Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Park Steffensów jest już niepotrzebny

Ocena użytkowników: / 72
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 15 marca 2021 19:07

Kolejna wycinka drzew w Gdańsku. Już nie wiadomo jak na to reagować. Zwykła złość nie wystarcza. Jeszcze do tego pogubiony Urząd Miasta. Raz mówi, że była ona dozwolona innym razem, że takiego pozwolenia nie było i chce karać wycinających drzewa. Takiego pogubienia nawet za prezydenta Pawła Adamowicza nie było. Ta niepoważna gra dowodzi o braku kompetencji i coraz bardziej staje się zauważalna. Jeżeli zarządzanie miastem staje się takie trudne i przekracza możliwości, czas zastanowić się nad podjęciem innych, nowych decyzji.


Ale do rzeczy. Ci, którzy odpowiadają za zezwolenie na wycinanie drzew chronionych prawem zawsze jakieś wytłumaczenie znajdą. Nieważne że słabe i bezsensowne. Wszelkie obostrzenia, plany zagospodarowania przestrzennego i zwykła dbałość o naszą przyszłość nie mają znaczenia. Możemy pisać, powoływać się na zdrowy rozsądek. Nic z tego. Nie ma miejsca na sentyment, liczy się tylko szybki doraźny cel. Nasi gdańscy przodkowie dbający o miejską zieleń, wydzielone strefy odpoczynku na łonie natury, parki, ogrody, enklawy zieleni przewracają się w grobie, bo cóż znaczy wycięcie dziesięciu drzew w Parku Steffensów? Kto to był Steffens? Jakiś Niemiec – zapomnijmy. A dziesięć drzew nad jakąś rzeczką i co? Co to jest dziesięć drzew, a może ponad trzysta przepięknych wiązów, klonów i lip w Oliwie przy ulicy Wita Stwosza. Czy ktoś z władz miasta się tym zainteresował? A cóż złego się stało, przecież w planach dopuszczona była wycinka.


Podcinamy gałąź na której siedzimy, by w końcu z niej spaść, raz na zawsze, efekt może być tylko jeden, ten najgorszy. Bez różnicy czy to park Steffensów w Gdańsku, drzewa nad rzeczką Kaczą w Orłowie czy drzewa w Oliwie. Ważna jest krótkowzroczna realizacja jakiegoś chorego planu.


Dziś nie pamięta się już jak obywatele naszego miasta walczyli o tereny zielone, o parki, o przydomowe ogródki. Był to temat, którym żyli wszyscy, przez łamy miejscowej prasy przetaczała się dyskusja nad charakterem naszych dzielnic nad zachowaniem ich zielonej ogrodowej atmosfery, zachowaniem zielonych enklaw, nad Oliwą pachnącą kwiatami, nad Jaśkową Doliną wypełnioną miejscami spokoju, nad Parkiem Steffensów, gdzie w ciszy alejkami można było spacerować i cieszyć się różnorodnością gdańskiej fauny i flory. Kto dziś pamięta, że w naszym mieście był taki czas? Dziś ważne jest nabijanie kabzy przez rządzących miastem deweloperów.

alt

Dzisiejsza Aleja Grunwaldzka koniec XIX wieku. Po prawej stronie rozpoczyna się zakładanie Parku Steffensów


Co się wydarzyło w Oliwie? Mało brakowało, aby ziemie należące do Parku Oliwskiego zostałyby zabudowane, choć tak naprawdę i tak się właściwie wydarzyło. Włodarze terenów należących do TVP lekką ręką sprzedali teren, który dziś stał się nie przymierzając strefą wyciśniętą do granic wytrzymałości gęstości zabudowy. Obok przy katedrze rośnie nowe osiedle, przypomnę, że w tym miejscu jeszcze niedawno istniał staw Potoku Oliwskiego. Gratuluję.


Przykładów cudownej polityki przestrzennej miasta można by mnożyć. Ostatni przykład, wycinka drzew w Parku Steffensów jest oburzający. Nawet nie chodzi o historię, ale o drzewa które tu od 120 lat rosną, a dziś nadawały miastu charakter, bowiem to kluczowe miejsce tak jak w wypadku Krakowa planty. Park im. Franza Steffensa, który wykupił ziemię i dał pieniądze na jego założenie powoli dobiega końca. Jego wypoczynkowa, dawna funkcja, spacerowe alejki, małe kawiarenki, miejsca wypoczynku dla ptaków i cudowna zieleń często egzotyczna zamienia się w miejsce nikomu niepotrzebne. Ostały się jeszcze resztki dawnej świetności.


Katarzyna Rozmarynowska autorka wspaniałej publikacji „Ogrody odchodzące…?” zastanawiała się nad poszukiwaniem nowej funkcji formy użytkowania dla tego parku. Zdaję się, że już nikomu tego rodzaju rozważania nie będą potrzebne. Tak jak Oliwa, Orłowo i ta cudowna enklawa miejskiej zieleni w Gdańsku zostanie zamieniona na pustynię blokowisk.

Stanisław Seyfried

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież