Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Józefka ” i „Magda”
poniedziałek, 13 czerwca 2022 11:57
„Józefka ” i „Magda”
Profesor Józefa Wnukowa, legenda Sopotu, mieszkała przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sensacyjne wyniki ekshumacji na Cmentarzu Obrońców Westerplatte

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
wtorek, 16 marca 2021 14:54

Podczas ekshumacji szczątków pochowanych na Cmentarzu Obrońców Westerplatte rozpoczętych przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku potwierdzono odnalezienie szczątków majora Henryka Sucharskiego. Prace prowadzone pod krzyżem nagrobnym kaprala Andrzeja Kowalczyka ujawniły, że w tym miejscu nie znajdują się szczątki polskiego obrońcy Westerplatte, ale niemieckiego żołnierza.


- Ekshumacja majora Henryka Sucharskiego rozpoczęła się dzisiaj o godzinie 6.10 na Cmentarzu Obrońców Westerplatte - powiedział dr Karol Nawrocki, dyrektor MIIWŚ. – Pod tak zwanym krzyżem majora Henryka Sucharskiego w przeznaczonej do tego niszy odnaleziono metalową skrzynkę. Ta skrzynka była skorodowana, co bardzo ważne, nie została zabezpieczona na działanie warunków atmosferycznych. Skrzynia nie była opisana, nie było tabliczki wskazującej, że są tam szczątki majora Sucharskiego. Po pierwszych opiniach naszych archeologów, pracowników działu naukowego, genetyków wszystko wskazuje, że możemy mieć prawie stuprocentową pewność, że w skrzyni znajdują się szczątki majora Henryka Sucharskiego. Skrzynia ze szczątkami majora Henryka Sucharskiego została przetransportowana do bazyliki świętej Brygidy gdzie będzie spoczywać do czasu oficjalnego, państwowego pogrzebu, który ma się odbyć na Westerplatte 1 września 2022 roku. W miejscu na szczątki kaprala Andrzeja Kowalczyka odnaleziono trumnę ma której znajdowała się biało-czerwona wstęga i tabliczka potwierdzająca datę urodzenia i śmierci kaprala Andrzeja Kowalczyka. Po wyjęcia z trumny białego foliowego worka - to pokazuje, że szczątki zostały wrzucone w sposób daleki od humanitarnego, w sposób daleki od tego jak wyobrażaliśmy sobie pochowanie szczątków ludzkich - genetycy i archeologowie znaleźli zmielone ludzkie szczątki. Wkręcone w nie były elementy jednoznacznie świadczące, w pełnym kontekście historycznym, że są to szczątki niemieckiego żołnierza. Wśród szczątków odnaleźliśmy niemieckie trzewiki wojskowe, pas z klamrą na której jest napis "Gott mit uns" i inne elementy wyposażenia niemieckiego żołnierza, sygnalizujące, że jest to najprawdopodobniej z roku 1945. To oznacza, że w miejscu kaprala Andrzeja Kowalczyka pochowany był najprawdopodobniej niemiecki żołnierz. Dla nas gorsza jest informacja jest taka, że na dzień dzisiejszy jeśli te badania zostaną potwierdzone przez genetyków, a ich prawdopodobieństwo to ponad 90 procent, to oznacza, że nie szczątków kaprala Andrzeja Kowalczyka. Widzimy, jak wiele tajemnic jest jeszcze wokół Westerplatte, w jak wielu mitach funkcjonujemy do dnia dzisiejszego. Dziś jest kolejny dzień, w którym przekonujemy się, że misja archeologiczna na Westerplatte ma ogromne znaczenie, bo nie tylko odnajdujemy tam polskich bohaterów z Westerplatte z roku 1939, ale także niemieckich żołnierzy w grobach polskich bohaterów – co pokazuje pewne historyczne kuriozum występujące na półwyspie Westerplatte przez dziesiątki lat. Kuriozum, które jest systematyzowane w chwili obecnej z powagą państwowej instytucji kultury.

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież