Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Obniżki stawek za odpady komunalne w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 08 kwietnia 2013 18:14

alt56 groszy zamiast 66 groszy za m. kw. w przypadku gospodarstw segregujących śmieci i 72 grosze zamiast 88 groszy za m. kw. dla niesegregujących – to nowe propozycje stawek opłaty śmieciowej w Gdańsku wynikające z korzystnych dla miasta ofert w przetargu na wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych.Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią propozycje te przedstawił 8 marca na spotkaniu klubu radnych Platformy Obywatelskiej zastępca prezydenta Gdańska Maciej Lisicki.


alt

W poniedziałek, 8 kwietnia, Maciej Lisicki przedstawił nowe stawki za wywóz śmieci


Inne propozycje poprawek do już podjętych uchwał, jak informuje Michał Piotrowski z Biura Prasowego Urzędu Miasta, to zmiana sposobu rozliczania produkowanych odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych (czyli wszelkiego rodzaju lokali użytkowych) – nie według norm, ale deklaracji o realnie produkowanych odpadach. A także możliwość stosowania worków na odpady tzw. mokre (biodegradowalne), które w początkowej fazie działania systemu zapewniać będzie zarządca systemu.


Kazimierz Koralewski, radny PiS: - Ta odrobina lukru przy około 10 groszowej obniżce stawek i tak nam nie osłodzi goryczy drastycznej podwyżki za odbiór i przewóz odpadów komunalnych. Nadal wśród mieszkańców prawie półmilionowej aglomeracji Gdańska jest poczucie niesprawiedliwości. Bardzo wielu mieszkańców jest bardzo zbulwersowanych tą drastyczną podwyżką. My radni opozycji zakładamy, że 90 proc. mieszkańców nie będzie segregowało odpadów. W spółdzielniach mieszkaniowych nie ma nawet na to specjalnych możliwości. Znowelizowana stawka wynosi 72 grosze za 1 m. kw. A szacuje się, że w Gdańsku jest 11 mln m kw. zamieszkiwanej powierzchni. Z tego ogólnego metrażu 90 procent będzie ponosiła opłatę 72 grosze za 1 m. kw. za odpady niesegregowane. Za pozostały 10 proc. metraż trzeba będzie zapłacić po 56 groszy. Jeśli pomnożymy te stawki, to zbiorczo do kasy miasta wpływy z tego tytułu wyniosą około 90 mln zł rocznie. To i tak będą o 10 mln zł większe od tego, co założono w rocznym budżecie. Bo już założono wpływy rzędu 40 mln zł na drugie półrocze 2013 roku. Czyli od 1 lipca, od kiedy będzie obowiązywała ta nieszczęśliwa uchwała śmieciowa.


Przy obecnych stawkach osobowych, wynoszących około 6-10 zł od osoby, to od około 170 tys. gospodarstw domowych z tego samego tytułu koszty odbioru i przewozu śmieci wynoszą około 56 mln zł rocznie. Zatem zwyżka rocznych opłat z około 56 mln zł na 90 mln zł jest chyba zbyt wysoka.
Ale radni PO wraz z wiceprezydentem Gdańska Maciejem Lisickim po raz wtóry bez udziału pozostałych radnych z PiS i SLD podjęli kolejną decyzję w bardzo istotnej sprawie. Jako jedyni - według nich - posiadając w rękach całą władzę, czują się odpowiedzialni za życie mieszkańców aglomeracji Gdańska. 

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież