Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Reklama
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
sobota, 03 czerwca 2023 11:31
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
O godz. 16.30 rozpocznie się mecz Zdunek Wybrzeże z InvestHousePlus
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wystawa estońskich strojów ludowych

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 09 kwietnia 2013 16:23

Z okazji 95 rocznicy odzyskania niepodległości przez Republikę Estonii, w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska 8 kwietnia otwarta została wystawa czasowa pn. „Estońskie stroje ludowe". W otwarciu uczestniczyli Taavi Toom, ambasador Republiki Estonii w Polsce oraz Tomasz Posadzki, konsul Honorowy Republiki Estonii w Gdańsku.Rolę gospodarza pełnił Adam Koperkiewicz, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, na zdjęciu z prawej podczas rozmowy z Markiem Kacprzakiem, nowym konsulem honorowym Republiki Austrii w Gdańsku.


alt


Organizatorów wystawy liczni goście dopytywali: - Czy to prawda, że w Estonii nadal istnieje takie miejsce, gdzie kobiety codziennie ubierają się w stroje ludowe? Kto w Estonii nosi ważącą kilka kilogramów srebrną biżuterię, która przypomina stożkowaty talerz zawieszony na szyi? Czy zimowe rękawice mogą mieć magiczną moc? Na te i wiele innych pytań odpowiadają zgromadzone na wystawie eksponaty i przedmioty codziennego użytku.  Wystawa jest też doskonałą okazją do zapoznania się z obyczajami i tradycjami ubioru od wieków piastowanymi w Estonii.


altStroje ludowe stanowią jeden z najlepiej rozpoznawalnych estońskich symboli narodowych. W szczególnie trudnych momentach, gdy Estonia nie była niepodległym krajem, noszenie tradycyjnych ubiorów dawało ludziom poczucie jedności i siły. Było swoistą manifestacją tożsamości narodowej. Do dzisiaj przetrwała barwna tradycja noszenia strojów ludowych podczas estońskiego Festiwalu Pieśni i Tańca. W festiwalowe dni w całym kraju, a szczególnie w stolicy, Tallinie, zobaczyć można ludzi w tradycyjnych ubiorach udających się na występy i koncerty. W takie dni nie dziwi nikogo miejski tramwaj, w którym wszyscy podróżni, niezależnie od tego, czy będą widzami, czy wykonawcami, przyodziani są w stroje ludowe.


alt


Jednak najdawniejsze kroje, ściegi, motywy, wzory i dekoracje nie odżywają jedynie podczas festiwalu. Estończycy tak je sobie upodobali, że umieszczają je nawet na najbardziej współczesnych elementach ubrań, jak na trampkach i t-shirtach, a zimą noszą tradycyjnie wyrabiane wełniane rękawice, skarpety i swetry.

Ekspozycję oglądać można do 5 maja br. w dwóch salach wystawowych na pierwszym piętrze Ratusza.

Wła-49  amerski49@wp.pl
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież