Działania pomocowe Wojewody Pomorskiego dla uchodźców z Ukrainy » Minął ponad rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Od 24 lutego 2022 roku do województwa pomorskiego zaczę... Elżbieta Rafalska: Sytuacja polskich rodzin będzie osnową kampanii wyb... » Z Elżbietą Rafalską, deputowaną do Parlamentu Europejskiego (od 2019 r.), Frakcja Europejskich Konse... Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
piątek, 31 marca 2023 13:49
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
Podczas meczów eliminacyjnych drużyn narodowych rozgrywki
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Piotr Dzik: Wigilia od 1991

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
czwartek, 02 lutego 2023 17:27

24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeniem odpowiedział Piotr Dzik – przedsiębiorca, restaurator, gdański radny, pomysłodawca akcji.


- Który raz odbyła się wigilia dla potrzebujących i ubogich?
Piotr Dzik: Po raz pierwszy wigilia odbyła się w 1991 roku przy Dworcu. Organizowałem ją wtedy sam. Do dyspozycji miałem tylko mały namiot Coca – Coli. Gotowałem bigos, żurek, grochówkę – na przemian. Ś.P. Zbigniew Kosycarz ma zdjęcia z tej wigilii gdzieś w swoim archiwum. Następnie – w 1999 roku powstała Izba Restauratorów i Hotelarzy, którą założyliśmy z Krakowem. Od 1999 roku zaczęliśmy organizować wigilię razem. Na początku były to tylko wigilie, później również śniadania wielkanocne. W ubiegłym roku odbyła się 31. wigilia.


- Jakie firmy/organizacje/osoby prywatne wsparły wydarzenie finansowo?
Piotr Dzik: Gotują głównie restauratorzy. Produkty do gotowania pozyskuję od firm, które są moimi dostawcami. Izba nigdy nie przyjmowała od nikogo gotówki. Nie mamy działalności gospodarczej. W ubiegłym roku znalazł się ktoś, kto chciał dać fundusze na słodycze, ale nie przyjmujemy pieniędzy, więc w grę wchodzi ewentualnie wsparcie w produktach.
Dostaliśmy konserwy z Gniewina, z innych firm owoce, produkty od naszych dostawców. Co roku pieczywo i ciasta dostarcza Pan Andrzej Szydłowski.


- Kto pomagał w organizacji?
Piotr Dzik: Od 1999 roku, gdy zaczęliśmy robić to na dużą skalę, pomaga nam Szczep „Bór” – harcerze z Chełmu. W tym roku wydarzenie zorganizowaliśmy razem z Dominikanami. Paczki, które przygotowali Dominikanie zostały przez nich rozdane w trakcie tygodnia poprzedzającego wigilię. Ugotowali także barszcz. Resztę przygotowali restauratorzy, członkowie Izby. Międzynarodowe Targi Gdańskie umożliwiły zorganizowanie ubiegłorocznej wigilii w Zbrojowni.

alt

Piotr Dzik (drugi od prawej)


- Ile osób uczestniczyło w ubiegłorocznej wigilii?
Piotr Dzik: Około kilkuset, być może nawet ponad tysiąc.


- Dlaczego zaczął Pan organizować to wydarzenie?
Piotr Dzik: Miałem duchową potrzebę – pomagać innym. Zawsze pomagałem i pomagam. Słowa, które są moim mottem to: „Nikt nie jest tak biedny, aby nie pomóc drugiemu i nikt nie jest tak bogaty, aby nie potrzebować pomocy drugiego człowieka”.

Akcja, adresowana do ubogich mieszkańców miasta, wymaga niewątpliwie zaangażowania wielu osób oraz czasochłonnych przygotowań. W związku z tym pytanie o wkład w organizację wydarzenia zostało skierowane także do gdańskiego magistratu.
- Wigilia przy Neptunie od lat organizowana jest przez radnego Piotra Dzika, który zaprasza przedstawicieli miasta do udziału w wydarzeniu na zasadach wolontariatu. Świąteczne spotkanie odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska. W ubiegłym roku w wydarzeniu udział wzięła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz zastępcy: Piotr Grzelak i Piotr Borawski – przekazuje Izabela Kozicka-Prus z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.


Bieda władzy nie ogrzeje

Wigilie organizują, także finansują, restauratorzy i piekarze. W jej cieple ogrzewają się samorządowi politycy. Udzielając patronatu inicjatywie społecznej nie chcą zauważać, że niemal bezpośrednio kwitują własne polityki społeczne. W ramach politycznej pokuty wypadałoby dokładać się z własnego portfela do tego upokarzającego społeczeństwo obywatelskie spektaklu. Bieda jest zimna, nikogo kto zarabia krocie w urzędzie nie ociepla, fałszem wieje udział w tym widowisku.
(mf)

Blanka Kiesz
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież