Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Na wniosek SLD rewizja sponsoringu dla Niemców

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
czwartek, 28 czerwca 2012 07:00

Podczas środowego posiedzenia gdańskiej Komisji Rewizyjnej zdecydowanie najważniejszym punktem obrad okazało się omówienie pisma Sojuszu Lewicy Demokratycznej z dnia 30 maja dotyczącego sfinansowania z budżetu Miasta Gdańska pobytu niemieckim dziennikarzom i osobom towarzyszącym w ramach Euro 2012.Zarząd miejski SLD w Gdańsku wniósł o kontrolę transakcji dokonanej między miastem Gdańsk a spółką Euro Lloyd.


Na wniosek radnych, przewodniczący Komisji Grzegorz Strzelczyk postanowił umieścić je wyżej na początku obrad, bezpośrednio po przyjęciu protokołów z poprzedniego, majowego posiedzenia.


Na spotkaniu obecny był m.in. Zbigniew Weinar, zastępca dyrektora w Biurze Prezydenta ds. Sportu i Euro 2012, który jednak zabrał głos wyłącznie po to, aby do wyrażenia stanowiska upoważnić swojego kolegę z biura, Krzysztofa Guzowskiego. Guzowski, który nadzorował podpisanie dyskutowanej umowy podkreślił, że było to porozumienie zawarte między miastem Gdańsk a Niemiecką Federacją Piłkarską. Wyjaśnił, że w jego opinii opłacenie Niemców było koniecznością, bo w trakcie spotkań negocjacyjnych padły sugestie, że w przeciwnym razie nie zgodzą się na pobyt w Dworze Oliwskim w trakcie trwania rozgrywek. Dodał, że osobiście sprawdził, że ukazało się co najmniej 8 artykułów w których pojawiały się informacje na temat Gdańska, co jego zdaniem potwierdza wywiązanie się strony niemieckiej z umowy.


Skarbnik Gdańska, Teresa Blacharska podniosła w tym momencie, że przedmiotem dyskusji jest fakt, że pieniądze zostały wpłacone nie celem pokrycia kosztów zakwaterowania niemieckich dziennikarzy, a na podstawie umowy o promocję miasta.


- Nieważne, czy zapłaciliśmy gotówką, czy za hotele, przedmiotem umowy, która została zawarta jest promocja Gdańska – stwierdziła Blacharska.
Skarbnik miasta dodała, że zgodnie z umową agencja miała w zamian zapewnić kontakt z czołowymi dziennikarzami sportowymi. Na pytanie przewodniczącego komisji, czy w umowie wymieniono konkretnych dziennikarzy odparła, że nie, podobnie jak nie były wyszczególnione zadania, jakie się im powierzyło. Trudno więc o jasną weryfikację czy spółka Euro Lloyd w ogóle wywiązała się z umowy.


Radna SLD Jolanta Banach poprosiła przedstawicieli biura prezydenta miasta o wytłumaczenie, w jaki sposób można ocenić wypełnienie zobowiązań strony niemieckiej, bo – jak stwierdziła – pisemna odpowiedź, jaką przygotowali w żadnym stopniu tego nie wyjaśnia. Zauważyła również, że nie na miejscu jest argumentacja o konieczności zapłacenia 50 tys. euro i powoływanie się przy tym na aluzje, które miały rzekomo paść na negocjacjach. Przytoczyła fragment odpowiedzi, w którym biuro prezydenta „stoi na stanowisku, że są to (50 tysięcy euro - dop. AB) bardzo dobrze wydane pieniądze na promocje i reklamę Gdańska, czego dowodem mogą być zamieszczone w szczątkowych ilościach artykuły i reportaże”.
Po uzyskaniu wyjaśnień, że sformułowanie „szczątkowe” zostało użyte w niewłaściwym kontekście, oświadczyła, że jest skłonna je przyjąć, prosi jednak o konkretne dowody, że dziewięciu wymienionych dziennikarzy rzeczywiście wywiązało się z umowy względem miasta. Dodała, że mimo wszystko nie rozumie, jak doszło do tego, że tylko Gdańsk zapłacił reprezentacji za to, że się tam zatrzymała.


Głos zabrał obecny na zebraniu zastępca prezydenta Gdańska, Andrzej Bojanowski, który zripostował, że do wyboru mieli 16 innych lokalizacji. Argumentował, że „tego typu zjawiska się po prostu dzieją w tym obszarze”. Dodał, że w jego opinii Gdańsk wiele zyskał na tej transakcji, z powodu boiska wartego 250 tys. euro, którego niemiecka federacja nie zamierza demontować oraz trybuny multimedialnej, której wartość ocenił na kolejne 30 tys. euro.  Jeden z radnych wtórował, że 50 tys. euro przelane na konto fundacji Euro Lloyd to kwota śmiesznie niska jak na niemieckie standardy.


Przewodniczący komisji przypomniał, że dyskusja toczy się nie wokół korzyści jakie Gdańsk mógł uzyskać, a próby weryfikacji zawartej z nim umowy. Nieco kąśliwie przypomniał też o przypadkowej promocji Sopotu, którą nieświadomie zasponsorował budżet miasta Gdańsk.
Omawianie zasadności transakcji zakończyło się wezwaniem pracowników gdańskiego magistratu do umotywowania ich stanowiska o wywiązaniu się Euro Lloyd z umowy i poparciem go konkretnymi dowodami.
Aleksandra Bełdowicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież