Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Śmieci ostro w górę - Lisicki do worka? - aktualizacja

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
czwartek, 28 lutego 2013 10:35

altOkrzyki "Złodzieje przyrośli do stołków! Rządzą kolejną kadencję" – poprzedziły obrady 35 Sesji Rady Miasta Gdańska dnia 28 lutego. W głosowaniu radni przyjęli powierzchniowy projekt opłat za wywóz i utylizację śmieci.


Te okrzyki wznieśli mieszkańcy Gdańska, których nie wpuszczono na salę obrad Rady Miasta. Przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek już na wstępie ogłosił piętnastominutową przerwę i poprosił radnych PO obok do sali 207 celem omówienia stanowiska w kwestii ustawy śmieciowej. Po przerwie powrócili na salę obrad. Przewodniczący klubu PO Maciej Krupa powitał wpuszczoną na galerię publiczność, która wywiesiła plastykowe worki na śmieci, dedykując je Wiceprezydentowi Maciejowi Lisickiemu.


alt


Przewodniczący klubu PO Maciej Krupa zaapelował – Nie możemy oprzeć się przed podjęciem trudnych decyzji. Opozycja będzie nas straszyć. Proszę, aby temu nie ulec.alt


Przewodniczący klubu PiS Grzegorz Strzelczyk zapewnił, że opozycja nie będzie straszyć, lecz przedstawi swoją propozycję uchwały śmieciowej, wybierając wariant osobowy. Obrady trwają.


Podczas głosowania przyjęto powierzchniowy wariant opłat za wywóz i utylizację śmieci. Za przyjęciem tego wariantu głosowało 25 radnych, 8 było przeciw.


Projekt przyjęcia uchwały "śmieciowej" zaproponowanej przez radnych PO wywołał sporną dyskusję. Radna SLD Jolanta Banach, gdańskie poczynania w sprawie przyjęcia jednego z czterech wariantów określiła dosadnie, że chorobę dżumy zdecydowaliśmy się wyleczyć cholerą, z preferowanej na początku metody ryczałtowej przeszliśmy na powierzchniową. Obie metody są negowane przez mieszkańców, a powierzchniowa miała tylko 2 proc. poparcie mieszkańców Gdańska.

Jacek Teodorczyk z PiS opowiedział się za metodą zużycia wody, twierdząc, że jest ona najbardziej miarodajna. W spółdzielniach mieszkaniowych istnieje duża trudność segregowania odpadów.

Wiceprezydent Maciej Lisicki odparł, że średnie zużycie wody w Gdańsku wynosi 3 m3 od osoby, przy zróżnicowaniu od 1 do 8 m3 od osoby. Przy czym Lisicki - jak wyznał - osobiście zużywa 6 m3. W Szczecinie podjęto decyzję naliczania od zużycia wody, ale już na nią mieszkańcy narzekają, stwierdził Lisicki. W jego ocenie cały ten spór toczy się nie z uwagi na uzasadnienia merytoryczne, lecz na walkę pomiędzy rządzącymi a opozycją. Dodał, ze w takich państwach, jak Dania, Wielka Brytania, czy Francja, a tuż obok w takich miastach jak Gdynia czy Pruszcz Gdański, rozliczanie jest metrażowe. Tylko Kolbudy wybrały wariant osobowy, ale i on też nie jest doskonały.

W Gdańsku średnia powierzchnia mieszkaniowa wynosi 57 m kw., a zagęszczenie 2,4 osoby na mieszkanie. Jak PiS dojdzie do władzy, to będzie mógł przegłosować wariant osobowy. Póki co rządzi PO i w jej ocenie metoda powierzchniowa chroni rodziny wielodzietne przed wysokimi opłatami. A starsze osoby, nawet single, są w miarę zamożne, bo mają stałe dochody w postaci rent i emerytur. Szkoda tylko, że PO nie podało ich nikłych wysokości.


Marek Formela, szef gdańskiego SLD: - Politycy PO rządzący Gdańskiem nawet nie ukrywali, że kierują się wyłącznie własną wygodą przy stanowieniu opłat "śmieciowych". De facto podatku powszechnego. Zawarte w projekcie uchwały rygory narażają 0,5 mln gdańszczan na ryzyko popełniania wykroczeń skarbowych, co jest karalne. Mam nadzieję, ze gdańszczanie, których prezydent Paweł Adamowicz miłuje od święta, nie odpuszczą tego płazem. SLD w kolejnej kadencji sprawie tej nada priorytet zarówno w wymiarze ustrojowym jak i prawie lokalnym. I tak na marginesie, rechot prezydenta Adamowicza, gdy przedstawiciele opozycji podnosili inny punkt widzenia, kwalifikuje go na emeryturę polityczną, a nie do służby publicznej.

Grzegorz Strzelczyk, szef Klubu Radnych PiS: - Zwyciężyła brutalna większość. Nasz projekt "osobowy" został wrzucony do kosza na śmieci. Nawet nie podjęto z naszym projektem polemiki. Uważamy, że gdańskie PO przegłosowało najgorszą metodę dla mieszkańców, ale najwygodniejszą dla urzędników. A tak prawdę powiedziawszy, to głównym problemem jest wzrost opłat aż o 60 proc. za odbiór odpadów komunalnych. I to bez podania kalkulacji, o którą się dopominaliśmy. Zatem sam wybór jednej z czterech proponowanych metod naliczania opłat był sprawą wtórną.

Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież