Marek Jakubiak: Nie trwać w okopach! » Trzeba żyć chwilą, ale też planować, mieć elastyczność odreagowywania na zmieniającą się sytuację. T... Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji » Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał zmiany w pierwszej turze był większy n... Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-...
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
czwartek, 07 grudnia 2023 17:42
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Jak się tu znaleźliśmy?
wtorek, 28 listopada 2023 14:22
Jak się tu znaleźliśmy?
Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci mówi

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Manifestacja Animal Equality Polska - GALERIA

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
niedziela, 01 lipca 2012 19:31

W sobotę 30 czerwca, na ul. Bohaterów Monte Cassino w Sopocie odbyła się, mimo złej pogody, prowegańska manifestacja grupy Animal Equality Polska.


GALERIA


Była to już czwarta w tym roku nadmorska akcja edukacyjna na temat cierpień zwierząt, eksploatowanych w hodowlach i na fermach.
Kilkunastu trójmiejskich obrońców praw zwierząt zebrało się w samo południe pod McDonaldem na sopockim monciaku. Przez dwie godziny rozdawali ulotki i rozmawiali z zainteresowanymi o weganizmie, czyli stylu życia eliminującym okrucieństwo wobec żywych istot.


alt


Aktywiści Animal Equality oponują przeciwko każdej formie przemocy: zabijaniu zwierząt w celach spożywczych, produkcji wyrobów z ich skór i futer oraz wiwisekcji. W czasie trwania akcji każdy z członków grupy trzymał banner ze zdjęciami mordowanych dla różnych celów zwierząt.


Akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ludzi w różnym wieku i wzbudziła spore emocje - na szczęście pozytywne. Ludzie chętnie zadawali pytania odnośnie diety wegańskiej oraz tego, jak unikać produktów, których powstanie wiąże się z cierpieniami zwierząt.


Niektórzy spontanicznie włączali się w manifestację razem z wolontariuszami, jak Józef, który przeszedł na wegetarianizm 5 lat temu, po kilkunastu latach pracy w rzeźni. Na widok wolontariuszy trzymających plakaty ze zwierzętami przeznaczonymi na rzeź, uznał, że wesprze czynnie akcję, zawiesił sobie na piersiach banner zatytułowany „prawdziwe oblicze rzeźni” i dzielił się z zainteresowanymi swoimi refleksjami.


alt


- Nie dziwi mnie ta postawa, Paul McCartney kiedyś powiedział, że gdyby ściany w rzeźni były szklane, wszyscy bylibyśmy wegetarianami. Według mnie podobnie ma się sprawa z hodowlą zwierząt w celu pozyskania jajek i mleka. Trawestując więc słowa ex-Beatlesa, gdyby ludzie wiedzieli co się dzieje także na fermach, bylibyśmy wszyscy weganami, zresztą sam McCartney od wielu lat jest już weganinem - powiedziała Weronika Szarafin, jedna z aktywistek.


Inny wolontariusz AE, Łukasz Wojnarowski dodaje, że polskim aktywistom brak nieco siły przebicia, dlatego tak przekonujące bywają spontaniczne wystąpienia ludzi takich jak Józef. 
- Osobiście wierzę w moc bojkotu, dlatego sądzę, że dobrym pomysłem byłoby ujawnienie danych o tym, które korporacje przyczyniają się do śmierci zwierząt – dodał Łukasz Wojnarowski.


Działacze planują kolejne happeningi, uświadamiające skutki korzystania z produktów pochodzenia zwierzęcego. Jak deklarują działacze, dieta pozbawiona mięsa, nabiału i innych składników pochodzących z uboju jest dużo zdrowsza.


alt


Celem akcji jest uświadomienie współczesnego problemu gatunkowizmu, czyli stawiania na piedestale potrzeb własnego gatunku, przy jednoczesnej dyskryminacji pozostałych. 


Aktywiści Animal Equality chcą zachęcić ludzi do brania większej odpowiedzialności za los innych żywych istot. Weronika Szarafin przypomina: „Za każdym razem kiedy pijemy mleko od krowy, jakiś cielak jest go pozbawiony. To jest cena, jaką płaci się za niepotrzebne zachcianki żywieniowe”.
Jeśli ktoś chciałby dołączyć do wolontariuszy podczas kolejnych akcji, może to zrobić za pośrednictwem grupy Wege Trójmiasto na portalu Facebook pod adresem: http://www.facebook.com/groups/219007158122755/

Aleksandra Bełdowicz

fot. Aleksandra Bełdowicz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież