Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów... M. Adamowicz u gedanistów - forma na medal » Mamy dobra wiadomość dla nieco poirytowanej sędzi Aleksandry Kaczmarek, która 8 września nie doczeka... Wszystkim, którym drogie jest dziedzictwo gdańskiej zieleni » Oświadczenie otwarteW dniu 4 maja b.r. wystosowałem List Otwarty w sprawie postępującej degradacji O... Tomasz Wołek odłożył pióro. Kibicuje Niebiesko-Biało-Niebieskim w Nieb... » Tomasz Wołek był dziennikarzem, pisarzem, znawcą i komentatorem sportowym. Urodził się w 1947 roku. ... Żegnaj Tomku... » Nie żyje Tomasz Wołek. Mój mentor futbolu i zawodu dziennikarza. Tomka poznałem w 1974 roku. Po pami... Stowarzyszenie „Godność” do Tuska » List Stowarzyszenia „Godność” do Donalda TuskaSzanowny Donaldzie!My, byli się działacze „Solidarnośc... Bardziej suwerenni... » Uroczystość otwarcia kanału żeglugowego na mierzei wiślanej miała niezwykle doniosły charakter. Obec... Upokorzona Gedania » Dalej mam wrażenie, że malowani działacze klubu, nic nie rozumieją z tragicznej historii Gedanii. Pr...
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
niedziela, 18 września 2022 13:08
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
Lepsza, lepiej płatna praca w pomorskim samorządzie niż służba

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Rozewska strażnica polskości
środa, 14 września 2022 13:24
Rozewska strażnica polskości
Pogoda nie nastrajała do długiego pobytu nad morzem, było już
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Park Steffensów jest już niepotrzebny

Ocena użytkowników: / 72
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 15 marca 2021 19:07

Kolejna wycinka drzew w Gdańsku. Już nie wiadomo jak na to reagować. Zwykła złość nie wystarcza. Jeszcze do tego pogubiony Urząd Miasta. Raz mówi, że była ona dozwolona innym razem, że takiego pozwolenia nie było i chce karać wycinających drzewa. Takiego pogubienia nawet za prezydenta Pawła Adamowicza nie było. Ta niepoważna gra dowodzi o braku kompetencji i coraz bardziej staje się zauważalna. Jeżeli zarządzanie miastem staje się takie trudne i przekracza możliwości, czas zastanowić się nad podjęciem innych, nowych decyzji.


Ale do rzeczy. Ci, którzy odpowiadają za zezwolenie na wycinanie drzew chronionych prawem zawsze jakieś wytłumaczenie znajdą. Nieważne że słabe i bezsensowne. Wszelkie obostrzenia, plany zagospodarowania przestrzennego i zwykła dbałość o naszą przyszłość nie mają znaczenia. Możemy pisać, powoływać się na zdrowy rozsądek. Nic z tego. Nie ma miejsca na sentyment, liczy się tylko szybki doraźny cel. Nasi gdańscy przodkowie dbający o miejską zieleń, wydzielone strefy odpoczynku na łonie natury, parki, ogrody, enklawy zieleni przewracają się w grobie, bo cóż znaczy wycięcie dziesięciu drzew w Parku Steffensów? Kto to był Steffens? Jakiś Niemiec – zapomnijmy. A dziesięć drzew nad jakąś rzeczką i co? Co to jest dziesięć drzew, a może ponad trzysta przepięknych wiązów, klonów i lip w Oliwie przy ulicy Wita Stwosza. Czy ktoś z władz miasta się tym zainteresował? A cóż złego się stało, przecież w planach dopuszczona była wycinka.


Podcinamy gałąź na której siedzimy, by w końcu z niej spaść, raz na zawsze, efekt może być tylko jeden, ten najgorszy. Bez różnicy czy to park Steffensów w Gdańsku, drzewa nad rzeczką Kaczą w Orłowie czy drzewa w Oliwie. Ważna jest krótkowzroczna realizacja jakiegoś chorego planu.


Dziś nie pamięta się już jak obywatele naszego miasta walczyli o tereny zielone, o parki, o przydomowe ogródki. Był to temat, którym żyli wszyscy, przez łamy miejscowej prasy przetaczała się dyskusja nad charakterem naszych dzielnic nad zachowaniem ich zielonej ogrodowej atmosfery, zachowaniem zielonych enklaw, nad Oliwą pachnącą kwiatami, nad Jaśkową Doliną wypełnioną miejscami spokoju, nad Parkiem Steffensów, gdzie w ciszy alejkami można było spacerować i cieszyć się różnorodnością gdańskiej fauny i flory. Kto dziś pamięta, że w naszym mieście był taki czas? Dziś ważne jest nabijanie kabzy przez rządzących miastem deweloperów.

alt

Dzisiejsza Aleja Grunwaldzka koniec XIX wieku. Po prawej stronie rozpoczyna się zakładanie Parku Steffensów


Co się wydarzyło w Oliwie? Mało brakowało, aby ziemie należące do Parku Oliwskiego zostałyby zabudowane, choć tak naprawdę i tak się właściwie wydarzyło. Włodarze terenów należących do TVP lekką ręką sprzedali teren, który dziś stał się nie przymierzając strefą wyciśniętą do granic wytrzymałości gęstości zabudowy. Obok przy katedrze rośnie nowe osiedle, przypomnę, że w tym miejscu jeszcze niedawno istniał staw Potoku Oliwskiego. Gratuluję.


Przykładów cudownej polityki przestrzennej miasta można by mnożyć. Ostatni przykład, wycinka drzew w Parku Steffensów jest oburzający. Nawet nie chodzi o historię, ale o drzewa które tu od 120 lat rosną, a dziś nadawały miastu charakter, bowiem to kluczowe miejsce tak jak w wypadku Krakowa planty. Park im. Franza Steffensa, który wykupił ziemię i dał pieniądze na jego założenie powoli dobiega końca. Jego wypoczynkowa, dawna funkcja, spacerowe alejki, małe kawiarenki, miejsca wypoczynku dla ptaków i cudowna zieleń często egzotyczna zamienia się w miejsce nikomu niepotrzebne. Ostały się jeszcze resztki dawnej świetności.


Katarzyna Rozmarynowska autorka wspaniałej publikacji „Ogrody odchodzące…?” zastanawiała się nad poszukiwaniem nowej funkcji formy użytkowania dla tego parku. Zdaję się, że już nikomu tego rodzaju rozważania nie będą potrzebne. Tak jak Oliwa, Orłowo i ta cudowna enklawa miejskiej zieleni w Gdańsku zostanie zamieniona na pustynię blokowisk.

Stanisław Seyfried

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież