Prezydent Gdyni oddawała hołd niemieckim zbrodniarzom?! "Tam nie było ... » „Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, wzięła udział w uroczystościach upamiętniających katastrofę st... Marek Formela: Presja społeczna zaczyna mieć swój ciężar » „Jest trudne do zaakceptowania, że pan Matecki przez siedem tygodni pobytu nie uczestniczył w żadnej... TVP 3 Gdańsk w likwidacji: L. Sarnowski szefem rady programowej » Starosta sztumski, Leszek Sarnowski, został przewodniczącym nowej rady programowej TVP 3 Gdańsk w li... Nawrocki nie zwalnia tempa! Na arenie Jaguar zagrał z młodzieżą. "Spor... » Karol Nawrocki powrócił do akcji „Dobry ruch”. Obywatelski kandydat na prezydenta zagrał w piłkę noż... Stanowski pyta TVP w likwidacji o jej udział w "debacie" Trzaskowskieg... » „Proszę także o wskazanie daty, kiedy Telewizja Polska S.A. w likwidacji może udostępnić Komitetowi ... Agnieszka Pomaska i jej mąż w firmie szkolącej ministerstwa » W zaktualizowanym oświadczeniu majątkowym za 2023 rok posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Poma... Joanna Senyszyn wraca pod szyldem SLD. Ale jest haczyk » Joanna Senyszyn ogłosiła swój powrót na polityczną scenę. Wybiera zaskakującą drogę – start w wybora... Wyjątkowa rozmowa! Prof. Zybertowicz i Daniel Nawrocki. "Młodzi ludzie... » Nietypowy duet! Przy okazji spotkania Karola Nawrockiego ze środowiskiem kultury w ramach jednego z ... „Bon na kulturę” i „Impresariat Młodych”. Karol Nawrocki pokazał dwie ... » „Bon na kulturę” i „Impresariat Młodych” - to dwie inicjatywy ustawodawcze, które Karol Nawrocki zap... Afera MBA w Gdańsku. Muszą odejść z rad nadzorczych » Sześć nazwisk zniknęło z Biuletynów Informacji Publicznej miejskich spółek w Gdańsku. Powód? Urzędni...
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
sobota, 01 lutego 2025 09:34
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
Blisko 7 godzin debatowali radni Gdańska i przedstawiciele miejskiej
Dziś Wybrzeże vs Speedway Kraków - oby lepiej niż 8 lat temu
niedziela, 27 kwietnia 2025 09:35
Dziś Wybrzeże vs Speedway Kraków - oby lepiej niż 8 lat temu
Dziś o 13.30 żużlowcy gdańskiego Wybrzeża po raz drugi w tym
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki: Nonszalancki Argentyńczyk
sobota, 05 kwietnia 2025 07:53
Z jazzowej półki: Nonszalancki Argentyńczyk
Zawsze w kapeluszu, elegancko ubrany, czasami z papierosem w ustach,

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kazimierz Koralewski: Oglądamy każdą budżetową złotówkę dwa razy

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
czwartek, 25 marca 2021 20:08

Z Kazimierzem Koralewskim, przewodniczącym Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska rozmawia Artur S. Górski


- Ogłoszony został lockdown do 9 kwietnia br. Wirus nie znika, co gorsze mutuje. Zmagamy się z wyzwaniami gospodarczymi i społecznymi. Od roku sesje Rady Miasta odbywają się w trybie zdalnym. Nie brakuje radnym żywej, bezpośredniej dyskusji?
Kazimierz Koralewski: Zdołałem się przyzwyczaić. Proszę być pewnym, że nie ma w naszym obradowaniu on-line improwizacji. Sesja, jak każda inna, wymaga przygotowania. Godzinami rozmawiamy wcześniej w ramach klubu. Życie miasta biegnie przecież dalej, i to w wyjątkowej sytuacji pandemii. Nie zamrozimy biegu spraw i musimy mieć narzędzia na czas koronawirusa i po nim. Do 31 marca sam muszę pozostać w domu z powodu dopadnięcia przez koronawirus. Zachorowalność będzie rosnąć. Musimy być gotowi. Stąd niezbędne są wprowadzone 25 marca kolejne obostrzenia. Te czternaście dni niech będą czasem zatrzymania się, pracy zdalnej, wyciszenia, dyscypliny społecznej, odpowiedzialności i solidarności. Oby nie groził nam scenariusz włoski sprzed roku. Przetrzymamy, będzie siła na uruchomienie narzędzi do ratowania gospodarki.


- Tym narzędziem jest Krajowy Plan Odbudowy pod agendą rządu. Pieniądze unijne, wcale niemałe, będą dzielone centralnie, w komisjach przy premierze, w KPRM. Marszałek Mieczysław Struk prezentował na jednym z portali tabelę podziału środków unijnych dla poszczególnych województw na lata 2021-27. Czy rządowy dokument pomija rolę samorządu w dysponowaniu środkami unijnymi i decydować będzie polityczna sympatia lub antypatia?
Kazimierz Koralewski: Po to powstał specyficzny algorytm, służący podziałowi środków finansowych, by zminimalizować podejrzenia o brak merytorycznych kryteriów przy ich podziale. Bierze on pod uwagę potencjał ludnościowy, stopień rozwoju infrastruktury i uprzemysłowienia, gotowość do realizacji projektu. Projekty będą oceniane przez grupy tematyczne. KPO będzie pośrednio kontrolowany rozporządzeniami budżetowymi przez Komisję Europejską. Jest narzędziem, które będzie wdrażane na poziomie europejskim, nie krajowym.


- Samorządy terytorialne nie będą miały wiodącej roli w dysponowaniu środkami...
Kazimierz Koralewski: Duże miasta mają w sobie potencjał nie tylko medialny. Potrafią się przepychać. Nie należy tracić z pola widzenia mniejszych miast, gmin, które miały mniej szczęścia i pozostały w tyle w trakcie transformacji, czy z innych, historycznych przyczyn. Liczy się cała Polska. Zasada „każdy sobie rzepkę skrobie” nie ma zastosowania, tym bardziej, że do realizacji są projekty ponadregionalne, budowa potencjału gospodarki, jak odbudować gospodarkę po kryzysie wywołanym pandemią. PiS jest aktywne w samorządach, ale z tego nie sposób czynić nam zarzutów. Jako radni oglądamy każdą złotówkę z dwóch stron.


- Przypomnijmy, o jakich pieniądzach mówimy. W ramach Europejskiego Instrumentu Odbudowy Polska otrzyma 23 miliardy euro w postaci bezzwrotnych grantów oraz ponad 34 miliardy euro w formie pożyczek. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii ogłosiło, że Polska jest czwartym co do wielkości beneficjentem programu unijnego. Nie jest taka zła ta Unia Europejska?
Kazimierz Koralewski: My też partycypujemy w jej budżecie, płacąc składkę, otworzyliśmy nasz rynek. Korzyści są obopólne. Krajowy Plan Odbudowy ma swoje zaplecze w Europejskim Instrumencie Odbudowy, który ma zadysponować 672 miliardami euro. Unia Europejska ma pożyczyć połowę, w imieniu wielu krajów. Padały głosy, że lepiej zrobimy, jak sami pożyczymy na własne potrzeby. Jest to jednak pomysł z ograniczeniem czasowym. Do kompromisu powinniśmy dojść jak najszybciej. Jak tylko opadnie fala epidemii trzeba będzie natychmiast wdrażać projekty z KPO. Przecież my, dzięki zastrzykowi tych funduszy, po czasie kryzysu rozwiniemy skrzydła. Koniunktura będzie rosła dzięki wzmożonej wymianie, podróżom, chęci skorzystania po czasie zamknięcia z kin, restauracji, hoteli itd. Trzeba będzie odrobić spadek PKB za lata 2020-2021.

alt



- Samorządy będą pośrednio beneficjentami?
Kazimierz Koralewski: Fundusze przecież trafią do gmin i to samorządy będą beneficjentami Krajowego Planu Odbudowy. Nie ma centralnego monopolu państwa. Większość zadań będzie realizowana przez samorządy. Jest krzyk dużych miast. Ze Związku Miast Polskich pojawia się głos o gorszym ich traktowaniu.


- Z Unia Metropolii Polskich też...
Kazimierz Koralewski: Przez lata duże aglomeracje zagarniały najwięcej, zasysały środki finansowe. A przecież mamy setki kilometrów dróg do wybudowania i do naprawy, torów kolejowych do położenia, do skomunikowania województwa. Nie licząc projektów infrastrukturalnych w terenie. Z KPO, tego wymaga Unia Europejska, określona część środków musi zostać wydana na cele klimatyczne i na cyfryzację.


- Co do podziału środków. Rada Miasta Gdańska 25 marca zdecydowali o udzieleniu pomocy finansowej Województwu Pomorskiemu w formie dotacji celowej na zakup aparatury i wyposażenia medycznego dla podmiotów leczniczych funkcjonujących na terenie Miasta Gdańska, dla których podmiotem tworzącym jest Samorząd Województwa Pomorskiego. Dlaczego?
Kazimierz Koralewski: Nie ma w tym nic dziwnego. Szpitale mamy samorządu województwa i budżet województwa o nie się troszczy. Pieniądze na inwestycje, na sprzęt nie mogą iść z tych, przeznaczonych na kontrakt na leczenie. Ze szpitali korzystają gdańszczanie. Stąd ich dofinansowanie. Gdańsk ma niejako szczęście, że pogotowie ratunkowe i szpitale należą do Marszałka Województwa Pomorskiego.


- 25 marca przypada Dzień Wolności Białorusi, na pamiątkę niepodległego państwa z 1919 roku. Dzień jest nieuznawany przez administrację Aleksandra Łukaszenki. Władze Gdańska przygotowały np. biało-czerwone klomby w formie flagi niepodległej Białorusi, podświetlony budynek Katowni na Targu Węglowym. Jest możliwe porozumienie ponad podziałami?
Kazimierz Koralewski: Jako samorządowcy zawsze wspieraliśmy, z sentymentu i sympatii, nasze dawne Kresy i Polaków, którzy tam pozostali i mieszkają na Kresach. Kiedy były problemy z demokracją, czy to na Ukrainie czy na Białorusi, apelowaliśmy do władz o poszanowanie praw człowieka i o demokrację. Kiedy pani prezydent Dulkiewicz firmuje wydarzenia i je organizuje, jak podświetlanie budynków, to okazuje się, że Gdańsk jest zaopatrzony w energię elektryczną, nie trzeba wygaszać świateł, jak miało to miejsce w formie manifestacji w grudniu 2020 roku. Miasto Gdańsk stać na eventy i na gesty. A co najważniejsze, w kresowym kontekście - na sprowadzenie polskich rodzin. Na marcowej sesji podjęliśmy uchwałę o sprowadzeniu dwóch kolejnych rodzin z Kazachstanu. Dzięki pracy jego mieszkańców Gdańsk jest miastem, które stać na takie działanie. Jako radni przyglądamy się wydatkom, stąd spory z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz, której zdarza się sfinansować z budżetu miasta kontrowersyjne zakupy czy akcje, jak niestety nie mityczny, a całkiem realny rydwan.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież