Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i...
Reklama
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
czwartek, 28 września 2023 12:00
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
Krzysztof Kasprzak dołącza do Zdunek Wybrzeża Gdańsk.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Obniżki stawek za odpady komunalne w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 08 kwietnia 2013 18:14

alt56 groszy zamiast 66 groszy za m. kw. w przypadku gospodarstw segregujących śmieci i 72 grosze zamiast 88 groszy za m. kw. dla niesegregujących – to nowe propozycje stawek opłaty śmieciowej w Gdańsku wynikające z korzystnych dla miasta ofert w przetargu na wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych.Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią propozycje te przedstawił 8 marca na spotkaniu klubu radnych Platformy Obywatelskiej zastępca prezydenta Gdańska Maciej Lisicki.


alt

W poniedziałek, 8 kwietnia, Maciej Lisicki przedstawił nowe stawki za wywóz śmieci


Inne propozycje poprawek do już podjętych uchwał, jak informuje Michał Piotrowski z Biura Prasowego Urzędu Miasta, to zmiana sposobu rozliczania produkowanych odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych (czyli wszelkiego rodzaju lokali użytkowych) – nie według norm, ale deklaracji o realnie produkowanych odpadach. A także możliwość stosowania worków na odpady tzw. mokre (biodegradowalne), które w początkowej fazie działania systemu zapewniać będzie zarządca systemu.


Kazimierz Koralewski, radny PiS: - Ta odrobina lukru przy około 10 groszowej obniżce stawek i tak nam nie osłodzi goryczy drastycznej podwyżki za odbiór i przewóz odpadów komunalnych. Nadal wśród mieszkańców prawie półmilionowej aglomeracji Gdańska jest poczucie niesprawiedliwości. Bardzo wielu mieszkańców jest bardzo zbulwersowanych tą drastyczną podwyżką. My radni opozycji zakładamy, że 90 proc. mieszkańców nie będzie segregowało odpadów. W spółdzielniach mieszkaniowych nie ma nawet na to specjalnych możliwości. Znowelizowana stawka wynosi 72 grosze za 1 m. kw. A szacuje się, że w Gdańsku jest 11 mln m kw. zamieszkiwanej powierzchni. Z tego ogólnego metrażu 90 procent będzie ponosiła opłatę 72 grosze za 1 m. kw. za odpady niesegregowane. Za pozostały 10 proc. metraż trzeba będzie zapłacić po 56 groszy. Jeśli pomnożymy te stawki, to zbiorczo do kasy miasta wpływy z tego tytułu wyniosą około 90 mln zł rocznie. To i tak będą o 10 mln zł większe od tego, co założono w rocznym budżecie. Bo już założono wpływy rzędu 40 mln zł na drugie półrocze 2013 roku. Czyli od 1 lipca, od kiedy będzie obowiązywała ta nieszczęśliwa uchwała śmieciowa.


Przy obecnych stawkach osobowych, wynoszących około 6-10 zł od osoby, to od około 170 tys. gospodarstw domowych z tego samego tytułu koszty odbioru i przewozu śmieci wynoszą około 56 mln zł rocznie. Zatem zwyżka rocznych opłat z około 56 mln zł na 90 mln zł jest chyba zbyt wysoka.
Ale radni PO wraz z wiceprezydentem Gdańska Maciejem Lisickim po raz wtóry bez udziału pozostałych radnych z PiS i SLD podjęli kolejną decyzję w bardzo istotnej sprawie. Jako jedyni - według nich - posiadając w rękach całą władzę, czują się odpowiedzialni za życie mieszkańców aglomeracji Gdańska. 

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież