Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma... Gdańskie talenty - kino w mieście » Paweł Orłowski, polityk PO, był już sopockim spikerem, wiceprezydentem miasta, posłem, wiceministrem...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Józefka ” i „Magda”
poniedziałek, 13 czerwca 2022 11:57
„Józefka ” i „Magda”
Profesor Józefa Wnukowa, legenda Sopotu, mieszkała przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
wtorek, 21 czerwca 2022 17:54
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
Elewarr Sp. z o.o. zaprasza wszystkich rolników, mieszkańców gmin
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Na wniosek SLD rewizja sponsoringu dla Niemców

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
czwartek, 28 czerwca 2012 07:00

Podczas środowego posiedzenia gdańskiej Komisji Rewizyjnej zdecydowanie najważniejszym punktem obrad okazało się omówienie pisma Sojuszu Lewicy Demokratycznej z dnia 30 maja dotyczącego sfinansowania z budżetu Miasta Gdańska pobytu niemieckim dziennikarzom i osobom towarzyszącym w ramach Euro 2012.Zarząd miejski SLD w Gdańsku wniósł o kontrolę transakcji dokonanej między miastem Gdańsk a spółką Euro Lloyd.


Na wniosek radnych, przewodniczący Komisji Grzegorz Strzelczyk postanowił umieścić je wyżej na początku obrad, bezpośrednio po przyjęciu protokołów z poprzedniego, majowego posiedzenia.


Na spotkaniu obecny był m.in. Zbigniew Weinar, zastępca dyrektora w Biurze Prezydenta ds. Sportu i Euro 2012, który jednak zabrał głos wyłącznie po to, aby do wyrażenia stanowiska upoważnić swojego kolegę z biura, Krzysztofa Guzowskiego. Guzowski, który nadzorował podpisanie dyskutowanej umowy podkreślił, że było to porozumienie zawarte między miastem Gdańsk a Niemiecką Federacją Piłkarską. Wyjaśnił, że w jego opinii opłacenie Niemców było koniecznością, bo w trakcie spotkań negocjacyjnych padły sugestie, że w przeciwnym razie nie zgodzą się na pobyt w Dworze Oliwskim w trakcie trwania rozgrywek. Dodał, że osobiście sprawdził, że ukazało się co najmniej 8 artykułów w których pojawiały się informacje na temat Gdańska, co jego zdaniem potwierdza wywiązanie się strony niemieckiej z umowy.


Skarbnik Gdańska, Teresa Blacharska podniosła w tym momencie, że przedmiotem dyskusji jest fakt, że pieniądze zostały wpłacone nie celem pokrycia kosztów zakwaterowania niemieckich dziennikarzy, a na podstawie umowy o promocję miasta.


- Nieważne, czy zapłaciliśmy gotówką, czy za hotele, przedmiotem umowy, która została zawarta jest promocja Gdańska – stwierdziła Blacharska.
Skarbnik miasta dodała, że zgodnie z umową agencja miała w zamian zapewnić kontakt z czołowymi dziennikarzami sportowymi. Na pytanie przewodniczącego komisji, czy w umowie wymieniono konkretnych dziennikarzy odparła, że nie, podobnie jak nie były wyszczególnione zadania, jakie się im powierzyło. Trudno więc o jasną weryfikację czy spółka Euro Lloyd w ogóle wywiązała się z umowy.


Radna SLD Jolanta Banach poprosiła przedstawicieli biura prezydenta miasta o wytłumaczenie, w jaki sposób można ocenić wypełnienie zobowiązań strony niemieckiej, bo – jak stwierdziła – pisemna odpowiedź, jaką przygotowali w żadnym stopniu tego nie wyjaśnia. Zauważyła również, że nie na miejscu jest argumentacja o konieczności zapłacenia 50 tys. euro i powoływanie się przy tym na aluzje, które miały rzekomo paść na negocjacjach. Przytoczyła fragment odpowiedzi, w którym biuro prezydenta „stoi na stanowisku, że są to (50 tysięcy euro - dop. AB) bardzo dobrze wydane pieniądze na promocje i reklamę Gdańska, czego dowodem mogą być zamieszczone w szczątkowych ilościach artykuły i reportaże”.
Po uzyskaniu wyjaśnień, że sformułowanie „szczątkowe” zostało użyte w niewłaściwym kontekście, oświadczyła, że jest skłonna je przyjąć, prosi jednak o konkretne dowody, że dziewięciu wymienionych dziennikarzy rzeczywiście wywiązało się z umowy względem miasta. Dodała, że mimo wszystko nie rozumie, jak doszło do tego, że tylko Gdańsk zapłacił reprezentacji za to, że się tam zatrzymała.


Głos zabrał obecny na zebraniu zastępca prezydenta Gdańska, Andrzej Bojanowski, który zripostował, że do wyboru mieli 16 innych lokalizacji. Argumentował, że „tego typu zjawiska się po prostu dzieją w tym obszarze”. Dodał, że w jego opinii Gdańsk wiele zyskał na tej transakcji, z powodu boiska wartego 250 tys. euro, którego niemiecka federacja nie zamierza demontować oraz trybuny multimedialnej, której wartość ocenił na kolejne 30 tys. euro.  Jeden z radnych wtórował, że 50 tys. euro przelane na konto fundacji Euro Lloyd to kwota śmiesznie niska jak na niemieckie standardy.


Przewodniczący komisji przypomniał, że dyskusja toczy się nie wokół korzyści jakie Gdańsk mógł uzyskać, a próby weryfikacji zawartej z nim umowy. Nieco kąśliwie przypomniał też o przypadkowej promocji Sopotu, którą nieświadomie zasponsorował budżet miasta Gdańsk.
Omawianie zasadności transakcji zakończyło się wezwaniem pracowników gdańskiego magistratu do umotywowania ich stanowiska o wywiązaniu się Euro Lloyd z umowy i poparciem go konkretnymi dowodami.
Aleksandra Bełdowicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #3 maciek 2012-06-28 21:44
Po co jednak kasa... Sam Joachim Loew na jednej z konferencji stwierdził, że czują się w Gdańsku u siebie, jak w domu, bo przecież Gdańsk to taka ich mała ojczyzna. Żartowniś jakiś czy co?
Cytować
 
 
0 #2 Lea 2012-06-28 20:20
Bardzo wciągający artykuł - ciekawe jak potoczy się ta sprawa...
Cytować
 
 
-1 #1 goniec 2012-06-28 07:09
jak guzowski pisa w rzeczpospolitej to byl do rzeczy,teraz jako urzednik nie gryzie matki karmiacej
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież