Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Piotr Dzik: Wigilia od 1991

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
czwartek, 02 lutego 2023 17:27

24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeniem odpowiedział Piotr Dzik – przedsiębiorca, restaurator, gdański radny, pomysłodawca akcji.


- Który raz odbyła się wigilia dla potrzebujących i ubogich?
Piotr Dzik: Po raz pierwszy wigilia odbyła się w 1991 roku przy Dworcu. Organizowałem ją wtedy sam. Do dyspozycji miałem tylko mały namiot Coca – Coli. Gotowałem bigos, żurek, grochówkę – na przemian. Ś.P. Zbigniew Kosycarz ma zdjęcia z tej wigilii gdzieś w swoim archiwum. Następnie – w 1999 roku powstała Izba Restauratorów i Hotelarzy, którą założyliśmy z Krakowem. Od 1999 roku zaczęliśmy organizować wigilię razem. Na początku były to tylko wigilie, później również śniadania wielkanocne. W ubiegłym roku odbyła się 31. wigilia.


- Jakie firmy/organizacje/osoby prywatne wsparły wydarzenie finansowo?
Piotr Dzik: Gotują głównie restauratorzy. Produkty do gotowania pozyskuję od firm, które są moimi dostawcami. Izba nigdy nie przyjmowała od nikogo gotówki. Nie mamy działalności gospodarczej. W ubiegłym roku znalazł się ktoś, kto chciał dać fundusze na słodycze, ale nie przyjmujemy pieniędzy, więc w grę wchodzi ewentualnie wsparcie w produktach.
Dostaliśmy konserwy z Gniewina, z innych firm owoce, produkty od naszych dostawców. Co roku pieczywo i ciasta dostarcza Pan Andrzej Szydłowski.


- Kto pomagał w organizacji?
Piotr Dzik: Od 1999 roku, gdy zaczęliśmy robić to na dużą skalę, pomaga nam Szczep „Bór” – harcerze z Chełmu. W tym roku wydarzenie zorganizowaliśmy razem z Dominikanami. Paczki, które przygotowali Dominikanie zostały przez nich rozdane w trakcie tygodnia poprzedzającego wigilię. Ugotowali także barszcz. Resztę przygotowali restauratorzy, członkowie Izby. Międzynarodowe Targi Gdańskie umożliwiły zorganizowanie ubiegłorocznej wigilii w Zbrojowni.

alt

Piotr Dzik (drugi od prawej)


- Ile osób uczestniczyło w ubiegłorocznej wigilii?
Piotr Dzik: Około kilkuset, być może nawet ponad tysiąc.


- Dlaczego zaczął Pan organizować to wydarzenie?
Piotr Dzik: Miałem duchową potrzebę – pomagać innym. Zawsze pomagałem i pomagam. Słowa, które są moim mottem to: „Nikt nie jest tak biedny, aby nie pomóc drugiemu i nikt nie jest tak bogaty, aby nie potrzebować pomocy drugiego człowieka”.

Akcja, adresowana do ubogich mieszkańców miasta, wymaga niewątpliwie zaangażowania wielu osób oraz czasochłonnych przygotowań. W związku z tym pytanie o wkład w organizację wydarzenia zostało skierowane także do gdańskiego magistratu.
- Wigilia przy Neptunie od lat organizowana jest przez radnego Piotra Dzika, który zaprasza przedstawicieli miasta do udziału w wydarzeniu na zasadach wolontariatu. Świąteczne spotkanie odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska. W ubiegłym roku w wydarzeniu udział wzięła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz zastępcy: Piotr Grzelak i Piotr Borawski – przekazuje Izabela Kozicka-Prus z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.


Bieda władzy nie ogrzeje

Wigilie organizują, także finansują, restauratorzy i piekarze. W jej cieple ogrzewają się samorządowi politycy. Udzielając patronatu inicjatywie społecznej nie chcą zauważać, że niemal bezpośrednio kwitują własne polityki społeczne. W ramach politycznej pokuty wypadałoby dokładać się z własnego portfela do tego upokarzającego społeczeństwo obywatelskie spektaklu. Bieda jest zimna, nikogo kto zarabia krocie w urzędzie nie ociepla, fałszem wieje udział w tym widowisku.
(mf)

Blanka Kiesz
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież