Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk na trzy strony świata

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
niedziela, 01 lipca 2012 20:57

Punkt widokowy na poddaszu gdańskiej Wieży Więziennej  stanowi nową atrakcję turystyczną Muzeum Bursztynu, będącego Oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Widok na Gdańsk można podziwiać z trzech okien skierowanych na wschód, zachód i północ. Południowy kierunek niestety jest niedostępny ze względu na znajdującą się tam wentylatornię.


alt


Panorama Gdańska z perspektywy 40 metrowej wysokości jest mało znana, ponieważ nigdy dotychczas nie był udostępniany szerokiej publiczności widok z okien Wieży Więziennej. Obok okien wiszą zdjęcia, tego, co można przez nie zobaczyć, z opisami najważniejszych budowli.


altNajpiękniejszy jest kierunek wschodni, na Główne Miasto, gdzie między innymi z bliska można przyjrzeć się posągom na Złotej Bramie, porównać wieże Kościoła Mariackiego i Ratusza Głównego Miasta, przekonać się jak długa jest ulica Długa oraz zobaczyć inne najcenniejsze zabytki Gdańska.


alt
Od strony zachodniej z góry można dostrzec dach Bramy Wyżynnej, niedawno przystosowanej na potrzeby Centrum Informacji Turystycznej. Za nią zaraz widzimy jak przebiega w obie strony główna arteria komunikacyjna Gdańska. W dali widać budynek Biblioteki Miejskiej zaś na horyzoncie wielkopłytowe budynki mieszkalne osiedla Suchanino. Z prawej strony, niemal jak na wyciągnięcie ręki, sterczy szpecący budynek LOT-u, całkowicie nie pasujący do otoczenia.


altNa północ rozpościera się widok na kilka gdańskich wieżowców „Zieleniaka”, „Proremu” i Hotelu Hevelius, a także dźwigów stoczniowych i kominów Elektrociepłowni. Z prawej znajduje się bryła Teatru Wybrzeże, zamykająca dużych rozmiarów Targ Węglowy.
Zdjęcia można zrobić jedynie przez szybki gdyż okiennych ram – celem bezpieczeństwa - się nie otwiera.


altNa poddasze prowadzi przejście zabytkową klatką schodową, bezpośrednio z ekspozycji stałej pn. „Bursztyn w biżuterii”, znajdującej się na antresoli VI piętra Wieży Więziennej.


altWieża Więzienna i Katownia stanowią unikatowy w skali światowej zespół prostokątnego barbakanu, w postaci dwóch gotyckich budowli obronnych, połączonych murem (szyją).


Są one przedbramiem ul. Długiej, również dawnym wjazdem do miasta. W latach 1604-1858 znajdowało się tutaj jedno z najcięższych więzień europejskich. Kroniki nie notują jednak żadnego przypadku udanej ucieczki skazańców.


Katownia, dawniej siedziba kata, wygląda jak renesansowy pałacyk z bogato zdobionym dachem i wieżyczką. Nad wejściem do budynku znajduje się interesujący stary herb Gdańska z czasów Krzyżackich, przedstawiający dwa krzyże, jeszcze bez królewskiej, złotej korony.


Ogromna, masywna wieża Więzienna nakryta jest hełmem, zrekonstruowanym wg dawnego projektu Antoniego van Opbergena, który pod koniec XVI w. przebudował Katownię.


Bilet na punkt widokowy można nabyć w kasie Muzeum Bursztynu wyłącznie z biletem do muzeum, kosztuje dodatkowo 5 zł od osoby. Można odwiedzać go od wtorku do niedzieli.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież