W tygodniku „Sieci”: Nie będzie niemieckich porządków w Polsce » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau stanowczo odpowiad... Uczniowie odkrywali tajemnice ludzkiego ciała » Siódma edycja Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” odby... Dlaczego nie zagłosuję na Tuska?: Krzysztof Wyszkowski » Krzysztof Wyszkowski, założyciel WZZ Wybrzeża w l. 70, uczestnik Sierpnia '80, członek KLD w Gdańsku... Miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej w Przedszkolu Specja... » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... Danuta Białooka-Kostenecka: Będę gwarantem polskich interesów narodowy... » Prawniczka, menadżerka, radna. W Senacie chciałby reprezentować głos mieszkańców naszego regionu. Ro... Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy pon... » Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny... Prof. Henryk Domański: Agresję inicjuje opozycja » Kto ma największe szanse na wygraną w najbliższych wyborach parlamentarnych, czy czeka nas rząd koal... Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ...
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
piątek, 29 września 2023 19:50
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
sobota, 30 września 2023 20:19
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
Na pięciu meczach zakończyła się seria spotkań bez porażki AP
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
piątek, 29 września 2023 16:49
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
I LIGA Fortuna
Wysokie zwycięstwo gdańszczan dzięki
Słabe widowisko w Niecieczy
niedziela, 01 października 2023 22:48
Słabe widowisko w Niecieczy
Bezbramkowym wynikiem zakończył się mecz Lechii z Bruk-Bet

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artystyczna wieś Sulęczyno
niedziela, 24 września 2023 17:19
Artystyczna wieś Sulęczyno
Kulturalnym wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Konsul Federacji Rosyjskiej Sergiej Puczkow kończy misję dyplomatyczną w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 07 kwietnia 2013 15:07

Oficjalne pożegnanie Konsula Generalnego Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Sergieja Puczkowa, który kończy swoją misję dyplomatyczną w Polsce, odbyło się 4 kwietnia w Dworze Artusa w Gdańsku.


W imieniu władz wojewódzkich konsulowi za udaną i owocną współpracę podziękował wicewojewoda pomorski Michał Owczarczak oraz przedstawiciele województwa warmińsko-mazurskiego.


alt


Władze Gdańska reprezentował Przewodniczący Rady Miasta Bogdan Oleszek (na zdjęciu z prawej), który na pamiątkę podarował butelkę gdańskiej wódki Goldwasser (złota wódka). Jest to mocny, minimum 38 procentowy likier ziołowo-korzenny, według pierwotnej receptury oparty na mieszaninie 20 ziół, wytwarzany w Gdańsku według pomysłu holenderskiego imigranta z XVI w. Charakterystyczną cechą tego trunku są drobne płatki 22-23- karatowego złota, które są zawieszone w tym alkoholu. Wielbicielami trunku byli m.in. car Rosji Piotr I, król Francji Ludwik XIV oraz caryca Rosji Katarzyna Wielka.  


Dwa dni wcześniej w Urzędzie Miejskim odbyło się pożegnalne spotkanie Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicz z Konsulem Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Sergiejem Puczkowem, który na pamiątkę otrzymał grafikę z wizerunkiem grodu nad Motławą.


altPodczas uroczystości w Dworze Artusa wiele osób robiło sobie pamiątkowe zdjęcia z konsulem. Z kilkuletniego piastowania tej funkcji w Gdańsku przypomnijmy kilka wydarzeń. Niedawno, bo 11 marca 2013 Konsulat Generalny Rosji w Gdańsku wydał oświadczenie prostujące doniesienia lokalnych mediów o liczbie przekroczeń granicy rosyjsko-polskiej. Według miarodajnych danych, w roku 2012 granicę tą przekroczyło powyżej 4,2 mln osób, w tym 2,3 mln obcokrajowców, przede wszystkim obywateli Rzeczypospolitej Polskiej oraz 1,9 mln obywateli Federacji Rosyjskiej.
Z kolei 5 marca 2013 doszło do podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy Okręgową Radą Deputowanych Miasta Kaliningrad i Radą Miasta Gdańsk, obowiązującego przez najbliższe pięć lat. Porozumienie określa konkretne formy współpracy w dziedzinie samorządu lokalnego, wykorzystania możliwości, jakie oferuje mały ruch graniczny, gospodarki miejskiej, polityki społecznej, wymiany młodzieży oraz w innych dziedzinach. Strona rosyjska jest zainteresowana m.in. sposobem przygotowań i organizacji w Gdańsku UEFA Euro 2012. Kaliningrad będzie jednym z miast, w których odbędą się mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2018 roku.


Warto też odnotować, że 29 listopada 2012 roku w Gdańsku odbyły się rosyjsko-polskie konsultacje robocze dotyczące podsumowania pierwszych wyników implementacji dwustronnej międzyrządowej umowy o małym ruchu granicznym, która weszła w życie 27 lipca 2012 r.
Jeszcze wcześniej, bo 26 października 2012 roku konsul Siergiej Puczkow wziął udział w „Okrągłym stole”, który odbył się na Uniwersytecie Gdańskim w ramach Szóstej Polsko-Rosyjskiej Szkoły: historia – polityka – kultura”. 


altKonsul Sergiej Puczkow jest absolwentem Akademii Dyplomatycznej w Moskwie i tamtejszego Instytutu Stosunków Międzynarodowych. Zanim trafił do Gdańska, zajmował różne stanowiska w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rosji. Później był sekretarzem Konsulatu Rosji w Poznaniu i Szczecinie oraz radcą ambasady w Warszawie i Rydze, a następnie zastępcą dyrektora 2 Departamentu Europejskiego w MSZ Rosji. Zna bardzo dobrze język polski i angielski.

Wła49 amerski49@wp.pl
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież