Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Energa Wybrzeże - H.Skrzydlewska Orzeł LIVE 41:49
niedziela, 26 maja 2024 08:36
Energa Wybrzeże - H.Skrzydlewska Orzeł LIVE 41:49
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja projektu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 28 września 2023 09:32

Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przysmakiem rosiczki bagiennej? Nie tylko na te, ale również na wiele innych pytań odpowie najnowsza odsłona Planety Energii, która w tym roku szkolnym skupiać będzie się na bioróżnorodności ekosystemów wodnych.


Planeta Energii to ogólnopolski projekt edukacyjny zainicjowany już kilkanaście lat temu przez Energę z Grupy ORLEN, w którym przedszkolaki i uczniowie klas 0-3 szkół podstawowych mają okazję poznać fascynujący świat otaczającej ich przyrody oraz aktywnie włączyć się w ochronę środowiska.

alt


12. edycję Planety Energii zainaugurowano 25 września br. specjalną lekcją o bioróżnorodności. Wzięli w niej udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 35 im. Jana Parandowskiego w Gdańsku oraz Szkoły Podstawowej im. gen. Józefa Bema w Suszu. W Olivia Garden - wyjątkowym miejscu, będącym całoroczną oazą zieleni w sercu Trójmiasta - dzieci miały okazję posłuchać ciekawych wykładów wygłoszonych przez ambasadorów Planety Energii. Przyrodnik Krzysztof Konieczny opowiedział o znaczeniu wody dla życia roślin i zwierząt oraz ochronie siedlisk wodnych. Natomiast ambasadorka projektu, dziennikarka Katarzyna Stoparczyk, zwróciła uwagę jak ważny jest głos dziecka w świecie przyrody. Po prelekcjach odbyły się warsztaty, w trakcie których uczniowie wspólnie z ambasadorami m.in. montowali domki dla zapylaczy, skręcali budki lęgowe dla ptaków, które następnie zostały zainstalowane w bezpośrednim sąsiedztwie siedziby Energi z Grupy ORLEN w kompleksie Olivia Business Center.


– To właśnie dzieciom najbardziej leży na sercu los naszej planety. To właśnie dzieci stoją na straży przyrody i są jej najlepszymi obserwatorami, a Planeta Energii pomaga młodym ludziom te obserwacje zinterpretować i usystematyzować. Realizując kolejne misje uczniowie dowiadują się np. że bez owadów takich jak pszczoły w sklepach nie byłoby jabłek, albo że bez pająków świat opanowałyby muchy. A nam dorosłym pozostaje mieć nadzieję, że zaszczepiony w młodym człowieku szacunek do przyrody zaowocuje lepszym zrozumieniem świata, a także tym, że dzieci w przyszłości wezmą za ten świat i za naszą planetę odpowiedzialność – mówi Katarzyna Stoparczyk, ambasadorka Planety Energii.

alt


Wodne światy Planety Energii
Nowa edycja programu Energi dostarcza uczestnikom kolejną porcję materiałów edukacyjnych. Tym razem treści związane z bioróżnorodnością uzupełniono o tematykę związaną z ekosystemami wodnymi. Tradycyjnie do dyspozycji nauczycieli oddano scenariusze lekcyjne oraz karty pracy, a niebawem pojawią się nowe filmy i materiały e-learningowe wprowadzające dzieci w wodny świat roślin i zwierząt. Dzięki animacjom oraz interaktywnym ćwiczeniom dzieci w łatwy i zrozumiały sposób dowiedzą się wielu ciekawych informacji na temat polskiej przyrody, m.in. czym żywią się kormorany albo czy istnieją owady mieszkające pod wodą.


– Kontakt z przyrodą ma nieoceniony wpływ na dzieci. Pokazuje im nie tylko, jak funkcjonuje fauna i flora, ale również uczy szacunku do natury i inspiruje do prowadzenia zdrowego stylu życia. W Planecie Energii wychodzimy z założenia, że edukacja przyrodnicza powinna być fascynująca i pełna przyjemności. Dlatego mogę obiecać, że nowa edycja przyniesie wiele ciekawostek i niespodzianek związanych z poznawaniem bioróżnorodności, a dzięki projektowi Energi z Grupy ORLEN i zaangażowanym nauczycielom,  kolejne tysiące uczniów z całej Polski włączy się w ochronę naszej pięknej przyrody – mówi Justyna Kruszewska, dyrektor Departamentu Marketingu Energi SA.

alt


Atrakcyjne nagrody dla aktywnych nauczycieli, dzieci i placówek
Publikacji materiałów merytorycznych tradycyjnie towarzyszy konkurs. 25 września wystartowała możliwość rejestracji na stronie PlanetaEnergii.pl, a na początku października uruchomiona zostanie możliwość składania sprawozdań z realizacji scenariuszy, które będzie można wysyłać do 15 listopada.


Szkoły i przedszkola, które włączą się do akcji i najlepiej zrealizują scenariusze lekcji, mają szansę otrzymać „Bio-pakiety" - zestawy zawierające m.in. budki lęgowe dla ptaków do samodzielnego montażu, domki dla zapylaczy oraz zestawy nasion, które pomogą stworzyć lub wzbogacić łąkę w przyszkolnym ogródku. Podobnie jak w roku ubiegłym 3 najbardziej zaangażowane placówki, otrzymają czeki na stworzenie przyszkolnej strefy bioróżnorodności oraz odwiedzone zostaną przez ambasadorów Planety, którzy przeprowadzą wypełniony atrakcjami edukacyjny piknik.
– Chcemy pokazać dzieciom znaczenie ekosystemów podmokłych, bogactwo tych obszarów oraz ich znaczenie dla zmian klimatycznych – mówi Krzysztof Konieczny, ambasador Planety Energii. – W ekosystemach wodnych Polski odnajdziemy ogromną bioróżnorodność i dlatego chcemy uczulić dzieci na wrażliwość tych miejsc – dodaje.

alt


Planeta Energii kierowana jest do przedszkolaków i uczniów klas 0-3 szkół podstawowych. By wziąć udział w walce o nagrody gwarantowane wystarczy, że nauczyciel zarejestruje klasę na stronie PlanetaEnergii.pl, a następnie przeprowadzi z uczniami zajęcia w oparciu o przynajmniej jeden scenariusz lekcji z misji „Kraina bioróżnorodności” i opisze przeprowadzone działania w sprawozdaniu.


Rozkochani w przyrodzie ambasadorzy
Grono ambasadorów 12. edycji Planety Energii tworzą dziennikarka Polskiego Radia, pisarka, reżyserka spektakli teatralnych, mistrzyni mowy polskiej, prowadząca audycję „Dzieci wiedzą lepiej” – Katarzyna Stoparczyk, pedagożka leśna, autorka książek o tematyce przyrodniczej oraz podcastu Dzikoprzygody – Aneta Chmielińska oraz przyrodnik i ornitolog z fundacji przyrodniczej ProNatura, współautor materiałów przyrodniczych Planety Energii, na co dzień popularyzator przyrody m.in. dzięki blogowi dbajobociany.pl i panodprzyrody.pl – Krzysztof Konieczny.


Niesłabnąca popularność Planety
We wszystkich dotychczasowych edycjach Planety Energii udział wzięło około 300 tysięcy dzieci i 7 tysięcy nauczycieli, ponadto blisko 50 pedagogów uczestniczyło w szkoleniach zawodowych w ramach Akademii Planety Energii. O dużej randze społecznej programu świadczą również rokrocznie zdobywane patronaty honorowe, 12. edycja po raz kolejny objęta została patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki.

alt


Szerokie wsparcie bioróżnorodności ekosystemów wodnych
Planeta Energii nie jest jedyną inicjatywą związaną z ochroną ekosystemów wodnych w jaką zaangażowana jest Energa z Grupy ORLEN. Wspólnie z Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego prowadzone są warsztaty o bioróżnorodności Morza Bałtyckiego. Biorą w nich udział uczniowie z dziesięciu województw, a także osoby z zagranicy – przede wszystkim uczniowie i studenci objęci programem Erasmus, łącznie ok. 6-8 tys. osób rocznie. Odbywają się także zajęcia online oraz edukacyjne wydarzenia plenerowe. Dzięki temu istnieje możliwość podzielenia się z mieszkańcami z całej Polski najświeższą wiedzą o ekosystemie Bałtyku.

źródło energa.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież