Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Krzysztof Piekarski: Państwo wraca do gry

Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 
czwartek, 18 marca 2021 19:47

Z dr. Krzysztofem Piekarskim, politologiem, wykładowcą z Zakładu Teorii Polityki Instytutu Politologii UG rozmawia Artur S. Górski


- Rząd zamknie nam kraj 20 marca. Będzie światełko w tunelu. Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki ogłoszą, tyle, że nie wiadomo dokładnie kiedy, „Nowy Ład”. Starsi pamiętają piosenkę „Budujemy nową Polskę, w której wszystko będzie lepsze, w której będzie Nowy Ład"? Jak to będzie w szczegółach, co zaproponuje rząd i partia? I po co?
Krzysztof Piekarski: Tego jeszcze nie wiemy. PiS obiecało, że w sobotę zaprezentuje propozycje na czasy po pandemii. Mają być obszarów Nowego Polskiego Ładu bodaj dziesięć. Być może jakaś korekta polityki prorodzinnej, może nowe inwestycje w infrastrukturę. Napięcie rośnie. Treść pozostaje tajemnicza.


- Nowy wspaniały świat wieszczył Huxley...
Krzysztof Piekarski: Jego wizja była pesymistyczna. Tutaj się jawią elektryczne samochodziki. Rozmaicie próby wprowadzania nowego ładu się kończyły. Była mała stabilizacja, „pierestrojka”, druga Polska i Japonia. Tym razem będzie to zdyskontowanie pięciolecia. Miało być lepiej, uczciwiej, nie tak, jak przez osiem ostatnich lat przed rządami PiS z sojusznikami. Pod lupę poszła w 2015 roku każda dziedzina życia społecznego i ministrowie rządu, wtedy Beaty Szydło, wyliczali, w jak dramatycznym stanie jest państwo. Polska w ruinie. W każdej dziedzinie. Teraz trzeba pokazać co się naprawiło, odbudowało ze zgliszcz, co do naprawy się nadaje w gospodarce, w usługach publicznych.


- Nowy napęd, skoro stare elementy się nieco zgrały...
Krzysztof Piekarski: Musimy wykazać jeszcze nieco cierpliwości. Ludzie oczekują zastrzyku optymizmu, gdyż musimy tkwić w pandemicznych ograniczeniach. A to rodzi rozmaite frustracje. Także wśród studentów i wykładowców. Zaczyna brakować interakcji, wymiany poglądów, nie przy kamerkach, a bywają wyłączone, nie przed ekranem, a w żywej dyskusji. Łakniemy optymizmu. Zastrzyk będzie spory. Z budżetu unijnego mamy otrzymywać rocznie ponad sto miliardów złotych przez lat siedem,...


- Minus wniesiona składka i minus koszt aparatu państwa i biurokracji zostanie z 60 miliardów. To też niemało...
Krzysztof Piekarski: To dalej niezła sumka na pokrycie wydatków Nowego Ładu. Czy wystarczy, tego się dowiemy. Inspiracji szukałbym nie w Huxleyu i w naciąganym optymizmie lat minionych. Być może czerpano ją z Franklina Roosevelta i projektu z lat 30 XX wieku. To oznaczałoby położenie akcentów nadal na sprawach społecznych. Prezydent Roosevelt, przezwyciężając Wielki Kryzys, powalczył z bezrobociem, stworzył warunki do budownictwa, zlecił wprowadzenie elementów opieki społecznej i programy wsparcia. Dał też początek prawu pracy na amerykańskim gruncie. Spodziewam się, że duet Kaczyński – Morawiecki umieścił w projekcie pomysły dotyczące prawa pracy, podatków, może kolejną stawkę podatku dla najbogatszych...


- Mamy podobno mieć wyższą kwotę wolną od podatku?
Krzysztof Piekarski: Podobno. Byłoby to spełnienie składanych cyklicznie obietnic wyborczych.


- Mimo sprywatyzowania większości segmentów mamy spodziewać się mieszanki kapitalizmu z socjalizmem, więcej państwa, czyli kapitalizm państwowy?
Krzysztof Piekarski: Wprowadzone będzie więcej państwa jako regulatora. Upaństwawianie, pod hasłem repolonizacji i omnipotencja państwa będzie jednym z filarów Nowego Ładu. Będzie to realny socjalizm à rebours (śmiech). Niektórych procesów nie da się już odwrócić. Ale państwo wiele sfer chce kontrolować, konsolidować, tworzyć giganty gospodarcze.

alt


- Plan rozpisany na kilka lat?
Krzysztof Piekarski: Co najmniej do wyborów parlamentarnych i samorządowych, w kolejnych odsłonach. Pojawia się przekonanie, że na państwowym najlepiej pracować, bo najbezpieczniej, bo państwowy nie zwalnia, by nie pokazać, że aparat sobie nie radzi. Państwowe nie bankrutuje. Na ikonkach i grafikach plan wygląda ładnie. Ma być przekonanie, że państwo wraca do gry, że nie będzie stróżem nocnym i zadba o więcej niż o ciepłą wodę w kranach. Chce być aktywnym gospodarzem, a Morawiecki ma dać na to przepis.


- Kapitalizm państwowy, inaczej polityczny,w ludowych Chinach, w Turcji, w Rosji, na Węgrzech działa...
Krzysztof Piekarski: Działa. Viktor Orban nie kryje, że ma sympatie nie tylko do chińskich szczepionek, czy do rosyjskich surowców. On się z inspiracjami nie kamufluje. Dla nas jednak to nie może być punkt odniesienia więc czymś nas rządzący mogą zaskoczyć.


- PiS chce pokazać sprawczość, przy braku stabilności obozu władzy i w trudach kolejnej fali pandemii, gdy już nie działa straszak tęczowej flagi, a reformy sądownictwa nie przyniosły efektów?
Krzysztof Piekarski: To obietnice się zdewaluowały. Było przecież o milionie samochodów elektrycznych, o serii promów, o śmigłowcach. Może być tak, że rodacy potraktują Nowy Ład jako bajkę rządzących. Ale opozycja i tej narracji nie prowadzi. Pobudzenie optymizmu społecznego ma posłużyć dokooptowaniu zwolenników i sojuszników.


- W samorządach? Wielu samorządowców, nie z PiS, narzeka, że nie otrzymało finansowania z publicznego Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Były dwie transze po sześć miliardów złotych. Wsparcie rekomendowali wojewodowie, dzieliła kilkuosobowa komisja z KPRM, z kancelarii premiera. Jakoś tak wyszło, że niezwiązane z PiS miasta i gminy, jak np. Lublin prezydenta Żuka nie otrzymał ani złotówki, a Zamość prezydenta Wnuka - tak.
Krzysztof Piekarski: Wypłaty z funduszu covidowego w ramach Krajowego Planu Odbudowy miały być na ożywienie lokalnej gospodarki nadszarpniętej pandemią. Sympatie polityczne lub deklaracje przynależności lokalnej władzy mogły mieć wpływ na przyznanie dotacji. Rząd niechętnie dotuje gminy „opozycyjne”. Otrzymały wsparcie gminy z tzw. prowincji. Regiony zaniedbane potrzebują wsparcia.


- Gdańsk w pierwszej turze otrzymał, proporcjonalnie do liczby mieszkańców, bodaj 80 milionów złotych, teraz się popłakał, bo jest zero. Podobnie Gdynia i Sopot. Suma dla samorządów Pomorza wyniosła w dwóch transzach ponad 600 milionów...

Krzysztof Piekarski: Samorządowcy powinni, szczególnie ci z poczuciem krzywdy, zjednoczyć się i zawalczyć o wsparcie, skoro gminne przychody zostały nadwątlone przez pandemię, dopilnować jak ich wnioski są rozpatrywane i oceniane. Szczególnie przy funduszu europejskim. Pieniędzy mniej, a projekty trzeba dopiąć. Stąd przekonanie, że są rolowani, gdy nie są „po linii i na bazie”.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież