Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sensacyjne wyniki ekshumacji na Cmentarzu Obrońców Westerplatte

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
wtorek, 16 marca 2021 14:54

Podczas ekshumacji szczątków pochowanych na Cmentarzu Obrońców Westerplatte rozpoczętych przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku potwierdzono odnalezienie szczątków majora Henryka Sucharskiego. Prace prowadzone pod krzyżem nagrobnym kaprala Andrzeja Kowalczyka ujawniły, że w tym miejscu nie znajdują się szczątki polskiego obrońcy Westerplatte, ale niemieckiego żołnierza.


- Ekshumacja majora Henryka Sucharskiego rozpoczęła się dzisiaj o godzinie 6.10 na Cmentarzu Obrońców Westerplatte - powiedział dr Karol Nawrocki, dyrektor MIIWŚ. – Pod tak zwanym krzyżem majora Henryka Sucharskiego w przeznaczonej do tego niszy odnaleziono metalową skrzynkę. Ta skrzynka była skorodowana, co bardzo ważne, nie została zabezpieczona na działanie warunków atmosferycznych. Skrzynia nie była opisana, nie było tabliczki wskazującej, że są tam szczątki majora Sucharskiego. Po pierwszych opiniach naszych archeologów, pracowników działu naukowego, genetyków wszystko wskazuje, że możemy mieć prawie stuprocentową pewność, że w skrzyni znajdują się szczątki majora Henryka Sucharskiego. Skrzynia ze szczątkami majora Henryka Sucharskiego została przetransportowana do bazyliki świętej Brygidy gdzie będzie spoczywać do czasu oficjalnego, państwowego pogrzebu, który ma się odbyć na Westerplatte 1 września 2022 roku. W miejscu na szczątki kaprala Andrzeja Kowalczyka odnaleziono trumnę ma której znajdowała się biało-czerwona wstęga i tabliczka potwierdzająca datę urodzenia i śmierci kaprala Andrzeja Kowalczyka. Po wyjęcia z trumny białego foliowego worka - to pokazuje, że szczątki zostały wrzucone w sposób daleki od humanitarnego, w sposób daleki od tego jak wyobrażaliśmy sobie pochowanie szczątków ludzkich - genetycy i archeologowie znaleźli zmielone ludzkie szczątki. Wkręcone w nie były elementy jednoznacznie świadczące, w pełnym kontekście historycznym, że są to szczątki niemieckiego żołnierza. Wśród szczątków odnaleźliśmy niemieckie trzewiki wojskowe, pas z klamrą na której jest napis "Gott mit uns" i inne elementy wyposażenia niemieckiego żołnierza, sygnalizujące, że jest to najprawdopodobniej z roku 1945. To oznacza, że w miejscu kaprala Andrzeja Kowalczyka pochowany był najprawdopodobniej niemiecki żołnierz. Dla nas gorsza jest informacja jest taka, że na dzień dzisiejszy jeśli te badania zostaną potwierdzone przez genetyków, a ich prawdopodobieństwo to ponad 90 procent, to oznacza, że nie szczątków kaprala Andrzeja Kowalczyka. Widzimy, jak wiele tajemnic jest jeszcze wokół Westerplatte, w jak wielu mitach funkcjonujemy do dnia dzisiejszego. Dziś jest kolejny dzień, w którym przekonujemy się, że misja archeologiczna na Westerplatte ma ogromne znaczenie, bo nie tylko odnajdujemy tam polskich bohaterów z Westerplatte z roku 1939, ale także niemieckich żołnierzy w grobach polskich bohaterów – co pokazuje pewne historyczne kuriozum występujące na półwyspie Westerplatte przez dziesiątki lat. Kuriozum, które jest systematyzowane w chwili obecnej z powagą państwowej instytucji kultury.

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież