Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma... Gdańskie talenty - kino w mieście » Paweł Orłowski, polityk PO, był już sopockim spikerem, wiceprezydentem miasta, posłem, wiceministrem...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Józefka ” i „Magda”
poniedziałek, 13 czerwca 2022 11:57
„Józefka ” i „Magda”
Profesor Józefa Wnukowa, legenda Sopotu, mieszkała przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
wtorek, 21 czerwca 2022 17:54
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
Elewarr Sp. z o.o. zaprasza wszystkich rolników, mieszkańców gmin
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prezydent z absolutorium za 2011 rok

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 28 czerwca 2012 21:19

Najistotniejszą uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Prezydentowi Miasta Gdańska Pawłowi Adamowiczowi 25 głosami „za”, 7 „przeciw” i przy jednym głosie wstrzymującym, przegłosowano podczas obrad XXVIII sesji Rady Miasta Gdańska, która odbyła się 28 czerwca 2012 roku (czwartek) w Nowym Ratuszu.Zatwierdzono również 24 głosami „za”, jednym „przeciw” i 7 „wstrzymującymi”, uchwałę w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia przez Komisję Rewizyjną sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Miasta Gdańska za 2011 rok.


altW ocenie prezydenta Adamowicza, w Gdańsku, który dostąpił zaszczytnego miana Miasta Gospodarza EURO 2012, inwestycje infrastrukturalne były kontynuowane na niebywałą dotąd skalę. W 2011 r. wydatki majątkowe wyniosły 901 mln zł i były wyższe o ponad 100 procent w porównaniu z 2009 rokiem, rozpoczynającym obecną perspektywę finansową uchwaloną przez Parlament Europejski.


Gospodarka Gdańska utrzymywała wysoki wzrost nie tylko dzięki nowym inwestycjom, ale również dzięki niższej, w stosunku do średniej krajowej (12,5 procent) stopie bezrobocia, która w 2011 r. wyniosła 5,5 procent. Ważną rolę w gospodarce lokalnej odgrywa przemysł, przede wszystkim Grupa Lotos i spółka Energa, ale też małe i średnie przedsiębiorstwa, które tworzą dla budżetu miasta silną bazę podatkową. Wpływy budżetowe miasta per capita wyniosły 4 tysiące 555 złotych i były wyższe o 117 złotych od roku poprzedniego.


Dochody w 2011 roku wykonano w wysokości 2081 mln zł, tj. o 53 mln więcej niż w 2010 r. Ponad plan osiągnięto wpływy z: podatku od nieruchomości – 20 mln zł, podatku PIT i CIT – 23,3 mln zł, gospodarowania mieniem – 13,4 mln zł, odsetki od nieterminowych wpłat na rzecz Miasta – 7,8 mln zł, pozostałe dochody (m. in. zwrot VAT) – 10 mln zł.


alt


Jednakże nie uzyskano 137 mln zł dotacji z Unii Europejskiej, w związku z przedłużającymi się terminami podpisania umów na finansowanie czterech projektów inwestycyjnych: GPKM III A, Trasy Słowackiego, Trasy Sucharskiego i W–Z.


Wydatki natomiast wykonano w wysokości 2.543 mln zł, tj. 89,1 procent planu rocznego. Co istotne, na bieżące funkcjonowanie Miasta wydano mniej o 60 mln zł, w tym na administrację 7 mln zł, na promocję miasta 3,1 mln zł, poręczenia i obsługę długu 23 mln zł,  transport, komunikację miejską i utrzymanie dróg 4,3 mln zł.


W minionym roku poniesiono znaczące nakłady na remonty gminnych obiektów infrastrukturalnych – 54,1 mln zł, w tym: oświata i wychowanie – 7,8 mln zł, gospodarka mieszkaniowa – 9,7 mln zł, gospodarka komunalna, drogi i melioracje – 24 mln zł, kultura i sport  – 10,4 mln zł.
Dofinansowano oświatę w wysokości 286 mln zł, czyli o 5 mln więcej niż w roku poprzednim. Koszt usług przewozowych w komunikacji miejskiej w 2011 r. wzrósł o 36,5 mln. Wpływy z biletów tylko w 48,3 procentach finansowały wydatki tej działalności.


altW ramach dyskusji najbardziej kłopotliwe pytania, i to dwukrotnie, zadała radna Jolanta Banach (SLD). Dwukrotnie też otrzymała od podenerwowanego prezydenta Adamowicza odpowiedzi, że sprawy dotyczące zmiany technologi budowy tunelu pod Wisłą, jak i grupowego zwolnienia 60 pracowników w GPEC, którego Miasto jest udziałowcem, nie mają nic wspólnego z absolutorium. - Chyba, że pani pyta, aby opinię publiczną tym zainteresować. A to jest demagogia. Rozumiem, to jest gra polityczna i trzeba rządzącym dokopać.


Jolanta Banach: - To nie jest demagogia panie prezydencie, chcę tylko wyjaśnienia. Nie potrzebnie pan się denerwuje. Jeśli potwierdzą się zarzuty co do tunelu, będzie to dowodziło braku gospodarności. Wie pan też, że będę się upominała o zwalnianych ludzi, tym bardziej że są zwalniani z firmy, której Miasto jest udziałowcem.


Paweł Adamowicz; - A ja upieram się przy tym, że to, o co pani pyta, nie ma nic wspólnego z absolutorium. Oceniam to negatywnie. Nie ma też o tym mowy w ustawie o samorządach.


altPozostali radni, głównie PiS, również mieli wiele uwag co do realizacji budżetu za 2011 rok. Doszło nawet do ostrej polemiki z radnymi PO.  W efekcie 7 radnych PiS zagłosowało przeciw udzieleniu absolutorium prezydentowi Adamowiczowi,  25 z PO za udzieleniem, a Jolanta Banach z SLD wstrzymała się od głosu.


altWspomnijmy jeszcze, że na samym początku sesji, podziękowania za pomoc finansową złożyli Radzie Miasta Gdańska rugbiści Lechii Gdańsk, którzy parę dni temu już po raz 11, ale po 10 letniej przerwie, wywalczyli tytuł Mistrzów Polski w meczu z Budowlanymi Łódź (27:22) przy 7-tysięcznej publiczności stadionowej. Zaprosili radnych i mieszkańców Trójmiasta na finałowy mecz pucharowy również z Budowlanymi Łódź, który odbędzie się 1 lipca (niedziela) o godz. 15, na stadionie przy Traugutta we Wrzeszczu. Jak zaznaczył trener Grzegorz Kacała, wstęp na mecz jest wolny.
 
Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież