Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma... Gdańskie talenty - kino w mieście » Paweł Orłowski, polityk PO, był już sopockim spikerem, wiceprezydentem miasta, posłem, wiceministrem...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Józefka ” i „Magda”
poniedziałek, 13 czerwca 2022 11:57
„Józefka ” i „Magda”
Profesor Józefa Wnukowa, legenda Sopotu, mieszkała przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
wtorek, 21 czerwca 2022 17:54
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
Elewarr Sp. z o.o. zaprasza wszystkich rolników, mieszkańców gmin
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

GPEC – temat drażliwy dla prezydenta Adamowicza

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
sobota, 30 czerwca 2012 10:29

Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej planuje zwolnić kilkudziesięciu pracowników. Prezydent Adamowicz, przewodniczący Rady Nadzorczej GPEC, unika rozmowy na ten temat.
Trójmiejskie związki zawodowe nie ustają w obronie miejsc pracy dla osób zatrudnionych w sektorze produkcyjnym Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.


Rzecznik prasowy GPEC Grzegorz Blachowski planowane zwolnienia tłumaczy potrzebą usprawnienia działania zakładu, deklarując przy tym, że priorytetem firmy jest troska o klienta. Jednak przedstawiciele związków zawodowych przypominają, że tak drastyczne zmniejszenie liczby pracowników w kluczowych sektorach technicznych (eksploatacji i dyspozycji systemu) stanowi poważne zagrożenie dla systemu ciepłowniczego, a co za tym idzie zagraża także dobru osób korzystających z usług GPEC.


W 2003 r. Paweł Adamowicz sprzedał 83,66 % udziałów Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej niemieckiej spółce Stadtwerke Leipzig z Lipska, a siebie w imieniu Gdańska desygnował na przewodniczącego Rady Nadzorczej GPEC. Za tymi decyzjami miały iść przede wszystkim wymierne korzyści dla miasta i jego mieszkańców, nie zaś dla samego Adamowicza. Tymczasem mimo zapewnienia sobie dodatkowego dochodu w wysokości kilkudziesięciu tysięcy rocznie, prezydent Gdańska nie potrafi zająć stanowiska w sprawie tak palącej, jak zapowiadane przez GPEC zwolnienia około 60 ( z 300) pracowników.


Miał ku temu sposobność m.in. podczas czwartkowej sesji Rady Miasta. Przy okazji głosowania w sprawie absolutorium, radna SLD Jolanta Banach dwukrotnie podniosła kwestię grupowych zwolnień w GPEC. Prezydent Adamowicz odparł jednak, że zwolnienia nie mają nic wspólnego z absolutorium i na tym zakończył komentarz.


Banach zapowiedziała, że upomni się o zwalnianych ludzi. Zaniepokojenie planowanymi zbiorowymi zwolnieniami wyraził też zarząd gdańskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej.


Przewodniczący SLD w Gdańsku, Marek Formela, podkreśla,  że sytuacja w której urzędnicy zaangażowani w nadzór nad mieniem komunalnym pobierają za to dodatkowe wynagrodzenie a przy tym nie reagują na zagrożenie pozbawienia kilkudziesięciu osób miejsc pracy, jest patologiczna.
Szef gdańskiego Sojuszu domaga się wyjaśnień w kwestii zapowiadanej restrukturyzacji GPEC oraz zasiadania w radzie nadzorczej spółki byłego radnego Platformy Obywatelskiej a zarazem przewodniczącego Komisji Przetargowej Włodzimierza Machczyńskiego, mającego w radzie GPEC reprezentować nabywcę. Formela podkreśla, że jest to zachowanie haniebne z moralnego punktu widzenia i stanowi pogwałcenie wszelkich zasad etyki biznesu.


Przewodniczący gdańskiego SLD oczekuje, że Adamowicz, odpowiedzialny za niefortunną prywatyzację i jej społeczne konsekwencje, przyjmie zasadną krytykę i ustąpi ze stanowiska przewodniczącego rady nadzorczej GPEC, a wynagrodzenie uzyskane z tego tytułu w bieżącym roku przekaże na cele dobroczynne.
Aleksandra Bełdowicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+1 #1 M&G 2012-07-04 21:51
To przykra sprawa. Adamowicz jako osoba, która wywiera znaczny wpływ na życie Gdańszczan, powinien poważnie potraktować temat i zająć stanowisko w tej sprawie... Jeśli ktoś nie wie jak się zachować, to przynajmniej powinien zachować się przyzwoicie :) Trzymam kciuki za tych pracowników! Dobry tekst!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież