielni mieszkaniowych, stawki są wyższe i wynoszą odpowiednio 0,88 zł i 0,07 zł. Te stawki, jeśli nie ulegną zmianie, mają obowiązywać od 1 lipca 2013 roku.

Wła-49 amerski49@wp.pl
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież