Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

GPEC – temat drażliwy dla prezydenta Adamowicza

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
sobota, 30 czerwca 2012 10:29

Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej planuje zwolnić kilkudziesięciu pracowników. Prezydent Adamowicz, przewodniczący Rady Nadzorczej GPEC, unika rozmowy na ten temat.
Trójmiejskie związki zawodowe nie ustają w obronie miejsc pracy dla osób zatrudnionych w sektorze produkcyjnym Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.


Rzecznik prasowy GPEC Grzegorz Blachowski planowane zwolnienia tłumaczy potrzebą usprawnienia działania zakładu, deklarując przy tym, że priorytetem firmy jest troska o klienta. Jednak przedstawiciele związków zawodowych przypominają, że tak drastyczne zmniejszenie liczby pracowników w kluczowych sektorach technicznych (eksploatacji i dyspozycji systemu) stanowi poważne zagrożenie dla systemu ciepłowniczego, a co za tym idzie zagraża także dobru osób korzystających z usług GPEC.


W 2003 r. Paweł Adamowicz sprzedał 83,66 % udziałów Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej niemieckiej spółce Stadtwerke Leipzig z Lipska, a siebie w imieniu Gdańska desygnował na przewodniczącego Rady Nadzorczej GPEC. Za tymi decyzjami miały iść przede wszystkim wymierne korzyści dla miasta i jego mieszkańców, nie zaś dla samego Adamowicza. Tymczasem mimo zapewnienia sobie dodatkowego dochodu w wysokości kilkudziesięciu tysięcy rocznie, prezydent Gdańska nie potrafi zająć stanowiska w sprawie tak palącej, jak zapowiadane przez GPEC zwolnienia około 60 ( z 300) pracowników.


Miał ku temu sposobność m.in. podczas czwartkowej sesji Rady Miasta. Przy okazji głosowania w sprawie absolutorium, radna SLD Jolanta Banach dwukrotnie podniosła kwestię grupowych zwolnień w GPEC. Prezydent Adamowicz odparł jednak, że zwolnienia nie mają nic wspólnego z absolutorium i na tym zakończył komentarz.


Banach zapowiedziała, że upomni się o zwalnianych ludzi. Zaniepokojenie planowanymi zbiorowymi zwolnieniami wyraził też zarząd gdańskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej.


Przewodniczący SLD w Gdańsku, Marek Formela, podkreśla,  że sytuacja w której urzędnicy zaangażowani w nadzór nad mieniem komunalnym pobierają za to dodatkowe wynagrodzenie a przy tym nie reagują na zagrożenie pozbawienia kilkudziesięciu osób miejsc pracy, jest patologiczna.
Szef gdańskiego Sojuszu domaga się wyjaśnień w kwestii zapowiadanej restrukturyzacji GPEC oraz zasiadania w radzie nadzorczej spółki byłego radnego Platformy Obywatelskiej a zarazem przewodniczącego Komisji Przetargowej Włodzimierza Machczyńskiego, mającego w radzie GPEC reprezentować nabywcę. Formela podkreśla, że jest to zachowanie haniebne z moralnego punktu widzenia i stanowi pogwałcenie wszelkich zasad etyki biznesu.


Przewodniczący gdańskiego SLD oczekuje, że Adamowicz, odpowiedzialny za niefortunną prywatyzację i jej społeczne konsekwencje, przyjmie zasadną krytykę i ustąpi ze stanowiska przewodniczącego rady nadzorczej GPEC, a wynagrodzenie uzyskane z tego tytułu w bieżącym roku przekaże na cele dobroczynne.
Aleksandra Bełdowicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież