Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Bój o media w Spółdzielni Mieszkaniowej „Rozstaje”

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 04 marca 2013 16:30

Czy spółdzielnia mieszkaniowa musi posiadać kanał telewizyjny i biuletyn informacyjny, aby skutecznie docierać do swoich mieszkańców? Ostatnie Zebranie Przedstawicieli Członków Spółdzielni Mieszkaniowej „Rozstaje”, dowiodło, że lokatorzy nie chcą utrzymywać przy życiu spółdzielczych mediów, za które płacą 300 tys. zł rocznie. Podjęto bowiem decyzję o likwidacji kanału telewizyjnego oraz wstrzymaniu wydawania biuletynu „Rozstaje”.– Wolelibyśmy, żeby za te pieniądze wyremontowano windę – mówi jeden z mieszkańców. – To są przecież nasze złotówki, jesteśmy członkami spółdzielni i chcemy mieć wpływ na to, co się dzieje w SM „Rozstaje” – dodaje.

– Skąd wiemy jaka to jest kwota? Podawała ją, podczas ostatniego Zebrania Przedstawicieli Członków główna księgowa Mirosława Wojciechowska. Wyraźnie stwierdziła, że utrzymanie Działu Multimedialnego SM „Rozstaje” kosztuje spółdzielnię 300 tysięcy złotych – dodaje inna mieszkanka.

Podawane są również inne argumenty na niekorzyść spółdzielczych mediów.
– Niby łamy biuletynu są otwarte dla wszystkich, ale żeby artykuł mógł się w nich ukazać, muszą być spełnione pewne kryteria, a zatem zawierać takie informacje, które zaakceptuje zarząd spółdzielni. Stąd wynika sprzeczność interesów. Są to media spółdzielcze, ale nie dla spółdzielców – słyszę od jednej z mieszkanek.

Co na to zarząd?
Ostatni, utrzymany w żałobnym tonie biuletyn „Rozstaje”, w całości poświęcony jest decyzji ZPCz o zamknięciu osiedlowych mediów. Możemy przeczytać m.in. obszerną korespondencję pomiędzy Radą Nadzorczą a tzw. Komitetem Protestacyjnym. Cytujemy jedynie fragment.
– Nie sposób zgodzić się z prezentowanym przez Państwa stanowiskiem, jakoby zarząd świadomie dezinformował mieszkańców Spółdzielni. Całkowicie nieuzasadnione jest także stwierdzenie, jakoby Zarząd Spółdzielni stanowił ostateczną cenzurę do informacji, jakie mają być przekazywane mieszkańcom – czytamy w liście podpisanym m.in. przez Ryszarda Lenkiewicza, przewodniczącego Rady Nadzorczej SM „Rozstaje”.

Bronią swojej pracy
Zabrali w tej sprawie głos także redaktorzy, którzy na co dzień realizują materiały do kanału spółdzielczego oraz piszą teksty do biuletynu „Rozstaje”.
W artykule autorstwa Krzysztofa Gilewicza pt. „Numeru pięćdziesiątego nie będzie?” czytamy „Taka jest wola [czyli zamknięcie osiedlowych mediów – przypis red.] grupy członków Spółdzielni Mieszkańców. Nie było referendum, nikt nikogo nie pytał o zdanie. Oni wiedzą lepiej co służy mieszkańcom. Mniej wiesz, umrzesz spokojniejszy. To dla dobra wszystkich nie należy podawać informacji o tym co się dzieje na osiedlu, w mieście, jak zmieniają się przepisy prawne i czym mogą skutkować. Nikomu niepotrzebne jest przedstawianie osiedlowego życia kulturalnego.”

W innym artykule Bogusława Olszonowicza pt. „Mądrość w przysłowiach” czytamy: „Fakt posiadania własnej prasy i telewizji przez SM Rozstaje było jednym z elementów wysokiej jej oceny na firmamencie podobnych podmiotów w Polsce. Wielu nam tego zazdrości choćby z tego względu, iż powstaje jedyna w swoim rodzaju dokumentacja działalności Spółdzielni. Słowo zapisane jest zawsze dokumentem, do którego można wracać, natomiast obraz filmowy nie tylko ukazuje zmieniające się z czasem oblicze osiedla, ale również osoby i zdarzenia wyjątkowe, często w wymiarze znacznie przekraczającym granice Rozstajów. Jeśli ktoś i tego nie dostrzega, bądź nie chce, to przypomina właściciela samochodu, który jest w doskonałym stanie technicznym, ale z uporem przekonuje mechanika w warsztacie, że coś tam trzeba poprawić.”

Nie trudno zauważyć, że redaktorzy walczą o utrzymanie swoich miejsc pracy. W dobie kryzysu, a szczególnie na fali plajtujących wydawnictw prasowych ich działania można jeszcze zrozumieć.


alt

Balewski przy stole ze zbieranymi podpisami


Przekroczenie granicy...
Gorzej z innymi postawami i zachowaniami. Jak choćby z wykorzystywaniem kościoła i wprowadzaniem wiernych w błąd podczas niedzielnej sumy w kościele pw. Opatrzności Bożej.  
– Przewodniczący Akcji Katolickiej Ryszard Balewski podczas kilku mszy świętych oficjalnie wystąpił do wiernych z apelem o podpisywanie przy wyjściu z kościoła oświadczenia przeciwko likwidacji osiedlowej telewizji TVO Gdańsk. Swoimi kościelnymi apelami Ryszard Balewski pomylił swoje role. Nie wyjaśnił dokładnie, jakie były powody podjęcia 19 lutego na ZPCz uchwały niefinansowania spośród 47, jednego osiedlowego programu telewizyjnego o nazwie TVO Gdańsk, wprowadził w błąd wiernych, nakłaniając ich do podpisywania oświadczenia o fałszywej treści. Nie powiedział wiernym, że głównymi powodami likwidacji są ogromne koszty wynoszące ponad 300 tys. złotych rocznie – mówi Włodzimierz Amerski, świadek zdarzenia. – Poczynania kościelne Ryszarda Balewskiego są tym bardziej bezzasadne, ponieważ Zebranie Przedstawicieli Członków z 19 lutego zostało poprzedzone zebraniami pięciu grup członkowskich, na których szczegółowo omawiano kwestie likwidacji TVO Gdańsk i Biuletynu „Rozstaje”. Na tych spotkaniach mieszkańcy mieli możliwość wypowiedzenia się w tych sprawach.


– Balewski nie wspomniał w kościele, że już podczas przedostatniego ZPCz w czerwcu 2012 roku głosowany był wniosek likwidacji biuletynu i osiedlowej telewizji. Tylko jednym głosem wniosek nie został przyjęty – dodaje jedna z mieszkanek.

Czy osiedlowe media są potrzebne w czasach, gdy intensywnie rozwijają się lokalne telewizje internetowe, prezentujące coraz wyższy poziom, jest to rzecz dyskusyjna. Wielu mieszkańców podkreśla niski poziom przygotowywanych materiałów i niską też oglądalność TVO Gdańsk.

Przesadą należy jednak nazwać wykorzystywanie  świątyni do agitacji. To nie miejsce i czas na realizację prywatnych celów. Dlaczego ksiądz proboszcz pozwala na takie praktyki w swoim kościele?

Daria Kwiatkowska

fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież