Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
niedziela, 21 lipca 2024 18:50
Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
Odeszła wybitna osobowość gdańskiej sztuki Krystyna Jacobson. 7

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

MIIWŚ przedstawiło plan działań inwestycyjnych na Westerplatte na rok 2021

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 12 marca 2021 14:17

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowało tegoroczne plany związane z budową Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. W konferencji wzięli udział: dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – dr Karol Nawrocki oraz kierownik Działu Archeologicznego MIIWŚ – Filip Kuczma. Poinformowano zarówno o nadchodzących działaniach inwestycyjnych, a także o przewidzianych pracach archeologicznych i saperskich czy badaniach geofizycznych. Pomimo kolejnego, trzeciego zamknięcia instytucji kultury dla zwiedzających, spowodowanego aktualną sytuacją epidemiologiczną, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku aktywnie działa, konsekwentnie realizując inwestycję budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.


– Dzielimy się bardzo dobrą informacją, że cały proces inwestycyjny budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 przebiega zgodnie z planem - powiedział dr Karol Nawrocki, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, o nadchodzących planach związanych z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. - Już niedługo będziemy mogli zobaczyć kolejne efekty tych działań. Wypełniamy także nasze kolejne zobowiązania. W 2017 roku zadeklarowaliśmy, że nie wyjdziemy, ale też nie damy się wypchnąć z półwyspu Westerplatte, dopóki nie będziemy mieć pełnej wiedzy, że każdy z naszych bohaterów i obrońców Rzeczpospolitej z września 1939 roku został odnaleziony. Na dziś takiej pewności nie mamy, a więc wracamy po swoich, wracamy po polskich bohaterów – rozpoczynamy VII etap badań archeologicznych.


– Podczas tego etapu skoncentrujemy się na odkryciu i udokumentowaniu reliktów dwóch obiektów ważnych dla funkcjonowania i historii Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, chodzi o Wartownię numer 5 – zniszczoną 2 września 1939 roku, w której zginęło co najmniej sześciu polskich żołnierzy – oraz Willę Oficerską - powiedział Filip Kuczma, kierownik Działu Archeologicznego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. - Badania realizujemy, by wypracować koncepcję właściwego i trwałego zabezpieczenia reliktów tych budynków. Te relikty będą eksponowane w strefie wejścia na nowy Cmentarz Wojskowy Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. Będziemy również kontynuować prace w pobliżu miejsca odnalezienia mogił dziewięciu polskich żołnierzy.

CMENTARZ WOJSKOWY ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO NA WESTERPLATTE
W lutym br. została podpisana umowa pomiędzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a pracownią NM Architekci z Warszawy, w ramach której zwycięski zespół przygotuje dokumentację architektoniczno-urbanistyczną Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. Projekt obejmuje realizację cmentarza wraz z uczytelnieniem reliktów Wartowni nr 5 i Willi Oficerskiej. Na najbliższe miesiące przewidziane są działania projektowe wraz z uzyskaniem niezbędnych uzgodnień. W ramach prac przedinwestycyjnych zostaną przeprowadzone także badania archeologiczne. Elementy wchodzące w skład aktualnego cmentarza zostaną zdemontowane oraz zdeponowane w magazynach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a także częściowo na terenie bazy archeologicznej na Westerplatte. Szczególną troską objęty zostanie historyczny krzyż, który zostanie oczyszczony i poddany konserwacji, a następnie na czas trwania inwestycji tymczasowo umiejscowiony w rejonie pobliskiego ciągu pieszego zmierzającego w stronę pomnika. Ponadto na zlecenie Muzeum specjalistyczna firma przeprowadzi prace ekshumacyjne, a spoczywające na Westerplatte szczątki mjr. Henryka Sucharskiego oraz kpr. Andrzeja Kowalczyka zostaną złożone tymczasowo w bazylice pw. św. Brygidy w Gdańsku. Tam spoczywać będą do czasu ich uroczystego pochowania na nowym cmentarzu, wraz z pozostałymi Obrońcami z września 1939 r., których szczątki zostały odnalezione jesienią 2019 r. na Westerplatte. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na grudzień 2021 r. Realizacja cmentarza jest jednym z podstawowych działań w ramach I etapu inwestycji – budowy plenerowego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, stanowiącego Oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

HISTORYCZNY BUDYNEK ELEKTROWNI
W ramach I etapu budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, realizowanego przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, prowadzane są m.in. działania zmierzające do udostępnienia zwiedzającym w IV kwartale 2022 r. historycznego budynku Elektrowni. Zgodnie z założeniami programowymi, zaprezentowanymi przez Muzeum 25 sierpnia 2020 r., w obiekcie tym znajdować się będzie nowoczesna wystawa prezentująca m.in. najważniejsze zabytki archeologiczne odnalezione w trakcie kolejnych sezonów prac wykopaliskowych na Westerplatte. Do końca marca br., w ramach ogłoszonego na stronie BIP Muzeum postępowania przetargowego, wyłoniona zostanie pracownia projektowa, która opracuje projekt modernizacji budynku Elektrowni wraz z aranżacją jej wnętrz oraz zagospodarowaniem terenu nieruchomości. Zakres zleconych przez Muzeum prac obejmować będzie kompleksowe przygotowanie dokumentacji, w tym wykonanie niezbędnych ekspertyz i badań architektoniczno-historycznych oraz pełnobranżowej dokumentacji budowlanej. Rozpoczęcie prac budowlanych w zakresie zabytkowego obiektu oraz zagospodarowania działki nr 3/5 obr. 062 Gdańsk planowane jest na grudzień 2021 r.
Ponadto finalizowane są prace projektowe w zakresie realizacji ogrodzenia nieruchomości gruntowej, na której położony jest historyczny budynek Elektrowni. W kwietniu br. planowane jest ogłoszenie przetargu na roboty budowlane. Budowa przedmiotowego ogrodzenia pozwoli na połączenie wskazanej nieruchomości z działką nr 68 obr. 062 (działka na której znajduje się Pomnik Obrońców Wybrzeża), umożliwiając tym samym dostęp zwiedzającym. Realizacja prac budowlanych planowana jest na przełom II i III kwartału 2021 r.

II i III ETAP INWESTYCJI – KONKURS ARCHITEKTONICZNY
W IV kwartale 2021 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosi konkursu architektoniczny na II i III etap budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Zasięg tej części inwestycji obejmie cały pozostały dostępny dla zwiedzających teren Pola bitwy na Westerplatte (poza realizowanymi w ramach I etapu Cmentarzem oraz Elektrownią wraz z zagospodarowaniem przylegającego terenu). Tym samym zakres obszaru konkursowego obejmie m.in. tzw. Czerwony Mur, strefę magazynową (magazyny amunicyjne), Budynek Zawiadowcy Stacji oraz Placówkę „Fort”, jak również budowę nowego obiektu mieszczącego przestrzeń wystawienniczą. Zakres koncepcji konkursowej obejmować będzie także działania konserwatorskie tj. remonty budowli i uczytelnienia reliktów obiektów historycznych oraz aranżację całego pleneru, w tym odtworzenie historycznego układu komunikacyjnego Westerplatte.
Realizowane są prace przygotowawcze i przedprojektowe, które pozwolą na skompletowanie dokumentacji do przedmiotowego konkursu. Prowadzone są m.in. analizy geotechniczne pod kątem posadowienia obiektów, ekspertyzy techniczne obiektów istniejących oraz analizy specjalistyczne i okołoinwestycyjne. Ponadto Muzeum jest w stałym kontakcie z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, w którego kompetencjach jest uzgadnianie działań i wydawanie wytycznych konserwatorskich dla zabytkowego pola bitwy na Westerplatte.
Zwycięska pracownia architektoniczna zostanie zaproszona do negocjacji na opracowanie pełnej dokumentacji projektowej w powyższym zakresie II i III etapu budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

ARCHEOLOGIA
12 marca 2021 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rozpoczyna VII etap badań archeologicznych na Westerplatte. Tegoroczne badania są ściśle związane z inwestycją budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, zmierzającą do rewaloryzacji Pomnika Historii - Pole bitwy na Westerplatte. Głównym założeniem badań archeologicznych realizowanych w 2021 r. jest kompleksowe udokumentowanie reliktów dwóch budynków wchodzących w skład Wojskowej Składnicy Tranzytowej: Wartowni nr 5 oraz Willi Oficerskiej. Ocena stanu ich zachowania jest niezbędna do opracowania szczegółowego projektu ich trwałego zabezpieczenia i wyeksponowania, wpisującego się szerzej w projekt przebudowy Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. Zwycięska koncepcja, w której relikty obu budynków stanowią istotny element strefy przedpola cmentarza, została wyłoniona w grudniu 2020 r. w wyniku międzynarodowego konkursu urbanistyczno-architektonicznego zorganizowanego przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Ponadto celem tegorocznych badań archeologicznych jest potwierdzenie bądź wykluczenie obecności kolejnych pochówków na terenie przyległym do miejsca, gdzie jesienią 2019 r. muzealni archeolodzy odnaleźli mogiły dziewięciu polskich obrońców Westerplatte z września 1939 r. Dotychczas, w tym miejscu badaniami objęto obszar o powierzchni 500 m2, natomiast w bieżącym roku pracami zostanie objęte kolejne 200 m2 powierzchni.

PRACE SAPERSKIE
Jednym z kluczowych zadań wpisujących się w realizowane przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku działania rewitalizacyjne i rewaloryzacyjne terenu dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom odwiedzającym obszar półwyspu. Pomnik historii – Pole bitwy na Westerplatte – będący przez lata miejscem walk, a następnie „poligonem” saperskim, skrywa nie tyko wiele artefaktów o znaczeniu historycznym, ale również liczne materiały niebezpieczne i wybuchowe pochodzenia wojskowego. Od 15 marca 2021 r. do 2. połowy kwietnia br., na zlecenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, saperzy Wojska Polskiego rozpoczną kolejny etap prac zmierzających do kompleksowego oczyszczanie terenu Westerplatte z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego. W bieżącym roku działania te zostaną przeprowadzone na obszarze o powierzchni 66 300 m² (6,63 ha). Prace wykonywane przez saperów Wojska Polskiego (Kompania Saperów Batalionu Inżynieryjnego z 2. Pułku Saperów z Kazunia Nowego), pod nadzorem archeologów z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, nie tylko zapewnią bezpieczeństwo zwiedzającym, ale też pozwolą na pozyskanie do zbiorów muzealnych wielu cennych zabytków związanych ze służbą polskich żołnierzy na Westerplatte oraz bohaterską obroną Wojskowej Składnicy Tranzytowej we wrześniu 1939 r.

BADANIA GEOFIZYCZNE
W drugiej połowie marca br. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rozpocznie kompleksowe badania geofizyczne terenu dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. W pierwszym etapie obejmą obszar działki nr 68 obr. 062 Gdańsk. Będą to pierwsze prowadzone wieloma metodami i na tak dużą skalę badania geofizyczne terenu Westerplatte. Pozwolą na uzyskanie w sposób bezinwazyjny szczegółowych informacji o położeniu i rozmiarach niewidocznych obecnie reliktów budynków znajdujących się niegdyś na Westerplatte, licznych lejów po bombach i pociskach artyleryjskich, które eksplodowały na terenie Składnicy w trakcie jej obrony, jak i innych obiektów archeologicznych znajdujących się na półwyspie. Zestawienie tych informacji z danymi LIDAR oraz archiwalnymi zdjęciami lotniczymi przyczyni się do stworzenia wielowarstwowej mapy Westerplatte dokładnie określającej miejsca występowania pod ziemią materialnych pozostałości działalności ludzkiej w przeszłości. Ponadto badania geofizyczne przyczynią się do precyzyjnego zlokalizowania, wytypowania i kompleksowego udokumentowania miejsc przyszłych badań archeologicznych.

źródło muzeum1939.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież