Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Sensacyjne wyniki ekshumacji na Cmentarzu Obrońców Westerplatte

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
wtorek, 16 marca 2021 14:54

Podczas ekshumacji szczątków pochowanych na Cmentarzu Obrońców Westerplatte rozpoczętych przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku potwierdzono odnalezienie szczątków majora Henryka Sucharskiego. Prace prowadzone pod krzyżem nagrobnym kaprala Andrzeja Kowalczyka ujawniły, że w tym miejscu nie znajdują się szczątki polskiego obrońcy Westerplatte, ale niemieckiego żołnierza.


- Ekshumacja majora Henryka Sucharskiego rozpoczęła się dzisiaj o godzinie 6.10 na Cmentarzu Obrońców Westerplatte - powiedział dr Karol Nawrocki, dyrektor MIIWŚ. – Pod tak zwanym krzyżem majora Henryka Sucharskiego w przeznaczonej do tego niszy odnaleziono metalową skrzynkę. Ta skrzynka była skorodowana, co bardzo ważne, nie została zabezpieczona na działanie warunków atmosferycznych. Skrzynia nie była opisana, nie było tabliczki wskazującej, że są tam szczątki majora Sucharskiego. Po pierwszych opiniach naszych archeologów, pracowników działu naukowego, genetyków wszystko wskazuje, że możemy mieć prawie stuprocentową pewność, że w skrzyni znajdują się szczątki majora Henryka Sucharskiego. Skrzynia ze szczątkami majora Henryka Sucharskiego została przetransportowana do bazyliki świętej Brygidy gdzie będzie spoczywać do czasu oficjalnego, państwowego pogrzebu, który ma się odbyć na Westerplatte 1 września 2022 roku. W miejscu na szczątki kaprala Andrzeja Kowalczyka odnaleziono trumnę ma której znajdowała się biało-czerwona wstęga i tabliczka potwierdzająca datę urodzenia i śmierci kaprala Andrzeja Kowalczyka. Po wyjęcia z trumny białego foliowego worka - to pokazuje, że szczątki zostały wrzucone w sposób daleki od humanitarnego, w sposób daleki od tego jak wyobrażaliśmy sobie pochowanie szczątków ludzkich - genetycy i archeologowie znaleźli zmielone ludzkie szczątki. Wkręcone w nie były elementy jednoznacznie świadczące, w pełnym kontekście historycznym, że są to szczątki niemieckiego żołnierza. Wśród szczątków odnaleźliśmy niemieckie trzewiki wojskowe, pas z klamrą na której jest napis "Gott mit uns" i inne elementy wyposażenia niemieckiego żołnierza, sygnalizujące, że jest to najprawdopodobniej z roku 1945. To oznacza, że w miejscu kaprala Andrzeja Kowalczyka pochowany był najprawdopodobniej niemiecki żołnierz. Dla nas gorsza jest informacja jest taka, że na dzień dzisiejszy jeśli te badania zostaną potwierdzone przez genetyków, a ich prawdopodobieństwo to ponad 90 procent, to oznacza, że nie szczątków kaprala Andrzeja Kowalczyka. Widzimy, jak wiele tajemnic jest jeszcze wokół Westerplatte, w jak wielu mitach funkcjonujemy do dnia dzisiejszego. Dziś jest kolejny dzień, w którym przekonujemy się, że misja archeologiczna na Westerplatte ma ogromne znaczenie, bo nie tylko odnajdujemy tam polskich bohaterów z Westerplatte z roku 1939, ale także niemieckich żołnierzy w grobach polskich bohaterów – co pokazuje pewne historyczne kuriozum występujące na półwyspie Westerplatte przez dziesiątki lat. Kuriozum, które jest systematyzowane w chwili obecnej z powagą państwowej instytucji kultury.

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież