Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

GPEC – temat drażliwy dla prezydenta Adamowicza

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
sobota, 30 czerwca 2012 10:29

Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej planuje zwolnić kilkudziesięciu pracowników. Prezydent Adamowicz, przewodniczący Rady Nadzorczej GPEC, unika rozmowy na ten temat.
Trójmiejskie związki zawodowe nie ustają w obronie miejsc pracy dla osób zatrudnionych w sektorze produkcyjnym Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.


Rzecznik prasowy GPEC Grzegorz Blachowski planowane zwolnienia tłumaczy potrzebą usprawnienia działania zakładu, deklarując przy tym, że priorytetem firmy jest troska o klienta. Jednak przedstawiciele związków zawodowych przypominają, że tak drastyczne zmniejszenie liczby pracowników w kluczowych sektorach technicznych (eksploatacji i dyspozycji systemu) stanowi poważne zagrożenie dla systemu ciepłowniczego, a co za tym idzie zagraża także dobru osób korzystających z usług GPEC.


W 2003 r. Paweł Adamowicz sprzedał 83,66 % udziałów Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej niemieckiej spółce Stadtwerke Leipzig z Lipska, a siebie w imieniu Gdańska desygnował na przewodniczącego Rady Nadzorczej GPEC. Za tymi decyzjami miały iść przede wszystkim wymierne korzyści dla miasta i jego mieszkańców, nie zaś dla samego Adamowicza. Tymczasem mimo zapewnienia sobie dodatkowego dochodu w wysokości kilkudziesięciu tysięcy rocznie, prezydent Gdańska nie potrafi zająć stanowiska w sprawie tak palącej, jak zapowiadane przez GPEC zwolnienia około 60 ( z 300) pracowników.


Miał ku temu sposobność m.in. podczas czwartkowej sesji Rady Miasta. Przy okazji głosowania w sprawie absolutorium, radna SLD Jolanta Banach dwukrotnie podniosła kwestię grupowych zwolnień w GPEC. Prezydent Adamowicz odparł jednak, że zwolnienia nie mają nic wspólnego z absolutorium i na tym zakończył komentarz.


Banach zapowiedziała, że upomni się o zwalnianych ludzi. Zaniepokojenie planowanymi zbiorowymi zwolnieniami wyraził też zarząd gdańskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej.


Przewodniczący SLD w Gdańsku, Marek Formela, podkreśla,  że sytuacja w której urzędnicy zaangażowani w nadzór nad mieniem komunalnym pobierają za to dodatkowe wynagrodzenie a przy tym nie reagują na zagrożenie pozbawienia kilkudziesięciu osób miejsc pracy, jest patologiczna.
Szef gdańskiego Sojuszu domaga się wyjaśnień w kwestii zapowiadanej restrukturyzacji GPEC oraz zasiadania w radzie nadzorczej spółki byłego radnego Platformy Obywatelskiej a zarazem przewodniczącego Komisji Przetargowej Włodzimierza Machczyńskiego, mającego w radzie GPEC reprezentować nabywcę. Formela podkreśla, że jest to zachowanie haniebne z moralnego punktu widzenia i stanowi pogwałcenie wszelkich zasad etyki biznesu.


Przewodniczący gdańskiego SLD oczekuje, że Adamowicz, odpowiedzialny za niefortunną prywatyzację i jej społeczne konsekwencje, przyjmie zasadną krytykę i ustąpi ze stanowiska przewodniczącego rady nadzorczej GPEC, a wynagrodzenie uzyskane z tego tytułu w bieżącym roku przekaże na cele dobroczynne.
Aleksandra Bełdowicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież