Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Prezydent z absolutorium za 2011 rok

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 28 czerwca 2012 21:19

Najistotniejszą uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Prezydentowi Miasta Gdańska Pawłowi Adamowiczowi 25 głosami „za”, 7 „przeciw” i przy jednym głosie wstrzymującym, przegłosowano podczas obrad XXVIII sesji Rady Miasta Gdańska, która odbyła się 28 czerwca 2012 roku (czwartek) w Nowym Ratuszu.Zatwierdzono również 24 głosami „za”, jednym „przeciw” i 7 „wstrzymującymi”, uchwałę w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia przez Komisję Rewizyjną sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Miasta Gdańska za 2011 rok.


altW ocenie prezydenta Adamowicza, w Gdańsku, który dostąpił zaszczytnego miana Miasta Gospodarza EURO 2012, inwestycje infrastrukturalne były kontynuowane na niebywałą dotąd skalę. W 2011 r. wydatki majątkowe wyniosły 901 mln zł i były wyższe o ponad 100 procent w porównaniu z 2009 rokiem, rozpoczynającym obecną perspektywę finansową uchwaloną przez Parlament Europejski.


Gospodarka Gdańska utrzymywała wysoki wzrost nie tylko dzięki nowym inwestycjom, ale również dzięki niższej, w stosunku do średniej krajowej (12,5 procent) stopie bezrobocia, która w 2011 r. wyniosła 5,5 procent. Ważną rolę w gospodarce lokalnej odgrywa przemysł, przede wszystkim Grupa Lotos i spółka Energa, ale też małe i średnie przedsiębiorstwa, które tworzą dla budżetu miasta silną bazę podatkową. Wpływy budżetowe miasta per capita wyniosły 4 tysiące 555 złotych i były wyższe o 117 złotych od roku poprzedniego.


Dochody w 2011 roku wykonano w wysokości 2081 mln zł, tj. o 53 mln więcej niż w 2010 r. Ponad plan osiągnięto wpływy z: podatku od nieruchomości – 20 mln zł, podatku PIT i CIT – 23,3 mln zł, gospodarowania mieniem – 13,4 mln zł, odsetki od nieterminowych wpłat na rzecz Miasta – 7,8 mln zł, pozostałe dochody (m. in. zwrot VAT) – 10 mln zł.


alt


Jednakże nie uzyskano 137 mln zł dotacji z Unii Europejskiej, w związku z przedłużającymi się terminami podpisania umów na finansowanie czterech projektów inwestycyjnych: GPKM III A, Trasy Słowackiego, Trasy Sucharskiego i W–Z.


Wydatki natomiast wykonano w wysokości 2.543 mln zł, tj. 89,1 procent planu rocznego. Co istotne, na bieżące funkcjonowanie Miasta wydano mniej o 60 mln zł, w tym na administrację 7 mln zł, na promocję miasta 3,1 mln zł, poręczenia i obsługę długu 23 mln zł,  transport, komunikację miejską i utrzymanie dróg 4,3 mln zł.


W minionym roku poniesiono znaczące nakłady na remonty gminnych obiektów infrastrukturalnych – 54,1 mln zł, w tym: oświata i wychowanie – 7,8 mln zł, gospodarka mieszkaniowa – 9,7 mln zł, gospodarka komunalna, drogi i melioracje – 24 mln zł, kultura i sport  – 10,4 mln zł.
Dofinansowano oświatę w wysokości 286 mln zł, czyli o 5 mln więcej niż w roku poprzednim. Koszt usług przewozowych w komunikacji miejskiej w 2011 r. wzrósł o 36,5 mln. Wpływy z biletów tylko w 48,3 procentach finansowały wydatki tej działalności.


altW ramach dyskusji najbardziej kłopotliwe pytania, i to dwukrotnie, zadała radna Jolanta Banach (SLD). Dwukrotnie też otrzymała od podenerwowanego prezydenta Adamowicza odpowiedzi, że sprawy dotyczące zmiany technologi budowy tunelu pod Wisłą, jak i grupowego zwolnienia 60 pracowników w GPEC, którego Miasto jest udziałowcem, nie mają nic wspólnego z absolutorium. - Chyba, że pani pyta, aby opinię publiczną tym zainteresować. A to jest demagogia. Rozumiem, to jest gra polityczna i trzeba rządzącym dokopać.


Jolanta Banach: - To nie jest demagogia panie prezydencie, chcę tylko wyjaśnienia. Nie potrzebnie pan się denerwuje. Jeśli potwierdzą się zarzuty co do tunelu, będzie to dowodziło braku gospodarności. Wie pan też, że będę się upominała o zwalnianych ludzi, tym bardziej że są zwalniani z firmy, której Miasto jest udziałowcem.


Paweł Adamowicz; - A ja upieram się przy tym, że to, o co pani pyta, nie ma nic wspólnego z absolutorium. Oceniam to negatywnie. Nie ma też o tym mowy w ustawie o samorządach.


altPozostali radni, głównie PiS, również mieli wiele uwag co do realizacji budżetu za 2011 rok. Doszło nawet do ostrej polemiki z radnymi PO.  W efekcie 7 radnych PiS zagłosowało przeciw udzieleniu absolutorium prezydentowi Adamowiczowi,  25 z PO za udzieleniem, a Jolanta Banach z SLD wstrzymała się od głosu.


altWspomnijmy jeszcze, że na samym początku sesji, podziękowania za pomoc finansową złożyli Radzie Miasta Gdańska rugbiści Lechii Gdańsk, którzy parę dni temu już po raz 11, ale po 10 letniej przerwie, wywalczyli tytuł Mistrzów Polski w meczu z Budowlanymi Łódź (27:22) przy 7-tysięcznej publiczności stadionowej. Zaprosili radnych i mieszkańców Trójmiasta na finałowy mecz pucharowy również z Budowlanymi Łódź, który odbędzie się 1 lipca (niedziela) o godz. 15, na stadionie przy Traugutta we Wrzeszczu. Jak zaznaczył trener Grzegorz Kacała, wstęp na mecz jest wolny.
 
Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież