100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prezydent z absolutorium za 2011 rok

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 28 czerwca 2012 21:19

Najistotniejszą uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Prezydentowi Miasta Gdańska Pawłowi Adamowiczowi 25 głosami „za”, 7 „przeciw” i przy jednym głosie wstrzymującym, przegłosowano podczas obrad XXVIII sesji Rady Miasta Gdańska, która odbyła się 28 czerwca 2012 roku (czwartek) w Nowym Ratuszu.Zatwierdzono również 24 głosami „za”, jednym „przeciw” i 7 „wstrzymującymi”, uchwałę w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia przez Komisję Rewizyjną sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Miasta Gdańska za 2011 rok.


altW ocenie prezydenta Adamowicza, w Gdańsku, który dostąpił zaszczytnego miana Miasta Gospodarza EURO 2012, inwestycje infrastrukturalne były kontynuowane na niebywałą dotąd skalę. W 2011 r. wydatki majątkowe wyniosły 901 mln zł i były wyższe o ponad 100 procent w porównaniu z 2009 rokiem, rozpoczynającym obecną perspektywę finansową uchwaloną przez Parlament Europejski.


Gospodarka Gdańska utrzymywała wysoki wzrost nie tylko dzięki nowym inwestycjom, ale również dzięki niższej, w stosunku do średniej krajowej (12,5 procent) stopie bezrobocia, która w 2011 r. wyniosła 5,5 procent. Ważną rolę w gospodarce lokalnej odgrywa przemysł, przede wszystkim Grupa Lotos i spółka Energa, ale też małe i średnie przedsiębiorstwa, które tworzą dla budżetu miasta silną bazę podatkową. Wpływy budżetowe miasta per capita wyniosły 4 tysiące 555 złotych i były wyższe o 117 złotych od roku poprzedniego.


Dochody w 2011 roku wykonano w wysokości 2081 mln zł, tj. o 53 mln więcej niż w 2010 r. Ponad plan osiągnięto wpływy z: podatku od nieruchomości – 20 mln zł, podatku PIT i CIT – 23,3 mln zł, gospodarowania mieniem – 13,4 mln zł, odsetki od nieterminowych wpłat na rzecz Miasta – 7,8 mln zł, pozostałe dochody (m. in. zwrot VAT) – 10 mln zł.


alt


Jednakże nie uzyskano 137 mln zł dotacji z Unii Europejskiej, w związku z przedłużającymi się terminami podpisania umów na finansowanie czterech projektów inwestycyjnych: GPKM III A, Trasy Słowackiego, Trasy Sucharskiego i W–Z.


Wydatki natomiast wykonano w wysokości 2.543 mln zł, tj. 89,1 procent planu rocznego. Co istotne, na bieżące funkcjonowanie Miasta wydano mniej o 60 mln zł, w tym na administrację 7 mln zł, na promocję miasta 3,1 mln zł, poręczenia i obsługę długu 23 mln zł,  transport, komunikację miejską i utrzymanie dróg 4,3 mln zł.


W minionym roku poniesiono znaczące nakłady na remonty gminnych obiektów infrastrukturalnych – 54,1 mln zł, w tym: oświata i wychowanie – 7,8 mln zł, gospodarka mieszkaniowa – 9,7 mln zł, gospodarka komunalna, drogi i melioracje – 24 mln zł, kultura i sport  – 10,4 mln zł.
Dofinansowano oświatę w wysokości 286 mln zł, czyli o 5 mln więcej niż w roku poprzednim. Koszt usług przewozowych w komunikacji miejskiej w 2011 r. wzrósł o 36,5 mln. Wpływy z biletów tylko w 48,3 procentach finansowały wydatki tej działalności.


altW ramach dyskusji najbardziej kłopotliwe pytania, i to dwukrotnie, zadała radna Jolanta Banach (SLD). Dwukrotnie też otrzymała od podenerwowanego prezydenta Adamowicza odpowiedzi, że sprawy dotyczące zmiany technologi budowy tunelu pod Wisłą, jak i grupowego zwolnienia 60 pracowników w GPEC, którego Miasto jest udziałowcem, nie mają nic wspólnego z absolutorium. - Chyba, że pani pyta, aby opinię publiczną tym zainteresować. A to jest demagogia. Rozumiem, to jest gra polityczna i trzeba rządzącym dokopać.


Jolanta Banach: - To nie jest demagogia panie prezydencie, chcę tylko wyjaśnienia. Nie potrzebnie pan się denerwuje. Jeśli potwierdzą się zarzuty co do tunelu, będzie to dowodziło braku gospodarności. Wie pan też, że będę się upominała o zwalnianych ludzi, tym bardziej że są zwalniani z firmy, której Miasto jest udziałowcem.


Paweł Adamowicz; - A ja upieram się przy tym, że to, o co pani pyta, nie ma nic wspólnego z absolutorium. Oceniam to negatywnie. Nie ma też o tym mowy w ustawie o samorządach.


altPozostali radni, głównie PiS, również mieli wiele uwag co do realizacji budżetu za 2011 rok. Doszło nawet do ostrej polemiki z radnymi PO.  W efekcie 7 radnych PiS zagłosowało przeciw udzieleniu absolutorium prezydentowi Adamowiczowi,  25 z PO za udzieleniem, a Jolanta Banach z SLD wstrzymała się od głosu.


altWspomnijmy jeszcze, że na samym początku sesji, podziękowania za pomoc finansową złożyli Radzie Miasta Gdańska rugbiści Lechii Gdańsk, którzy parę dni temu już po raz 11, ale po 10 letniej przerwie, wywalczyli tytuł Mistrzów Polski w meczu z Budowlanymi Łódź (27:22) przy 7-tysięcznej publiczności stadionowej. Zaprosili radnych i mieszkańców Trójmiasta na finałowy mecz pucharowy również z Budowlanymi Łódź, który odbędzie się 1 lipca (niedziela) o godz. 15, na stadionie przy Traugutta we Wrzeszczu. Jak zaznaczył trener Grzegorz Kacała, wstęp na mecz jest wolny.
 
Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież