Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wspólny mianownik. 22 Marca - rocznica Wielkiego Piątku 1940 r.

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 23 marca 2021 19:38

Stutthof, Szpęgawsk, Piaśnica, każde z tych miejsc można nazwać Pomorskim Katyniem. Lekarze, oficerowie, nauczyciele każdego poziomu - w tym akademiccy, księża, jednym słowem inteligencja. Łączył ich wspólny mianownik. Niezależnie, strzałem w tył głowy, czy patrząc oprawcom w oczy umierali za polskość. Różniły ich metody docierania do rodaków jedni głosili płomienne kazania, inni dawali świadectwo swoim postępowaniem bądź codzienną pracą. Każda ofiara sowiecko-niemieckiego Paktu Ribbentrop Mołotow przelała krew, bo łączył ich wspólny mianownik.


Możemy w słowach przepełnionych emocjami nawoływać o pamięć, lecz niech przemówią suche fakty wyryte w historii naszej małej ojczyzny, jaką jest Pomorze Gdańskie.


22 marca obchodzimy Rocznicę śmierci Polskich działaczy, w pobliżu Obozu Koncentracyjnego Stutthof. Śmierć poniosło gro osób należących do inteligencji polskiej. Wielu z nich było nauczycielami- w tym wykładowcy na uniwersytecie, lekarzami, oficerami, wyższymi urzędnikami. Mord dotykał ludzi, którzy posiadali wyższe lub średnie wykształcenie. Część osób, które zginęły w lesie nieopodal Stutthofu, była zaangażowana w działalność mającą na celu podtrzymanie polskości. Była to np. nauka języka polskiego oraz historii.


Proces germanizacji na ziemiach zagarniętych przez zachodniego sąsiada Polski rozpoczął się w 1772 roku. Jednym z głównych jego celów było zlikwidowanie szkolnictwa polskiego. Na Warmii, Pomorzu i na Śląsku chciano również zgermanizować duchowieństwo, które stawiało opór przed narzuceniem Polakom niemieckiej mowy. Jednak germanizacja, ze zwiększoną siłą, zaczęła funkcjonować po upadku powstania listopadowego oraz zjednoczeniu Niemiec w roku 1871.


Był to czas, w którym ogromną rolę dla Pomorza Gdańskiego odegrało Collegium Marianum wraz z seminarium duchownym w Pelplinie. Ta działająca od 1864 roku szkoła nie tylko poświęciła się kształceniu duchownych, ale również w rozpalaniu i podtrzymywaniu patriotyzmu wśród polaków Pomorza Gdańskiego. Od 1901 roku, to progimnazjum, jako jedyna szkoła na Pomorzu, prowadziło lekcje języka polskiego, co gwarantował jej statut.


I Wojnę Światową zakończył podpisany w 1919 roku Traktat Wersalski. Na jego mocy z granic II Rzeczpospolitej zostały wyłączone obszary Powiśla, Warmii, Mazur, części Górnego Śląska oraz Gdańsk i ziemia bytowsko-lęborska. To postanowienie zostało nieprzychylnie odebrane przez mieszkańców, co spowodowało liczne protesty, manifesty oraz strajki.


W celu przeciwdziałania przymusowemu wynaradawianiu na terenach Powiśla, Warmii oraz Mazur, 30 listopada 1920 utworzono Związek Polaków w Prusach Wschodnich. W tej samej wierze 27 sierpnia 1922 roku w Berlinie został powołany Związek Polaków w Niemczech. Głównym założeniem tych organizacji była chęć opieki nad prawami Polaków oraz ochrona przed wynarodowieniem, które objawiało się dyskryminacją i asymilacją.


Polacy wciąż największą wagę przywiązywali do szkolnictwa. Mieszkańcy terenów wyłączonych z ojczyzny chcieli walczyć o swoje prawa do polskiej edukacji. Z tego powodu Polski Związek Polskich Towarzystw Szkolnych, na zjeździe w 1923 roku, ustalił, iż dla polaków objętych rządami zastępczymi powstanie Towarzystwo Szkolne zależne od Berlina. Dzięki tym działaniom na terenie Warmii i Mazur w 1929 roku utworzono polskie szkoły.


Wolne Miasto Gdańsk nie odbiegało od pozostałych wyłączonych terenów w walce o polskość, a przede wszystkim o ojczyste krzewienie wiedzy. Dzięki staraniom podjętym przez Komisję Szkolnej Naczelnej Rady Ludowej zatwierdzono zarząd Macierzy Szkolnej w listopadzie 1921 roku. Ta organizacja miała na celu sprawowanie pieczy nad ochroną praw polaków oraz przestrzeganiem praw i porozumień.


Dużą rolę w walce o polskość odegrali również kolejarze. Za ich pomocą możliwe były m.in manewry Polskiej Tajnej Organizacji Wojskowej, próby Polskiej Orkiestry Kolejowej, czy ćwiczenia teatralne Towarzystwa Miłośników Sceny Gdańskiej. Było to możliwe od 1933 roku, czyli od momentu przeniesienia do gmachu dawnej DOKP. Ta działalność nie uszła jednak uwadze Niemców, przez co polscy kolejarze byli grupą jednych z pierwszych aresztowanych osób przez okupantów. Zostali oni pojmani 1 września 1939 roku, wraz z m.in celnikami.


Początkowo, zaraz po aresztowaniu, zostali osadzeni w więzieniu w Victoria Schule w Gdańsku oraz w obozach Neufahrwasser, Stutthof oraz Grenzdorf. Na śmierć w styczniu 1940 roku skazane zostało 89 osób. Pierwsza kara śmierci została wykonana na 22 osobach 11 stycznia 1940 roku. Wśród rozstrzelanych znalazł się również błogosławiony ks. Franciszek Rogaczewski. Druga egzekucja odbyła się natomiast 22 marca 1940 roku- w Wielki Piątek. Tego dnia życie odebrano całej Karnej Kompanii, wśród której znajdowali się księża Komorowski i Górecki.


Grupa osób, która została zamordowana na dwa dni przed świętami Wielkiej Nocy, została odizolowana od reszty więźniów już na kilka dni przed rozstrzeleniem. W tym czasie zostali oni poddani dodatkowym męczarniom. Zastosowano wobec nich głodówkę oraz brutalnie szykanowano.


Władze niemieckie próbowały ukryć te bestialskie wydarzenia. Informacje na temat rozstrzeliwania więźniów starano się ukryć przed rodzinami tragicznie poległych skazańców. Fałszowano akty zgonów, a informacje o wielu zmarłych nie pojawiały się w księdze ewidencyjnej, tak jakby ślad po nich zaginął. Zachowało się również bardzo niewiele dokumentów, które dotyczyłyby zamordowanych więźniów.


Ekshumacji ciał więźniów, którzy zostali rozstrzelani 22 marca 1940 roku, dokonano 6 lat później. Udało się wtedy ustalić nazwiska 54 z 67 zamordowanych ofiar. Tej samej czynności zostały poddane zwłoki tragicznie zmarłych z 11 stycznia 1940 roku. Zidentyfikowane zostało 16 z 22 zabitych osób.


Według ustaleń, jakie udało się uczynić rodzinie, jedną z ofiar był narodowy działacz na Powiślu, Augustyn Czyżewski. Dzięki działaniom tego patrioty, m.in. W Towarzystwie Czytelni Ludowych oraz Komisji Plebiscytowej w Kwidzynie, Janowo przypadło Polsce, gdzie został w późniejszym czasie sołtysem i wójtem. Jako członek komisji polsko- niemieckiej wytyczającej granicę na Powiślu, w listopadzie 1939 roku został aresztowany we wsi Gogolewo, obok Gniewa. Następnie zamordowany w obozie koncentracyjnym Stutthof.

Źródło: Dziennik Pomorza

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież