Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ...
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
wtorek, 05 grudnia 2023 15:10
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Piotr Dzik: Wigilia od 1991

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
czwartek, 02 lutego 2023 17:27

24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeniem odpowiedział Piotr Dzik – przedsiębiorca, restaurator, gdański radny, pomysłodawca akcji.


- Który raz odbyła się wigilia dla potrzebujących i ubogich?
Piotr Dzik: Po raz pierwszy wigilia odbyła się w 1991 roku przy Dworcu. Organizowałem ją wtedy sam. Do dyspozycji miałem tylko mały namiot Coca – Coli. Gotowałem bigos, żurek, grochówkę – na przemian. Ś.P. Zbigniew Kosycarz ma zdjęcia z tej wigilii gdzieś w swoim archiwum. Następnie – w 1999 roku powstała Izba Restauratorów i Hotelarzy, którą założyliśmy z Krakowem. Od 1999 roku zaczęliśmy organizować wigilię razem. Na początku były to tylko wigilie, później również śniadania wielkanocne. W ubiegłym roku odbyła się 31. wigilia.


- Jakie firmy/organizacje/osoby prywatne wsparły wydarzenie finansowo?
Piotr Dzik: Gotują głównie restauratorzy. Produkty do gotowania pozyskuję od firm, które są moimi dostawcami. Izba nigdy nie przyjmowała od nikogo gotówki. Nie mamy działalności gospodarczej. W ubiegłym roku znalazł się ktoś, kto chciał dać fundusze na słodycze, ale nie przyjmujemy pieniędzy, więc w grę wchodzi ewentualnie wsparcie w produktach.
Dostaliśmy konserwy z Gniewina, z innych firm owoce, produkty od naszych dostawców. Co roku pieczywo i ciasta dostarcza Pan Andrzej Szydłowski.


- Kto pomagał w organizacji?
Piotr Dzik: Od 1999 roku, gdy zaczęliśmy robić to na dużą skalę, pomaga nam Szczep „Bór” – harcerze z Chełmu. W tym roku wydarzenie zorganizowaliśmy razem z Dominikanami. Paczki, które przygotowali Dominikanie zostały przez nich rozdane w trakcie tygodnia poprzedzającego wigilię. Ugotowali także barszcz. Resztę przygotowali restauratorzy, członkowie Izby. Międzynarodowe Targi Gdańskie umożliwiły zorganizowanie ubiegłorocznej wigilii w Zbrojowni.

alt

Piotr Dzik (drugi od prawej)


- Ile osób uczestniczyło w ubiegłorocznej wigilii?
Piotr Dzik: Około kilkuset, być może nawet ponad tysiąc.


- Dlaczego zaczął Pan organizować to wydarzenie?
Piotr Dzik: Miałem duchową potrzebę – pomagać innym. Zawsze pomagałem i pomagam. Słowa, które są moim mottem to: „Nikt nie jest tak biedny, aby nie pomóc drugiemu i nikt nie jest tak bogaty, aby nie potrzebować pomocy drugiego człowieka”.

Akcja, adresowana do ubogich mieszkańców miasta, wymaga niewątpliwie zaangażowania wielu osób oraz czasochłonnych przygotowań. W związku z tym pytanie o wkład w organizację wydarzenia zostało skierowane także do gdańskiego magistratu.
- Wigilia przy Neptunie od lat organizowana jest przez radnego Piotra Dzika, który zaprasza przedstawicieli miasta do udziału w wydarzeniu na zasadach wolontariatu. Świąteczne spotkanie odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska. W ubiegłym roku w wydarzeniu udział wzięła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz zastępcy: Piotr Grzelak i Piotr Borawski – przekazuje Izabela Kozicka-Prus z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.


Bieda władzy nie ogrzeje

Wigilie organizują, także finansują, restauratorzy i piekarze. W jej cieple ogrzewają się samorządowi politycy. Udzielając patronatu inicjatywie społecznej nie chcą zauważać, że niemal bezpośrednio kwitują własne polityki społeczne. W ramach politycznej pokuty wypadałoby dokładać się z własnego portfela do tego upokarzającego społeczeństwo obywatelskie spektaklu. Bieda jest zimna, nikogo kto zarabia krocie w urzędzie nie ociepla, fałszem wieje udział w tym widowisku.
(mf)

Blanka Kiesz
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież