W tygodniku „Sieci”: Szokująca prawda o bojówkach opozycji » W najnowszym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają szokującą prawdę o opozycji, którą ... Podsumowano Wielki Maraton Czytelniczy 2021/2022 » W Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyły się gale rozdania nagród Wielkiego Maratonu C... Straż Miejska w sezonie letnim » W okresie letnim niezostanie zwiększona liczba patroli Straży Miejskiej. Będą one skoncentrowane w m... U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
piątek, 01 lipca 2022 10:30
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
W nocy z 30 czerwca na 1 lipca w gdańskim szpitalu zmarł Kazimierz
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk na trzy strony świata

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
niedziela, 01 lipca 2012 20:57

Punkt widokowy na poddaszu gdańskiej Wieży Więziennej  stanowi nową atrakcję turystyczną Muzeum Bursztynu, będącego Oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Widok na Gdańsk można podziwiać z trzech okien skierowanych na wschód, zachód i północ. Południowy kierunek niestety jest niedostępny ze względu na znajdującą się tam wentylatornię.


alt


Panorama Gdańska z perspektywy 40 metrowej wysokości jest mało znana, ponieważ nigdy dotychczas nie był udostępniany szerokiej publiczności widok z okien Wieży Więziennej. Obok okien wiszą zdjęcia, tego, co można przez nie zobaczyć, z opisami najważniejszych budowli.


altNajpiękniejszy jest kierunek wschodni, na Główne Miasto, gdzie między innymi z bliska można przyjrzeć się posągom na Złotej Bramie, porównać wieże Kościoła Mariackiego i Ratusza Głównego Miasta, przekonać się jak długa jest ulica Długa oraz zobaczyć inne najcenniejsze zabytki Gdańska.


alt
Od strony zachodniej z góry można dostrzec dach Bramy Wyżynnej, niedawno przystosowanej na potrzeby Centrum Informacji Turystycznej. Za nią zaraz widzimy jak przebiega w obie strony główna arteria komunikacyjna Gdańska. W dali widać budynek Biblioteki Miejskiej zaś na horyzoncie wielkopłytowe budynki mieszkalne osiedla Suchanino. Z prawej strony, niemal jak na wyciągnięcie ręki, sterczy szpecący budynek LOT-u, całkowicie nie pasujący do otoczenia.


altNa północ rozpościera się widok na kilka gdańskich wieżowców „Zieleniaka”, „Proremu” i Hotelu Hevelius, a także dźwigów stoczniowych i kominów Elektrociepłowni. Z prawej znajduje się bryła Teatru Wybrzeże, zamykająca dużych rozmiarów Targ Węglowy.
Zdjęcia można zrobić jedynie przez szybki gdyż okiennych ram – celem bezpieczeństwa - się nie otwiera.


altNa poddasze prowadzi przejście zabytkową klatką schodową, bezpośrednio z ekspozycji stałej pn. „Bursztyn w biżuterii”, znajdującej się na antresoli VI piętra Wieży Więziennej.


altWieża Więzienna i Katownia stanowią unikatowy w skali światowej zespół prostokątnego barbakanu, w postaci dwóch gotyckich budowli obronnych, połączonych murem (szyją).


Są one przedbramiem ul. Długiej, również dawnym wjazdem do miasta. W latach 1604-1858 znajdowało się tutaj jedno z najcięższych więzień europejskich. Kroniki nie notują jednak żadnego przypadku udanej ucieczki skazańców.


Katownia, dawniej siedziba kata, wygląda jak renesansowy pałacyk z bogato zdobionym dachem i wieżyczką. Nad wejściem do budynku znajduje się interesujący stary herb Gdańska z czasów Krzyżackich, przedstawiający dwa krzyże, jeszcze bez królewskiej, złotej korony.


Ogromna, masywna wieża Więzienna nakryta jest hełmem, zrekonstruowanym wg dawnego projektu Antoniego van Opbergena, który pod koniec XVI w. przebudował Katownię.


Bilet na punkt widokowy można nabyć w kasie Muzeum Bursztynu wyłącznie z biletem do muzeum, kosztuje dodatkowo 5 zł od osoby. Można odwiedzać go od wtorku do niedzieli.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież