W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f... Stowarzyszenie Godność o emeryturach esbeków » Oświadczenie Stowarzyszenia Godność w sprawie przywrócenia uprawnień funkcjonariuszom aparatu PRL.No...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
piątek, 24 listopada 2023 21:53
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
Po 16 latach Arka wygrała w lidze z Lechią. W Gdyni gospodarze
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Funkcjonowanie rad jednostek pomocniczych

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 05 kwietnia 2013 18:50

Na apel Prezydenta Miasta Gdańska, dotyczący debaty o funkcjonowaniu rad jednostek pomocniczych, wyrażony podczas ostatniego spotkania z Przewodniczącymi Rad i Zarządów gdańskich dzielnic i osiedli, odpowiedziało Stowarzyszenie Forum Rad Dzielnic. Wspólnie z przedstawicielami Forum ustalono listę osób zaproszonych, program i zasady debatowania.


Debata odbyła się 4 kwietnia w Sali Herbowej budynku Rady Miasta Gdańska. Do udziału w debacie zaproszeni zostali m.in.: po jednym przedstawicielu każdej rady jednostki pomocniczej, Sekretarz Miasta, Zastępca Prezydenta ds. Polityki Społecznej, Dyrektor Biura Rady, inspektor zajmujący się radami, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i kierownik Referatu Integracji Społecznej i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi oraz przewodniczący kilku miejskich komisji.


alt


Diagnozy obecnego stanu dokonał prezydent Paweł Adamowicz mówiąc: - To są dla nas nowe doświadczenia. Jesteśmy na początku drogi. Samorząd terytorialny ma w Polsce zaledwie 23 lata. Tych ról dopiero się uczymy. Radni dzielnicowi niepotrzebnie wchodzą w spory. Są społecznie zorientowani, ale są to osoby, które tych kwestii nie rozumieją. Brak im cierpliwości, kompromisów. Nawet młodzi ludzie, którzy niedawno kończyli studia, nie mają tych kompetencji. Zgadzam się z przeprowadzoną w tym zakresie diagnozą przez pracowników Uniwersytetu Gdańskiego. 


altKarol Ważny z UG omawiając to zagadnienie stwierdził m.in. że mieszkańcy przychodzą do Rad Dzielnic z różnymi problemami, a one jak się okazuje niewiele mogą zrobić. Nie mogą należycie oddziaływać na dzielnicę. Występuje wiele czynników determinujących rolę Jednostek Pomocniczych Gdańska w zarządzaniu sprawami lokalnymi. Powinny być one swego rodzaju pasem transmisyjnym pomiędzy władzami miasta, a mieszkańcami. Pracownik UG omówił również kompetencje organów JPG opiniodawcze, wnioskowe oraz konsultacyjne i reprezentacyjne, a także budżetowe i finansowe. Zwrócił uwagę na brak kompetencji gospodarczych i majątkowych. Niejednolita jest tez nomenklatura. Zauważył dużą różnicę pod względem zasobności mieszkańców rad osiedli, od 1250 w Letnicy do największej liczącej 47 tyś. na Chełmie.


Moderatorem spotkania był Piotr Kowalczuk, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej.


W kuluarach dało się słyszeć bardzo krytyczne uwagi pod adresem  Rad Dzielnic. W większości ich władze są ze sobą skłócone. Nie potrafią działać wspólnie w dobrej wierze. Są one odzwierciedleniem typowego polskiego piekiełka. Co najgorsze, że nie wiadomo jak temu skutecznie zaradzić. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy w rachubę wchodzi racjonalny podział funduszy na różne przedsięwzięcia. A to jest najczęściej zarzewiem ostrych konfliktów...

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież