Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew...
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Konsul Federacji Rosyjskiej Sergiej Puczkow kończy misję dyplomatyczną w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 07 kwietnia 2013 15:07

Oficjalne pożegnanie Konsula Generalnego Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Sergieja Puczkowa, który kończy swoją misję dyplomatyczną w Polsce, odbyło się 4 kwietnia w Dworze Artusa w Gdańsku.


W imieniu władz wojewódzkich konsulowi za udaną i owocną współpracę podziękował wicewojewoda pomorski Michał Owczarczak oraz przedstawiciele województwa warmińsko-mazurskiego.


alt


Władze Gdańska reprezentował Przewodniczący Rady Miasta Bogdan Oleszek (na zdjęciu z prawej), który na pamiątkę podarował butelkę gdańskiej wódki Goldwasser (złota wódka). Jest to mocny, minimum 38 procentowy likier ziołowo-korzenny, według pierwotnej receptury oparty na mieszaninie 20 ziół, wytwarzany w Gdańsku według pomysłu holenderskiego imigranta z XVI w. Charakterystyczną cechą tego trunku są drobne płatki 22-23- karatowego złota, które są zawieszone w tym alkoholu. Wielbicielami trunku byli m.in. car Rosji Piotr I, król Francji Ludwik XIV oraz caryca Rosji Katarzyna Wielka.  


Dwa dni wcześniej w Urzędzie Miejskim odbyło się pożegnalne spotkanie Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicz z Konsulem Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Sergiejem Puczkowem, który na pamiątkę otrzymał grafikę z wizerunkiem grodu nad Motławą.


altPodczas uroczystości w Dworze Artusa wiele osób robiło sobie pamiątkowe zdjęcia z konsulem. Z kilkuletniego piastowania tej funkcji w Gdańsku przypomnijmy kilka wydarzeń. Niedawno, bo 11 marca 2013 Konsulat Generalny Rosji w Gdańsku wydał oświadczenie prostujące doniesienia lokalnych mediów o liczbie przekroczeń granicy rosyjsko-polskiej. Według miarodajnych danych, w roku 2012 granicę tą przekroczyło powyżej 4,2 mln osób, w tym 2,3 mln obcokrajowców, przede wszystkim obywateli Rzeczypospolitej Polskiej oraz 1,9 mln obywateli Federacji Rosyjskiej.
Z kolei 5 marca 2013 doszło do podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy Okręgową Radą Deputowanych Miasta Kaliningrad i Radą Miasta Gdańsk, obowiązującego przez najbliższe pięć lat. Porozumienie określa konkretne formy współpracy w dziedzinie samorządu lokalnego, wykorzystania możliwości, jakie oferuje mały ruch graniczny, gospodarki miejskiej, polityki społecznej, wymiany młodzieży oraz w innych dziedzinach. Strona rosyjska jest zainteresowana m.in. sposobem przygotowań i organizacji w Gdańsku UEFA Euro 2012. Kaliningrad będzie jednym z miast, w których odbędą się mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2018 roku.


Warto też odnotować, że 29 listopada 2012 roku w Gdańsku odbyły się rosyjsko-polskie konsultacje robocze dotyczące podsumowania pierwszych wyników implementacji dwustronnej międzyrządowej umowy o małym ruchu granicznym, która weszła w życie 27 lipca 2012 r.
Jeszcze wcześniej, bo 26 października 2012 roku konsul Siergiej Puczkow wziął udział w „Okrągłym stole”, który odbył się na Uniwersytecie Gdańskim w ramach Szóstej Polsko-Rosyjskiej Szkoły: historia – polityka – kultura”. 


altKonsul Sergiej Puczkow jest absolwentem Akademii Dyplomatycznej w Moskwie i tamtejszego Instytutu Stosunków Międzynarodowych. Zanim trafił do Gdańska, zajmował różne stanowiska w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rosji. Później był sekretarzem Konsulatu Rosji w Poznaniu i Szczecinie oraz radcą ambasady w Warszawie i Rydze, a następnie zastępcą dyrektora 2 Departamentu Europejskiego w MSZ Rosji. Zna bardzo dobrze język polski i angielski.

Wła49 amerski49@wp.pl
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież